Lüksemburg Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Luxembourg
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
Lüksemburgca
Nüfus:
613.894
Tel Kodu:
+352
Zaman Dilimi:
UTC+01:00
Konsolosluk:
Para Birimi:
Euro
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

Resmi adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı yani Lüksemburg, 2019’daki nüfus sayımlarına göre 605.405 kişiden oluşan küçük bir devlet. Ülkenin Fransızca, Almanca ve Flamanca olarak üç resmi dili var. Çevre ülkelerden sadece iş amaçlı günübirlik gelenler sayesinde küçük bir ülke olmasına rağmen verimli bir iş alanına çevrilmiş. Ülkede Diekirch, Grevenmacher ve Lüksemburg adında üç il bulunuyor. Ancak bu üç il kendi içinde toplam 12 kantona ayrılır. Kantonlar ise 16 komünden oluşur. Bu komünlerden 12'si şehir statüsüne sahip. En büyüğü ise başkent de olan Lüksemburg.  

Lüksemburg, dünyadaki 194 ülke arasında yüzölçümüne göre 175. sırada bulunuyor. Ülkenin toplam yüz ölçümü 2.586 kilometrekare. Yeşil ve düzenli bir ülke olan Lüksemburg'un sınır komşuları arasında Almanya, Fransa ve Belçika var. Adolphe Köprüsü ülkenin en çok dikkat çeken noktalarından bir tanesi. Nüfus olarak en az insan yaşayan yeri ise Wiltz kasabası. Yaklaşık beş bin kişinin yaşadığı bu bölge ülkenin en yüksek tepesi olan 560 metrelik Kneiff yakınlarında bulunuyor. "Kızıl Topraklar" olarak adlandırılan bölge ise ülkenin güneyinde ve güneybatısında yer alır. Bu bölge en önemli sanayi merkezlerinin ve ülkenin en büyük şehirlerinin de bulunduğu yer.

Ne Zaman Gidilir

Lüksemburg yaz aylarının sonunda çok fazla yağış alır. Genel olarak havası serin bir iklime sahip. Özellikle kış aylarında havanın eksi derecelerde olduğu ve kar yağışının yoğun olduğu söylenebilir. Batı Avrupa deniz iklimine sahip olan Lüksemburg'a yaz aylarında gitseniz dahil yanınızda ince bir rüzgarlık, yağmurluk ya da ceket almanız gerekebilir. Niyetiniz kar tatili değilse ve Lüksemburg'u karış karış gezmek, parklarında bol bol vakit geçirmek istiyorsanız soğuk kış ayları yerine ilkbahar ya da yaz aylarında ülkeyi ziyaret etmeniz çok daha iyi olur. Görkemli bir kutlama ve unutulmayacak bir eğlence yaşamak istiyorsanız özellikle 23 Haziran'ı bir yere not etmelisiniz. Çünkü 23 Haziran ülkenin Ulusal Kutlama günü.

Nasıl Gidilir?

Lüksemburg'a gitmeniz için yeşil pasaportunuzun olması ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Lüksemburg Findel Havalimanı'na Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress ve Lüksemburg’un resmi hava yolu şirketi LUXAIR’in direkt ya da aktarmalı uçuşları bulunuyor. İstanbul'dan yaklaşık üç buçuk saatlik bir yolculukla ulaşabiliyorsunuz. Ülkemizin farklı şehirlerinden de aktarma yaparak uçabilirsiniz. Eğer komşu ülkelerden Lüksemburg'a seyahat etmek isterseniz Brüksel’den 3 saat süren bir tren yolculuğu yapabilir, Almanya Frankurt Havalimanı'ndan otobüsler ile de Lüksemburg’a ulaşabilirsiniz. Tren yoluyla seyahati tercih edecek olursanız Brüksel-Lüksemburg tren hattını ya da İngiltere’den Paris aktarması yapan seferi kullanabilirsiniz. Şehre yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta olan havalimanından şehre ulaşmak için otobüs, taksi, araç kiralama ve özel transfer aracı gibi seçenekler mevcut.

Gece Hayatı

Lüksemburg'un gece kulüpleri, diskoları ve barları sabahın erken saatlerine kadar müziğin ritmini yavaşlatmaz. Birçok ülkeye göre küçük olmasına rağmen fazlasıyla aktif ve dikkat çekici bir gece hayatı var. Suç oranı inanılmaz derecede düşük olan bu ülkede günün her saatinde sokaklarda dolaşabilirsiniz, gece hayatını yaşarken endişe duymanız gerekmez. Lüksemburg'da yer alan Den Atelier, Coco Mango ve Brauerei- Big Beer Company gibi yerleri gezi listenize eklemelisiniz. Özellikle cuma ve cumartesi akşamları gerçekleşen canlı müzik ve DJ performansları oldukça ilgi çekici. Yetişkinlere özel bir eğlence yaşamak istiyorsanız Byblos Club aradığınız yer olabilir.

Alişveriş / Ne Alınır

Lüksemburg'da alışveriş yapmak fazlasıyla keyifli. Esch – sur – Alzette caddesi alışveriş konusunda gerçek bir cazibe merkezi diyebiliriz. Grand Rue ve bu bölgeyi çevreleyen sokaklarda ise özel yapım ve butik ürünler var. Oberstadt ve Unterstad mahallelerinde büyük markalara dair birçok ürüne rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Guillaume ve Place d’Armes Meydanında ise her ayın ikinci ve dördüncü cumartesi günleri antika pazarları kuruluyor. Lüksemburg'dan hediyelik eşya almak isteyenler için ise şarap ve çikolata önerilebilir. Ülkede farklı zamanlarda toplu indirimler oluyor. Turist olarak Lüksemburg'a gidildiği zaman özellikle indirim süreçlerini takip etmek isteyebilirsiniz. Özellikle başkentte bulunan outlet mağazaları da hediye ya da kişisel kullanıma yönelik güzel alternatifler var. Place Guillaume'de ise meyve-sebze pazarları çarşamba ve perşembe günleri kuruluyor. Notre Dame ve Adolf Köprüsü'nün olduğu magnetler, Our Lady’nin heykelinin bibloları ve sanat galerilerinden alınabilecek ufak parçalar turistlerin dikkatini çekiyor. Wemperhardt'ta yer alan Massen Shopping Center, Lüksemburg'da yer alan Auchan Kirchberg ve Villeroy & Boch Factory Outlet'i de güzel bir alışveriş deneyimi için ziyaret edebilirsiniz.

Festivaller ve Fuarlar

Lüksemburg'da yılın farklı dönemlerinde herkese hitap edecek eğlenceler bulunuyor. Ancak en dikkat çekenlerinden biri Paskalya sonrası Pazartesi günü düzenlenen Emeshen. Yerli halkın sergilediği çömlekleri, dansları ve iyi şans için çalınan düdükleri duymak turistler için fazlasıyla ilgi çekici oluyor. 23 Haziran'da Büyük Dük'ün doğum günü şenlikleri ise yine çok görkemli geçiyor. Düzenlenen fuarlar ve geçit törenleri hem yerli halkın hem turistlerin akınına uğruyor. 31 Ekim ve 1 Kasım günleri düzenlenen All Saints Bayramı ise büyük şenliklerle kutlanıyor. Bu bayramda özel kostümler giyilerek makyajlar yapılıyor. Nisan ayında düzenlenen Ördek Yarışı, Şubat ve Mart aylarında yapılan Lüksemburg Film Festivali, Ağustos ve Eylül aylarında açılan Schueberfoure Eğlence Fuarı da gezi tarihinizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken etkinliklerden.

Tatiller / Önemli Günler

6 Ocak Epiphany Tatili

24 Şubat Karnaval Tatili

26 Şubat Kül Çarşambası Tatili

9 Nisan Puslu Perşembe Tatili

11-13 Nisan Paskalya Tatili (Her sene günü değişmektedir.)

9 Mayıs Avrupa Günü Tatili

21 Mayıs  Yükseliş Günü Tatili

31 Mayıs Whitsun Tatili

1 Haziran Whitmonday Tatili

11 Haziran Katolik Yortusu Tatili

23 Haziran Lüksemburg Milli Bayramı

15 Ağustos Meryem’in Göğe Çıkışı Günü Tatili

4 Ekim Lüksemburg Babalar Günü Tatili

1 Kasım  Azizler Günü Tatili

29 Kasım  1. Advent Tatili

6 Aralık  2. Advent Tatili

13 Aralık 3. Advent Tatili

20 Aralık 4. Advent Tatili

24 Aralık Lüksemburg Noel Öncesi Günü Tatili

25 Aralık Lüksemburg Noel Tatili

26 Aralık Lüksemburg Hediyeleşme Tatili

31 Aralık Lüksemburg Yeni Yıl Arifesi Tatili

Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Lüksemburg fazlasıyla güvenli bir ülke. Ancak ulaşım konusunda gezi öncesi planlamalarınızı dikkatli yapmanız lazım. Gerekli ve acil durumlar içinse başvurabileceğiniz büroların adres ve telefon numaralarını yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

• Yanınızda çoklu adaptör bulundurmanız gerekebilir. Zira farklı elektronik aletleriniz için problem yaşayabilirsiniz. 

• Lüksemburg'da şebeke suyu içilebilir durumda ve temiz. Yanınızdaki bir şişeye herhangi bir çeşmeden su doldurabilirsiniz.

Ulaşım

Lüksemburg’da ülkeyi keşfetmek için birbirinden farklı alternatifler var. Paris'e bağlanan yüksek hızlı tren hattının kullanıma girmesi ile ülkenin başkenti Lüksemburg daha fazla turist almaya başladı. Ülkede demiryolu, karayolu ve havayolu taşımacılığı fazlasıyla aktif. Chemins de Fer Luxembourgeois ile ülkenin güneyine ve kuzeyine seyahat edebilirsiniz. Ancak sefer sayılarından dolayı ülkenin kuzey bölümüne otobüs ile seyahat etmeniz çok daha kolay olur. Bisiklet ya da araba kiralayıp bulunduğunuz şehrin farklı noktalarını da keşfedebilirsiniz. Hafta sonları ülkenin otopark, marketler, dükkanlar gibi birçok bölümü tatile girdiğinden otobüs-tren rotanızı belirlerken dikkatli olmanız gerekir. Hatta araba kiralarken de bu konuya dikkat etmenizi öneririz çünkü otoparklar genellikle hafta sonu tatil yapar. Aldığınız tren biletlerinin çoğunu otobüs yolculuklarında da kullanabilirsiniz. Lüksemburg kart sahibi olarak 72 saate kadar ücretsiz seyahat edebilir, turistik yerlere ve müzelere ücretsiz olarak girebilirsiniz.

Kültür

Lüksemburg, tarihi boyunca kültürel olarak komşularının gölgesinde kaldı. Uzun yıllar boyunca sadece bir tarım ülkesi olarak görüldü. Ancak bu gelişmesini engellemek yerine kendine ait bir kültür dili ortaya koymasını sağladı. Ülkede, çoğunluğu başkent Lüksemburg'da bulunan birçok müze var. Lüksemburg’un iyi korunmuş kaleleri de UNESCO'nun dünya mirası listesinde yer almakta.

Lüksemburg, 1995 ve 2007'de iki kez Avrupa Kültür Başkenti oldu. Avrupa'da iki kez "Kültür Başkenti" seçilen tek şehir burası. Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, Lüksemburg Şehri Tarih Müzesi, Grand Duke Jean Modern Sanat Müzesi ve Diekirch Ulusal Askeri Tarih Müzesi, ülkenin en bilinen müzeleri arasında yer alıyor.

Ekonomi

Lüksemburg'un kişi başına düşen milli gelir miktarı oldukça yüksek. Öyle ki kişi başına düşen milli gelir sıralamasında Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almakta. Patates ve üzüm ülkede en çok yetiştirilen tarım ürünleri. Ülkede ayrıca sanayi de gelişmiş. Avrupa'da öne çıkan sigorta şirketlerinin merkezleri de Lüksemburg'da bulunur. Lüksemburg'un dış ticaret yaptığı ülkeler arasında AB ülkeleri ve Amerika ilk sıralarda yer alıyor.

Vize Nasıl Alınır?

Lüksemburg'u ziyaret etmek istiyorsanız Schengen Vizesine başvurmanız gerekir. Meslek ve seyahat amacına göre uygun bir vizeye başvurmanız vizenizin daha çabuk onaylanması konusunda fayda sağlar. Başvurunuzun başarılı olması için dönüş tarihinizden sonra en az 3 ay daha geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuz olması gerekiyor. Eğer mesleğinizle alakalı bir gezi yapacaksanız bununla ilgili belgeleri de hazırlamanız gerekir.

Türkiye Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Lüksemburg Büyükelçiliği

Posta adresi: 49, rue Siggy vu Lëtzebuerg L-1933 Luxembourg GRAND-DUCHE DE LUXEMBOURG

Telefon: +352 44 32 81 130 (Konsolosluk şubesi)

Nöbetçi / Aci Durum Telefonu: +358 621 139 227

Faks: +352 44 32 81 134E-mail: ambassade.luxembourg@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Lüksemburg Büyük Dükalığı

Para birimi