Kapadokya Şehir Rehberi

Kapadokya Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Türkiye
Bilinen İsimleri:
Dil:Türkçe
Nüfus:
Din:
Tel Kodu:+90
Para Birimi:TRY
Zaman Dilimi:GMT+03:00
Vize:
Konsolosluk:
world

Genel Bilgiler / Rehber

Orta Anadolu’nun en turistik noktası olan Kapadokya, ülkemizde eşi benzeri az bulunur bir coğrafyaya ve tarihi güzelliklere sahip. Güzel Atların Ülkesi adıyla da anılan Kapadokya’nın simgesi olan peri bacaları; Erciyes Dağı, Hasandağı ve Göllüdağ’dan püsküren lavların soğuduktan sonra yağmur ve rüzgarlar tarafından şekillenmesiyle oluşmuş. İnsanların bölgede yaşamaya başladığı yıllar Paleolitik döneme kadar uzanıyor. Uzun yıllar Hristiyanlar için önemli bir merkez görevi gören Kapadokya’da peri bacalarının içine oyulmuş evler, kiliseler ve manastırlar görülmeye değer. Birçok yeraltı şehrine de ev sahipliği yapan bölgede eşsiz bir kültür turu yapmak mümkün.

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

İç Anadolu Bölgesi’nde konumlanan Kapadokya, karasal iklimin özelliklerini hissettirir. Yaz aylarında çok sıcak ve kuru havanın hâkim olduğu Kapadokya’da yaz akşamları hava bir anda soğuyabilir. Yazın Kapadokya gezisi planlıyorsanız sıcağa aldanmayıp yanınıza mutlaka akşam saatlerinde giymek için ceket alın. Bölgede kış ise sert geçer. Kışın hava sıcaklıkları 0’ın altında seyreder ve kar yağışı görülür. Bu nedenle yazın bunaltıcı sıcaklarından ve kışın sert soğuğundan kaçınmak için ilkbahar ve sonbahar ayları, Kapadokya’yı ziyaret etmek için en doğru zamanlardır. Tabii Kapadokya’nın alametifarikası peri bacalarının bembeyaz örtüyle kaplandığı kış aylarında da manzara bir başka olur. O harika manzaranın tadını çıkarmak için Kapadokya’yı mutlaka kışın da görün.

world

Nasıl Gidilir

Kapadokya’ya hava yolu ya da kara yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Kapadokya seyahatinizi uçak yolculuğuyla başlatmak isterseniz Kayseri ya da Nevşehir’de bulunan havalimanlarını tercih edebilirsiniz.

Nevşehir merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta olan Kayseri Erkilet Havalimanı’na uçabilirsiniz. Bu havalimanı daha büyük kapasiteye sahip olduğu için daha sık uçuş düzenleniyor. Kapadokya’da konaklayacağınız otelin transfer hizmeti varsa havalimanından otelinize kolayca ulaşabilirsiniz. Transfer hizmeti kullanmazsanız HAVAŞ otobüslerine ya da belediye otobüslerine binerek Kayseri Otogarı’na gidebilirsiniz. Otogardan Göreme bölgesine giden otobüslere binebilirsiniz. Nevşehir Kapadokya Havalimanı ise şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu havalimanı daha ufak olduğu için daha az sıklıkta uçuş gerçekleşiyor. Havalimanından hava yolu firmalarının servisleriyle Nevşehir merkeze ya da Ürgüp’e gidebilirsiniz. Nevşehir Otogarı’ndan Avanos, Göreme ve Ürgüp’e de dolmuşlar ve otobüsler hizmet veriyor.

Kara yolu ulaşımı ile Kapadokya’ya gelmek isterseniz, Nevşehir ve Kayseri’de bulunan otogarları kullanabilirsiniz. Ülkemizin birçok şehrinden hem Nevşehir hem de Kayseri’ye direkt seferler düzenleyen firmalar bulunuyor. Her iki otogardan da Göreme’ye servisler, dolmuşlar ve otobüsler kalkıyor.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Kapadokya’nın en meşhur yemeği, testi kebabı. Avanos’ta yapılan el emeği çömlekler içinde sebzelerle ağır ağır pişen etten oluşan testi kebabının sunumu da çok keyifli bir şekilde yapılıyor. Yemek masaya çömlekle birlikte getiriliyor ve garsonlar çömleği boğaz tarafından kırıyorlar. Özellikle yabancı turistler bu sunuma bayılıyorlar. Ancak hatırlatmamız gerekir ki testi kebabı yaklaşık 2 saatte piştiği için Kapadokya gezinizde testi kebabı yemek isterseniz önceden rezervasyon yaptırıp sipariş vermelisiniz. Restorana gider gitmez hazırlanabilecek bir yemek değil. Yeme umuduyla gidip yiyemeden dönmek istemezsiniz. Testi kebabı yemek için Millocal Restaurant, Ehlikeyf Restaurant, Uranos Sarıkaya Restaurant, Dimrit Restaurant ve Bizim Ev Restaurant’ı tercih edebilirsiniz.

Kapadokya’da bakliyat yemekleri de çok sık tüketiliyor. Özellikle güveçte pişirilen bakliyat yemeklerinin tadı alıştığımız lezzetlerden farklı oluyor. Kuru fasulye, bölgede en sık pişirilen bakliyat diyebiliriz. Kuşbaşı etli ya da pastırmalı versiyonlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bölgede kuru fasulyeye ağ pahla adı veriliyor. Menüde ağ pahla yazdığını görürseniz şaşırmayın. Nevşehir tavası da Kapadokya tatilinizde deneyebileceğiniz keyifli lezzetlerden biri. Sebzelerle kuşbaşı etin buluşmasıyla yapılan bu yemeği ekmek banarak yemek çok güzel bir deneyim oluyor.

Kapadokya’da yöresel bir tatlı yemek isterseniz mutlaka dolaz tatlısını denemelisiniz. Un helvasına benzer görüntüsüyle size farklı bir tatlı gibi gelmeyebilir ancak bu tatlıyı farklı yapan yumurtayla yapılması ve şeker yerine pekmez kullanılması. Ayrıca üstüne bal ya da pekmez dökülerek ve ceviz eklenerek servis edilmesi de lezzeti şahlandırıyor. Bir diğer meşhur tatlı ise kuru kaymak. Kaymak deyince aklınıza kahvaltıda ekmeğe sürülen kaymaklar gelmesin. Kuru kaymak adeta bir gofrete benziyor. Yapımı oldukça uzun süren ve zahmetli olan kuru kaymak Kaymaklı Köyü’nde üretiliyor. Biraz yolculuk yapmak gerekmesi sizi yıldırmasın, kuru kaymağın tadına bakınca yola değdiğini anlayacaksınız.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Göreme Açık Hava Müzesi

Ülkemizdeki açık hava müzeleri arasında en çok turist çeken Göreme Açık Hava Müzesi, manastır eğitiminin başlangıç noktası olarak kabul edilir. Bu açık hava müzesini kayalara oyulmuş kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve yaşam alanları oluşturur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan açık hava müzesinde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Şapeli, Elmalı Kilise, Azize Barbara Şapeli, Azize Katerina Şapeli, Karanlık Kilise ve Tokalı Kilise görebileceğiniz yerler arasında. Kapadokya’ya gittiğinizde mutlaka Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmelisiniz.

Güvercinlik Vadisi

4 kilometrelik bir alan boyunca uzanan Güvercinlik Vadisi, Uçhisar’da başlayıp Göreme’de sonlanıyor. Vadi bu adı kaya oyuklarına yuva yapmış güvercinlerden almış. Yöre halkı 9. yüzyıla kadar kayalarda yaşayan güvercinleri besler ve gübrelerini kendi bağlarında kullanırlarmış. Ayrıca geçmişte Hristiyanlar güvercin yumurtaları ve kabuklarıyla freskleri işleyip boyamışlar. Güvercinlik Vadisi, trekking ve fotoğraf turları için şahane manzaralar sunar. Güvercinlerin yaşadığı oyuklar ve doğanın yemyeşil örtüsü arasında yürüyüş yapmak Kapadokya tatilinizi daha da keyifli hale getirecek.

Uçhisar Kalesi

Kapadokya’da nereden bakarsanız bakın görebileceğiniz Uçhisar Kalesi, bölgenin en büyük peri bacası. Uçhisar Kalesi’ne çıkıp tüm Kapadokya’yı panoramik olarak görebilirsiniz. Ayrıca Erciyes Dağı ve Hasan Dağı’nın da aynı anda görülebileceği tek yerdir. Romalılardan beri kale oyularak oyuklara oda, ev, sığınak, sarnıç ve mahzenler yapılmış. Ayrıca bölgeyi saldırılardan korumak için de kritik bir önem taşımış. Hem gözetleme hem de savunma kalesi olarak kullanılmış. Bu kaleyi ziyaret ediş saatinizi gün batımı anlarına denk getirirseniz harika bir manzarayla karşılaşacaksınız.

Üç Güzeller

Klasik peri bacası formunun en belirgin olduğu Üç Güzeller, Kapadokya’ya gelen tüm turistlerin önünde fotoğraf çektirdiği bir yer. 2 tanesi büyük, 1 tanesi ise küçük olan bu 3 peri bacasının ardında bir de efsane var. Geçmişte Kapadokya Kralı’nın kızı bir çobana aşık olmuş ancak kral evlenmelerine müsaade vermemiş. Prenses babasını dinlememiş ve çobanla evlenip bir çocuk sahibi olmuş. Kral torununa rağmen kızını affetmeye yeltenmemiş ve askerlerine kızını ve ailesini öldürmesini emretmiş. Askerler prensesi yakaladığı sırada prenses bu durumdan kurtulmak için yalvarmış ve o anda üçü de taşa dönüşmüş.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya bölgesinin en önemli yerleri arasında yeraltı şehirleri var. Bu yeraltı şehirleri arasında sekiz kattan oluşan Derinkuyu Yeraltı Şehri, en popüler olanı. Geçmişte 50.000 kişinin bir arada yaşayabildiği bu yeraltı şehri, ismini içinde barındırdığı kuyulardan alıyor. Bu kuyular, yeraltındaki yaşamı kolaylaştırmak için havalandırma işlevi sunuyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin altında daha birçok şehir olduğu düşünülüyor ve bu şehirlere inen kapıların bazıları içinde hala insanların oturduğu evlerde bulunuyor. Derinkuyu yeraltı şehrini gezmek bel ve boyun hastalıkları, panik atak ve kalp rahatsızlığı olanlar için tavsiye edilmiyor.

world

Ne Yapılır

Kapadokya denilince akla ilk olarak günün ilk ışıklarında güneşle birlikte yükselen rengarenk sıcak hava balonları geliyor. Kapadokya’da yapılacak ilk şey balon turuna katılmak. Tüm peri bacalarını yukarıdan görmek, güneşin tarihi vadiler üzerinde doğuşunu izlemek ve rüzgârı hissetmek Kapadokya tatilinin olmazsa olmazları arasında. Balon turuna çıkmak için otelinizden destek alabilir, yerel şirketlerle anlaşabilirsiniz. Biraz pahalı bir aktivite olsa da balondan indikten sonra “iyi ki binmişim” diyeceksiniz.

Avanos çömlekleriyle meşhur. Hititler zamanından kalan çömlek yapma geleneği hala daha bölgenin önemli değerleri arasında. Çömleklerin yapıldığı seramik atölyelerinden Avanos’ta bolca mevcut ve kendini denemek isteyenlere de kapıları açık. Çamurla uğraşarak bu zanaatın inceliklerini öğrenmek size terapi gibi gelebilir. Çamurla uğraşarak rahatladıktan sonra kendi yaptığınız vazo ya da kâseyi eve götürerek seyahatinizden keyifli bir anının kalması da en büyük artısı.

Kapadokya’da tatilinizi unutulmaz hale getirecek birçok aktivite bulunuyor. ATV turlarına çıkıp uçsuz bucaksız vadileri keşfedebilir, doğa yürüyüşü turlarına çıkıp harika fotoğraflar çekebilir, farklı şarapları denemek için şarap tadımlarına katılabilirsiniz.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Kapadokya’da alışılagelmiş renkli ve hareketli gece hayatı yerini bölgenin en meşhur aktivitesi Türk geceleri alıyor. Avanos ve Uçhisar’da Türk kültürünü tanıtmak için düzenlenen Türk geceleri özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı. Yeraltı restoranlarında düzenlenen bu gecelerde semazen gösterisi, fasıl, oryantal, folklor gibi Türk kültürünün eğlenceli değerleriyle unutulmaz bir akşam yaşayabilirsiniz. Bazı oteller kendi bünyelerinde de Türk gecesi düzenliyorlar. Otel araştırırken buna da dikkat edebilirsiniz. Uranos Restoran ise Türk gecesi eğlenceleri için en çok tercih edilen mekanlar arasında. Türk gecesi düzenleyen diğer restoranlar ise şöyle; Yaşar Baba Restaurant, Evranos Restaurant, Yemeni Restaurant, Halayhan Restaurant.

Kapadokya’nın gece manzarasının büyüleyici bir atmosferi daha sakin ve romantik bir eğlence anlayışına da oldukça uygun. Peri bacalarını sıcak şarap eşliğinde canlı müzik dinleyerek izleyebileceğiniz birçok mekân bulunuyor. Angel Cafe Bistro Bar, Mahzen Şarap Evi, Red Red Wine canlı müzik dinleyip güzel bir akşamın tadını çıkarmak için tercih edebileceğiniz yerler.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Kapadokya her yönüyle turistleri etkileyen bir bölge. Hediyelik eşya konusunda da birçok seçenek bulabilirsiniz. Kapadokya’nın simgesi haline gelmiş peri bacalarının farklı tarzlardaki minyatürlerden hem kendinize hem de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bu alışılagelmiş hediye yerine daha farklı bir alternatif ararsanız, bölgede çıkan ve ışığı yansıtma özelliği olan oniks taşından yapılmış kolye, küpe, bileklik ve tespihler alabilirsiniz. Çömlekleriyle meşhur olan Avanos’tan çömlek alarak Kapadokya’da denediğiniz çömleklerde pişirilen lezzetleri kendi mutfağınıza taşıyabilirsiniz.

Bağcılık ve üzüm yetiştiriciliği için uygun olan bu coğrafyanın şaraplarından almayı da tercih edebilirsiniz. Şarap tadımlarına katılıp beğendiğiniz lezzetleri satın alabilirsiniz. Tatiliniz esnasında deneyip beğeneceğiniz kuru kaymağı sevdiklerinizin tatması için dönerken alıp evinize götürebilirsiniz. 10 ila 15 gün arasında raf ömrü olan kuru kaymağı dönüşünüze yakın bir günde almanız daha iyi olacaktır. Kuru kaymağa nazaran daha uzun raf ömrü olan ve Anadolu jelibonu olarak tanımlanan köftür de güzel bir seçenek olabilir. Kabak çekirdeği sevenlerdenseniz Nevşehir’in sütte kavrulan kabak çekirdeklerinden mutlaka almalısınız.

world

Festival / Fuar

Cappadox Festivali: Ülkemizde düzenlenen ilk alternatif deneyim festivali olan Cappadox; müzik, gastronomi, çağdaş sanatlar ve açık hava etkinlikleriyle dolu bir organizasyon. Mayıs ayında düzenlenen ve ünlü müzik gruplarını bir arada bulup İç Anadolu’nun leziz yemeklerinden yiyebileceğiniz festivale çok fazla katılım olduğu için otel rezervasyonunu önceden yapmanız daha iyi olacaktır.

Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali: Eylül ayında düzenlenen festival hem amatör hem de profesyonel binlerce bisikletçiyi bir araya topluyor. Bisiklet sürmeyi bilmeseniz ya da sevmeseniz bile bu festivale katılarak farklı insanlarla tanışabilir ve keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali: Kapadokya’nın el sanatları konusunda ön plana çıkan bölgesi Avanos’ta eylül ayında düzenlenen bu festivalde el emeği ürünlerin yapılış aşamasını izleyebilir, kültürel anlamda zenginliklerini görebilir ve birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Kaymak Festivali: Kaymaklı Belediyesi tarafından her yıl ağustos ayında düzenlenen festivalde bölgede yapılan en lezzetli kaymakları bulabilirsiniz. Halk oyunları ve sürpriz etkinliklerle bir araya gelen kaymak yarışları arasında yöre halkını daha da yakından tanıyabilirsiniz.

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

1 Ocak (Yılbaşı),

23 Nisan (Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı),

1 Mayıs (İşçi Bayramı),

19 Mayıs (Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı),

30 Ağustos (Zafer Bayramı),

29 Ekim (Cumhuriyet Bayramı),

Ramazan ve Kurban Bayramları

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Kapadokya ziyaretinizde balon turuna katılmayı planlıyorsanız otelinizi bu kritere uygun olarak seçebilirsiniz. Otel rezervasyonunuzu yaptırdığınızda oteli arayıp balon turu yapacağınız günü önceden kararlaştırmanız avantajlı olur. Balon turu için sabah çok erken saatlerde kalkmanız gerekecek ve yaz mevsimi olsa dahi hava soğuk olabilir. Bu nedenle yanınıza mutlaka bu koşullara uygun kıyafet almalısınız.

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

world

Ulaşım

Kapadokya oldukça geniş bir bölge olduğu için görmek isteyeceğiniz yerler birbirine yakın olmayabilir. Turistik noktalarda da toplu ulaşım pek yaygın değildir. Bu nedenle Kapadokya’ya özel aracınızla gitmeseniz bile uçaktan ya da otobüsten indiğinizde araç kiralayarak ulaşımı kolaylaştırabilirsiniz.

Nihan Bayram
Nihan Bayram

Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

Para birimi