Kiev Şehir Rehberi

Kiev Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Ukrayna
Dil:Ukraynaca
Nüfus:2,785,976
Din:Hristiyan
Tel Kodu:+380 44
Para Birimi:Grivna (UAH)
Zaman Dilimi:Doğu Avrupa Zaman Dilimi (UTC)
Vize:Kiev Konsolosluğu
Konsolosluk:Ul. Arsenalnaya No:18 01901, Kiev-Ukraine
Konsolosluk:+380 44 281 07 50

Genel Bilgiler / Rehber

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev; dillere destan gece hayatı ve Sovyetler Birliği zamanından kalma yapılarıyla ünlüdür.  Şehir Dinyepar yani Dnjepr Nehri’nin iki tarafında ve Ukrayna’nın kuzeyinde yer almaktadır. Tarihte Rusya ve Beyaz Rusya gibi iki önemli devlete de başkent olan şehir, Ukrayna’nın kültürel ve ekonomik açıdan önemli bir merkezdir.

Slav kültürüne ait bahçe, park ve mimari yapı bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak 1037 yapımı St. Sophia Katedrali ve Kievo Pechersky Mağaralar Manastırı gösterilebilir.

Devlet Boranik Bahçesi, Mariyinsky Sarayı, Golden Gate gibi turistik birçok yere de ev sahipliği yapar.

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Karasal iklimin hakim olduğu Kiev’de, özellikle yaz aylarında nemli bir hava ile karşılaşırsınız. Ayrıca yaz aylarında 20 dereceyi aşan bir sıcak vardır. Kış ayları ise karlı ve soğuktur. Kış geceleri soğuk -10 dereceye kadar düşebiliyor.

İlkbahar ve sonbahar ayları Kiev'e gitmek için en ideal aylardır.

Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları ile Kiev’e 2 saatlik bir uçuş ile gidebilirsiniz. Aeroflot, Ukrayna Hava Yolları, Air France, KLM gibi hava yolu firmaları da aktarmalı ucular gerçekleştiriyor.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Kiev mutfağından bahsetmeye ilk olarak lezzetli tavukları ile başlamalı. Kievski isimli tavuk köftesi çok meşhurdur, oldukça da lezizdir. Kiev denilince akla gelen diğer bir şey ise votkadır. Şehrin gece hayatı ve soğuk havanın da etkisiyle votka tüketimi oldukça yüksek düzeydedir. Ukrayna mutfağında kaşar peyniri ve lor peyniri de ayrı bir yer tutar.

Kiev’de Nobel, O. Panas, Kocachok gibi çok ünlü restoranlar vardır. Kahvaltı için Koza Dereza, ızgara çeşitleri için Oliva, pizza için Il Molino, biftek yemek için ise L’entrecote’yi seçebilirsiniz. Kahve içmek isteyenler için ise Kafka kafeyi önerebiliriz. 

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Özgürlük Meydanı

  Kiev'in en ünlü ve merkezi meydanıdır. Nezalejnasti Ukraynaca ismidir.

 • Khreschhatyk Caddesi

  Kiev'in en ünlü caddelerinden olan Khreshchatyk, 1100 metre uzunluğundadır. Şehrin en önemli caddesidir.

 • Andrevski Yokuşu

  Atlar ve atlıların da olduğu Aya Sofya Meydanı ve Kontraktova meydanı arasındaki yokuştur.

 • Golden Gate

  Zoloti Vorota şehrin tarihi giriş kapısı.

 • Svetoya Sofya Katedrali

  Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış, Bizans tarzı katedraldir.

 • Mariyinsky Sarayı

  1750 yılında yapılmış olan saray mavi ve krem renklerden oluşur, turistlerin ve önemli resepsiyonların adresidir.

Ne Yapılır

Kiev’de gündüz bir yerleri gezmek isteyenler için harika bir başlangıç olarak Dnjepr Nehri’ni öenerebiliriz, Nehir kenarında bir kafede bir kahve içerek güne başlayabilirler. Eğer alıveriş yapmak istiyorlarsa Khreschatyk Caddesi biçilmiş kaftandır. Dilediğiniz her ürünü burada rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca şehrin ünlü gece kulüpleri ve dünyaca ünlü markaların mağazaları da buradadır.

Kiev’in en ünlü meydanı Özgürlük Meydanı’nı da gezmelisiniz.

Şehrin 600 yılı aşkın bir tarihi olduğundan dolayı hem SSCB ve Belarus hem de Ukrayna tarihine ait çok sayıda yapı bulabilirsiniz. Şehrin girişinde bulunan Golden Gate yani Altın Kapı bunlardan birisidir. Slavların Hristiyanlığa geçişinde önemli rol oynayan Knyaz Vladimir’e adanmış bir katedral olan Vladimirskaya Katedrali ve 1750’de yapılmış olan Mariyinsky Sarayı da yine görmeye değer yerlerinden.

Kiev’de sanata önem veren bir toplumla karşılaşacağınızdan dolayı çok sayıda tiyatro binası ve sanat galerisine de rastlayabilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Ukrayna’nın gece hayatı için dünyaca ünlü kulüplere sahiptir diyebiliriz. Kiev’de gece yarısından başlayarak sabahın ilk saatlerine kadar dans ve müzik ziyafeti çekebilirsiniz. Elektronik müzik arayanlar D*Lux, salsa ve latin müzikleri arayanlar Caribbean Club’a gidebilir. Cinema Club, Crystal Hall, Decadence, Disco Radio Hall ve şık bir mekan Faberge ise eğlenmek isteyenler için güzel alternatifler. Her şeyin tek adreste bulunabileceği Arena Eğlence Kompleksi de striptiz kulüpleri, barlar ve restoranlar bulmak isteyenler için, 4 katlı bir adres. Daha az turist olan bir yer arıyorsanız Babyface Dj Bar’ı tercih edebilirsiniz, burası daha önceden Mecca Club isminde bir yerdi, fakat şimdi daha modern bir yer oldu.

Romantik bir yer arayanlar için B-hush Rooftop Lounge Bar’a gidebilirler, fiyatlar biraz ortalamanın üstünde.

Alışveriş / Ne Alınır

 Kiev’den ne alınır sorusuna verilebilecek ilk cevap kesinlikle votkadır. Ucuz votkaları ile ünlü bu şehirde bir diğer önemli ürün ise lezzetli peynirlerdir. Kiev’den yurt dışına en çok satılan hediyelik eşyaların başında ise savaş yayı, katan ve kılıç gibi savaş aletlerinin oyuncak versiyonları. İşlemeleri ve üzerlerinde bulunan elmas gibi kristaller ile ünlüdürler.  

Şehirde Kreshchatik Caddesi, şehirde alışveriş yapmak isteyenler için de ideal bir caddedir. Ayrıca Globus isimli bir de yer altı alışveriş merkezi vardır. City Center, Billa, Furshet, Mandarrin Plaza ve Metrograd da şehrin önemli alışveriş merkezleridir.

Festival / Fuar

Kiev'da yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır;
 • Kiev Moda Haftası - Mart
 • Kiev Günü - Mayısın son hafta sonu
 • Ukrayna Bisiklet Günü - 29 Mayıs
 • Kiev Fotoğrafçılık Fuarı - Mayıs
 • KROK Uluslararası Reklamcılık Festivali - Eylül
 • Kiev Uluslararası Kısa Film Festivali - Ekim
 • Kiev Caz Festivali - Ekim

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Yılbaşı,
 • 9 Mayıs - Zafer Bayramı,
 • 28 Haziran - Anayasa Bayramı,
 • 24 Ağustos - Bağımsızlık Günü,

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Kiev ile ilgili bilmeniz gereken en önemli bilgilerin başında İstanbul ve Kiev arasında saat farkı olmaması gelir. Seyahat ederken buna dikkat etmeyi unutmayın.

Gece kulüplerine giderken otelin resepsiyonundan destek almaya özen gösterin, bazı gece kulüplerinde fiyatlar oldukça yüksek olabilir.

Şehirde ulaşım için metro ve tramvayı kullanabilirsiniz, taksi kullanacaksanız resmi olanlardan kullanın daha ucuz olur.

Ulaşım

2 saat süren bir yoluculuğun ardından Borispole'e indikten sonra şehir merkezine gitmek için 40 km uzunluğunda bir yolculuk yapmanız gerekiyor.

Şehir merkezine gitmek için Marshrutka isimli minibüsleri kullanabilirsiniz. Skybus isimli otobüslerle de Kiev şehir merkezine gidebilirsiniz, 1 saat civarında sürüyor.

Şehir içi ulaşım için metroyu kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü Ukrayna dünyadaki en büyük metro sistemlerinden birine sahiptir. Taksi kullanmayı düşünyorsanız, resmi işaretlileri tercih edin.

Cem Dişbudak
Cem Dişbudak

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Para birimi
x