Nepal Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
South Asia
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
Nepalce
Nüfus:
28,61 milyon
Tel Kodu:
+977
Zaman Dilimi:
GMT+5:45
Konsolosluk:
Para Birimi:
Nepal Rupisi
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti, dünyanın en yüksek tepesi Everest'e ev sahipliği yapan bir Güney Asya ülkesi. Çin'in özerk bölgesi Tibet'in güneyinde yer alan ülke Avrasya kara parçalarının Hindistan ile birleştiği noktada yer alıyor. Bu kesişim sonucunda ortaya çıkan Himalayalar turistlerin ülkeyi ziyaret etme sebeplerinin başında geliyor. 

Dağcılık ve doğa yürüyüşü faaliyetlerinin öne çıktığı Nepal inanılmaz doğa manzaraları sunuyor. Ülke rafting, bungee jumping, kano ve yamaç paraşütü gibi ekstrem sporlar için de ideal. Ormanlarıyla da dikkat çeken ülkede egzotik kuşları; gergedan, kaplan ve timsah gibi vahşi hayvanları gözlemlemek mümkün. 

İsmini bölgenin yerel halkı olan Newarlardan alan Nepal'de neolitik çağlardan bu yana yaşam olduğu biliniyor. Birçok imparatorluğun egemenliğine giren ülke Nepal Krallığı olarak kurulmuş ve daha sonra krallıktan anayasalı monarşiye geçmiş. Bugün cumhuriyetle yönetilen ülkenin başkenti Kathmandu'da bir milyonu aşkın insan yaşıyor. Çok sayıda tarihi anıt ve tapınağın bulunduğu Kathmandu diğer bölgelerin kimliğini de belirleyen bir merkez. 

Ne Zaman Gidilir

Nepal, yaz musonu etrafında dönen dört ana mevsime sahip. Hazirandan eylül ayına kadar muson yağmurlarının ve sıcak havanın etkili olduğu bölgede ocaktan mart ayına kadar sıcaklıklar 0 dereceye kadar düşüyor. Bu iki mevsimde bölgeye seyahat pek tercih edilmiyor. Seyahat planlarınızı havanın açık ve dağların görünür olduğu muson sonrası dönemi (eylül sonu-kasım sonu) için yapmanızı öneririz. Eğer sizin için bu tarihler uygun değilse şubat-nisan ayları iyi bir seçenek olabilir. 

Bunların yanında, ılıman iklim kuşağının hakim olduğu Kathmandu şehrini muson yağmurlarının yoğun olduğu yaz aylarında turist sayısı azalsa da yılın her döneminde gezebilirsiniz. Kathmandu'da en yüksek sezon ekim-mayıs aylarında yaşanıyor. 

 

Nasıl Gidilir?

Hafta boyunca çeşitli havayolu şirketleri tarafından düzenlenen uçuşlarda yerinizi alarak Nepal'e hızlı ve konforlu bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Yaklaşık yedi buçuk saat süren direkt uçuşların yanı sıra aktarmalı uçuşlarla da ülkeye ulaşım sağlanabiliyor.

Pazar ve çarşamba günleri hariç haftanın tüm günleri Kathmandu'ya uçuş bulmak çok kolay. Türkiye'den gerçekleştirilen uçuşlar genelde Kathmandu'da sonlansa da Pokhara, Biratnagar gibi destinasyonlara da uçabilirsiniz. 

Gece Hayatı

Himalayalar'ın kalbinde yer alan Nepal misafirlerine gündüzleri eşsiz dağ manzaraları geceleri ise eğlenceli saatler sunuyor. Dünyaca ünlü gece kulüplerine sahip olmasa da ülkede eğlenebileceğiniz birçok mekan var. Kathmandu, Thamel, Durbarmarg ve Sundhara bölgeleri eğlence anlayışınıza uygun birçok seçeneği bulabileceğiniz bölgelerin başında geliyor. 

Renkli gece kulüpleri, dostlarınızla sohbet edebileceğiniz barları ve ülkenin mutfağını tanırken içkilerinizi yudumlayabileceğiniz restoranlarıyla öne çıkan bu bölgelerde eğlence güvenlik nedeniyle 24.00'te sona eriyor. Thamel ve Durbarmarg'da bazı mekanlar 03.00'e kadar açık kalsa da yerel halk için çok pahalı olduğundan pek tercih edilmiyor. En popüler mekanlar arasında Club Deja Vu, Karma Bar and Lounge, Rum Doodle, Purple Haze Rock Bar ve Moksh Rock Bar sayılabilir. 

Alişveriş / Ne Alınır

Nepal'de AVM kültürü yaygın olmadığı için alışveriş genelde pazar, butik dükkanlar ve seyyar satıcılardan gerçekleştiriliyor. Alışveriş yapabileceğiniz merkezlerde cadde boyu renkli dükkanlar bulunuyor. Özellikle Kathmandu'daki Thamel Meydanı ve Pokhara'daki Lakeside Road'ı alışverişin en popüler adreslerinden.

Kendiniz ve sevdikleriniz için birçok eşya bulabileceğiniz mağazalardan yöresel ürünler, değerli taşlar ve Budist tanrıların resimlerinin işlendiği Thangkalar satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra eski zamanlarda meditasyon ve sağlık için kullanılan tahtaçanaklar, paşmina şalları, khukuri bıçakları, yerel tanrıların heykelcikleri, maskeler ve çaylar da ilginizi çekebilir. Nepal'in mutfak kültürünü anlamak için baharatlarından da mutlaka edinmelisiniz.  

Festivaller ve Fuarlar

Daşain: Nepal'in tüm şehirlerinde düzenlenen Daşain'inde Tanrıça Durga'nın şeytan Mahisuşar'ı yenmesi kutlanıyor.

Tihar: Ülke genelinde kutlanan festivallerden bir diğeri olan Tihar ışığın ve renklerin tanrıça Laxmi'ye adanışını temsil ediyor. 

Buddha Jayanti: Buddha'nın doğum gününde yapılan hac etkinliği olan Buddha Jayanti mayıs ve haziran aylarında Budistlerin Lumbiniye gelmesiyle gerçekleştiriliyor. Yerel halkın katıldığı etkinlikte büyük şölenler yapılıyor. 

Gai Jatra: Newariler tarafından ülkenin her yerinde kutlanan Gai Jatra'nın diğer adı İnek Festivali. Kutlama sırasında sokaklardan ineklerin geçirildiği gün ölüm tanrısı Yamaraj'a adanıyor. 

Yanai Purnima: Sharawan ayında Budistler tarafından kutlanan festival çocukların erkekliğe geçtiğini göstermek amacıyla düzenleniyor. 

Teej: Kadınların ailelerini ve evliliklerini kutsamak amacıyla oruç tuttuğu ve kırmızı elbiseler giydiği bir festival olan Teej halk müziği ve dansların sergilenmesiyle renkli bir hale bürünüyor. 

Tatiller / Önemli Günler

15 Ocak (Maghe Sankranti),

30 Ocak (Shahid Diwas),

9 Şubat (Sonam Losar),

13 Şubat (Saraswati Puja),

19 Şubat (Prajatantra Diwas),

7 Mart (Maha Shivaratri),

8 Mart (Dünya Kadınlar Günü),

22 Mart (Fagu Purnima),

7 Nisan (Ghode Jatra),

13 Nisan (Nava Barsa),

15 Nisan (Ram Nawami),

1 Mayıs (Majdur Diwas),

21 Mayıs (Buddha Jayanti),

28 Mayıs (Ganatantra Diwas)

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok farklı dini görüşe sahip insanın bir arada yaşadığı Nepal'de insanlar ne kadar hoşgörülü de olsa dinlerine saygısızlık yapıldığında çok sinirlenebiliyorlar

Tıpkı Hindistan'da olduğu gibi Nepal'de de inekler kutsal sayılıyor. Sokaklarda inekler görmek sizi şaşırtmamalı ve onlara saygılı davranmalısınız.

Nepal seyahatinizi yaz aylarında düzenliyorsanız yanınıza mutlaka şemsiye ve yağmurda yürümeye uygun ayakkabılarınızı almalısınız. 

Himalaya'da yürüyüş yaparken gereken önlemleri almayı ihmal etmeyin. Yürüyüşe çıkarken mutlaka birileriyle iletişişm halinde olun. Geç saatlerde tek başınıza yürüyüşe çıkmayın.

Enerji tasarrufu nedeniyle sık sık elektriklerin kesildiği ülkede birçok otelde su ısıtıcısı yok ve güneş enerjisi kullanılıyor. Bu nedenle duşunuzu 12.00-19.00 saatlerinde almanızı öneririz. 

Seyahatiniz boyunca lisanssız taksicilere denk gelebilirsiniz. Bu araçlara binerken fiyat konusunda sorun yaşamamak için öncesinde anlaşın.

Ulaşım

Genel olarak ucuz bir ülke olan Nepal'de ulaşım için de çok para ayırmaya gerek yok. Bir raylı taşıma sisteminin olmadığı ülkenin her şehrinde otobüs ve minibüs bulabilirsiniz. Düşük ücretlerle kullanabileceğiniz toplu taşıma araçlarıyla gidemeyeceğiniz yer yok diyebiliriz. Ancak toplu taşımayla ulaşım sağlamanın uzun sürmesi ve kalabalık olması gibi dezavantajları var. 

Bundan dolayı şehir içi ulaşımda turistler genelde taksiyi tercih ediyor. Hem ucuz hem de hızlı olan bu yol sizin için de iyi bir seçenek olabilir. Araba kiralamak genelde tercih edilmiyor çünkü ülkenin trafiği karışık ve oldukça fazla kural ihlali yapılıyor.

Kültür

Kırsal nüfusu yüksek bir ülke olan Nepal'in bir kırsal alan ülkesi olduğunu söyleyebiliriz. Başkent Kathmandu gibi büyük şehirlerde benimsenen modernleşme anlayışı kırsal kesimlerde yerini geleneklere bırakıyor. Nüfusunun yüzde 80'i Budist olan ülkede Hinduizm de halkın benimsediği dinler arasında. Coğrafi konumu nedeniyle birçok kültürün bir arada yaşadığı ülkede hoşgörü iklimi hakim. Homoseksüel evliliğe izin veren ilk Asya ülkesi olan Nepal'de ölüm cezası yok. 

Resmi dili Nepalce olan ülkede Maithili, Bhojpuri, Tharu, Thamang, Nepal Bhasa, Bajjika, Magar, Doteli Urdu ve Sunwar gibi diller de konuşuluyor. Tarihin hiçbir döneminde İngiltere kolonisi olmamasına rağmen eğitimli kesimde İngilizcenin yaygın olduğu ülkenin en büyük sorunlarından biri okuma yazma oranlarının çok düşük olması ve eğitim olanaklarına herkesin eşit ulaşımının olmaması. Halkın genelinin yoksul olduğu ülkede 2011 yılında okuma yazma oranının yüzde 65 olduğu belirtilmiş. 

Ekonomi

Karayla çevrili, ekonomik kalkınma için önemli kaynaklardan yoksun ve yetersiz bir ulaşım ağına sahip olan Nepal, dünyadaki en az gelişmiş ülkelerden biri. Ülkenin ekonomisi orman ve tarım ürünleri için büyük ölçüde temel malzemelerin ithalatına ve dış pazarlara bağımlı olarak sürüyor. Coğrafi ve tarihsel sebeplerden dolayı ülkenin ticaret ortakları Hindistan, Çin ve Amerika. İpek Yolu üzerinde konumlanan Kathmandu Vadisi bir ticaret merkezi olarak biliniyor.

Bunun yanında Nepal'in ekonomisinin dayandığı bir diğer alan turizm. Hinduizm ve Budizm için önemli tapınakların yer aldığı ülkeyi her yıl milyonlarca insan hac ibadetini gerçekleştirmek için ziyaret ediyor. Himalaya Dağları ve Everest Tepesi etrafında şekillenen doğa turizmi de ekonomiye en çok katkı sağlayan etmenlerden. 

Vize Nasıl Alınır?

Türkiye ile Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti arasında herhangi bir vize anlaşması olmadığından dolayı seyahat planı yapan tüm vatandaşların seyahat öncesi vize alması gerekiyor. Ülke vize türlerini seyahat nedenlerine göre ayırıyor. Seyahat nedenine uygun olan vize türünü seçtikten sonra pasaport, fotoğraf ve başvuru formu ile vize talebinde bulunabilirsiniz. 

İstenen belgeler eksiksiz şekilde teslim edildikten ortalama 15 gün sonra başvuru sonucu belli oluyor ancak seyahatinizi planladığınız tarihten en az 30 gün önce başvuru yapmanızı öneririz. 

Türkiye Temsilcilikleri

Yeni Delhi Büyükelçiliği

Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri, New Delhi-110021, INDIA

Telefon: (00 91 11) 2688 9053

Faks: (00  91 11) 2410 1974

e-posta: embassy.newdelhi@mfa.gov.tr

Kathmandu Fahri Konsolosluğu

Adres: Laxmi Plaza, Hattisar, Kathmandu, PO BOX 6156

Telefon: 444 6400/1/2/3

Faks: 444 6504

e-posta: mtcn@khetan.com.np

Para birimi