Gine Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Gine
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
Fransızca
Nüfus:
12.414.293
Tel Kodu:
+224
Zaman Dilimi:
GMT
Konsolosluk:
Para Birimi:
Gine Frangı
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında yer alan 12 milyon nüfuslu Batı Afrika ülkesi Gine, 15’ten fazla etnik grubun bir arada yaşadığı etkileyici bir yer. Halkın neredeyse %90’ının Müslüman olduğu ülkenin kırsal bölgelerinde hala teknolojiden tamamen uzak, binlerce yıl önceki yaşam tarzlarına devam eden kabileler yaşıyor. Güçlü akarsuları ile diğer Afrika ülkelerine göre temiz su kaynaklarının fazla olduğu Gine’de verimli tarım alanlarından dolayı halkın büyük bölümü tarımla uğraşıyor, ayrıca ülke büyüleyici tropikal ormanları ve milli parklarıyla turizm konusunda da hızla gelişiyor.

Zengin altın, elmas ve boksit rezervlerine sahip ülke, bu nedenle yüzlerce yıl boyunca Fransız sömürgesi oldu ve ancak 1958 yılında bağımsızlığını kazandı. Uzun süre iç çatışmalarla yıpranan Gine’de günümüzde İslam ve Afrika kültürlerinin yanı sıra Fransız kültürünün etkisi de açıkça görülebiliyor. Başkenti ve kültürel merkezi 2 milyon nüfuslu Konakri olan ülkede Camayenne, Nzerekore, Kankan ve Kindia da diğer büyük şehirler arasında. Mali, Senegal, Liberya, Fildişi Sahili, Sierra Leone ve Gine- Bissaur ile komşu olan ülkenin resmi dili Fransızca, para birimi ise Gine frangı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Nimba Dağı Milli Parkı, el değmemiş doğal güzellikleriyle ünlü Loos Adası, vahşi yaşam zenginliğiyle tanınan Atoll Adaları ve Upper Niger Ulusal Parkı, 5. Muhammed Sarayı, Soumba Şelaleleri ve Madina Pazarı gibi renkli yerel pazarlarıyla Gine; tarih, kültür ve doğa severlerin her mevsim keyifle ziyaret edebileceği bir ülke.

Ne Zaman Gidilir

Batı Afrika'da ekvatora yakın bir bölgede yer alan Gine'de yıl boyu sıcak ve nemli tropikal iklim hakim. Kurak ve yağışlı olarak iki mevsimin yaşandığı ülkede özellikle Kuzey Atlas Okyanusu’na yakın kıyı kesimleri, nisan ve kasım ayları arasında metrekareye 4300 mm’yi bulan yoğun yağışlar alıyor ama iç bölgelerinde yağışlar nispeten daha az. Mayıs ve eylül arasında muson yağmurlarının da etkili olduğu ve şiddetli fırtınaların yaşandığı Gine’de özellikle temmuz ve ağustos ayları, muson yağmurlarının en sert olduğu aylar.

Kurak mevsim olan nisan ve kasım arasında yağışların büyük oranda düştüğü ülkede yıllık ortalama sıcaklıklar ise 22 ile 32 derece arasında değişiyor ve kış aylarında bile sıcaklıklar 10 derecenin altına nadiren düşüyor. Gine’yi gezmek için en güzel zamanlar ise kasım ve mayıs aylarını kapsayan havanın ılık yağışların ise az olduğu dönemler.

Nasıl Gidilir?

Gine’ye gitmenin en kolay yolu uçak yolculuğu ve İstanbul’dan Gine'nin başkenti Konakri’ye 1 veya 2 aktarmalı uçuşla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları, Royal Air Maroc, Ethiopian Airlines ve EgyptAir gibi büyük havayollarında uçuşlar düzenlediği Konakri Uluslararası Havalimanı’na Bole Uluslararası Havalimanı, Kahire Uluslararası Havalimanı’nın yanı sıra Portekiz, İspanya ve Burkina Faso aktarmalı uçuşlarıyla da gitme şansınız var. İstanbul ile Konakri arası uçak yolculuğu aktarma durumuna göre ortalama olarak 9 saat ile 12 saat arasında sürüyor ve aktarma yapılacak ülke için de transit vize alınması gerekiyor.

Gece Hayatı

Nüfusunun neredeyse %90’ı Müslümanlardan oluşan Gine’nin oldukça sakin bir eğlence hayatı var. Konakri sahili, turistik adalardaki plaj partileri, otellerin bar ve gece kulüpleri, turistlerin eğlenmek için en çok gittiği yerler arasında. Başkentin yanı sıra Camayenne, Nzerekore ve Kindia gibi diğer büyük şehirlerde de otantik dekorasyonlu kafeler ve yerel Afrika müzikleri dinleyebileceğiniz küçük barlar bulabilirsiniz.

Tropikal meyvelerden yapılan alkolsüz kokteyllerin çok sevildiği ülkede Konakri’deki MLS Lounge Bar, Kolaboudji, Camayene Bar, Miami Lounge, Diana Plus Night Club ve Ceobha Night Club; 1 milyon nüfuslu Camayenne şehrinde ise Miami Beach Camayenne, Le Mouv ve Vogue 224, en popüler eğlence mekanları arasında.

Alişveriş / Ne Alınır

Çok renkli ve hareketli otantik pazarları ile dikkat çeken Gine’de Afrika tören maskeleri, altın ve elmaslarla süslü mücevherler, el yapımı seramikler ve ahşap oymaları, yerel totemler, yöresel müzik aletleri, onlarca çeşit baharat ve egzotik meyveler, en çok satılan hediyelik eşyalar arasında.

Başkent Konakri’nin en popüler ve büyük pazarı olan Madina Pazarı, yüzlerce çeşit hediyelik eşya ile mutlaka uğraşmanız gereken yerlerden. Kankan ve Camayenne gibi diğer turistik şehirlerin eski kent bölgeleri veya semt pazarları da turistlerin alışveriş yapmak için en sık ziyaret ettiği yerler arasında.

Festivaller ve Fuarlar

  • Makao Sanat Festivali (Mart-Nisan, Konakri)
  • Festival des Arts de Conte (Nisan, Konakri)
  • Uluslararası Kora ve Cordes de Conakry Festivali (Aralık, Konakri)

Fuarlar

  • MachAuto Expo Glada Ground (Şubat, Konakri)
  • SMG Gine Madencilik Konferansı ve Fuarı (Ekim, Konakri)
  • SIAPRAG Tarım, Balıkçılık ve Hayvansal Ürünler Uluslararası Ticaret Fuarı (Haziran, Konakri)

 

Tatiller / Önemli Günler

1 Ocak Yılbaşı         

3 Nisan 2. Cumhuriyet Bayramı

Paskalya Pazartesi (Tarihi her yıl değişiyor)

1 Mayıs İşçi Bayramı

25 Mayıs Afrika Günü      

2 Temmuz Parlamento Tatili

15 Ağustos Mary'nin varsayımı

2 Ekim Bağımsızlık Günü

1 Kasım Tüm Azizler Günü         

12 Aralık Hz. Muhammed'in Doğum Günü

Kadir Gecesi (Tarihi her yıl değişiyor)

Ramazan Bayramı (Tarihi her yıl değişiyor)

Kurban Bayramı (Tarihi her yıl değişiyor)

25 Aralık Noel günü         

31 Aralık Yılbaşı (Tarihi her yıl değişiyor)

Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Gine’de suç oranları çok yüksek olmasa da nüfusun yarısı yoksulluk sınırı altında yaşıyor, ayrıca büyük şehirlerde göçmenler ve mülteciler bulunuyor. Bu nedenle kalabalık pazarlar, plajlar ve turistik merkezlere giderken yanınıza fazla nakit para ve değerli eşya almamalısınız.

- Halkın %90’ının Müslüman olduğu ülkede cami ve türbe gibi kutsal mekanları ziyaret ederken mekanlara uygun giyinilmesi ve saygılı davranılması isteniyor.

- Musluk suyunun içilmediği Gine’de sokakta açıkta satılan yiyecek ve içecekler de çok sağlıklı değil. Ülkeyi gezerken yanınızda mutlaka şişelenmiş su bulundurmalısınız.

- Tropikal ormanlarda yapılan doğa gezilerine mutlaka rehberlerle çıkmalı, gezilerde yanınıza böcek ilacı, kaymayan ayakkabılar ve bolca su almalısınız.

- Futbol konusunda oldukça fanatik olan Ginelilerle futbol, din ve sömürge dönemi hakkında tartışmaya girmemenizi öneririz.

- Muson dönemi olan mayıs ve eylül arasında yoğun yağmur geçişleri ve sert fırtınalar yaşandığı için bu dönemlerde Gine’yi ziyaret etmeniz önerilmiyor.

- Gine’ye gitmeden önce sarıhumma, tifo ve sıtma gibi çeşitli hastalıklar için aşı olmanız istenebilir.

Ulaşım

Gine’de şehirler arası ulaşım çoğunlukla otobüsler ve minibüsler ile sağlanıyor. Ortalama 20.000 kilometre kara yolu bulunan ülkede bu yolların ise sadece %10 kadarı asfalt. Demir yolunun sadece maden taşıma amaçlı kullanıldığı ülkenin limanlarından ise kıyı şehirleri ve adaların yanı sıra komşu ülkelere de teknelerle gitmek mümkün.

Ülkenin dünyaya açılan kapısı ve en işlek havalimanı olan Conakry Uluslararası Havalimanı’nın yanı sıra 15 civarı havalimanı da yolculara iç hat uçuşları için hizmet veriyor. Ülkenin ulusal bir havayolu yok ve iç hat uçuşları küçük yerel firmalar tarafından sağlanıyor.

Konakri, Camayenne ve Kankan gibi yoğun nüfuslu şehirlerde ulaşım için ise otobüsler, minibüsler ve taksilerden faydalanabilirsiniz. Yerel halk, toplu taşıma araçlarını yoğun olarak kullandığı için otobüsler genelde çok kalabalık ve güzergâhları oldukça karışık, bu nedenle turistler genelde taksi kullanmayı tercih ediyor. Ülkede taksiler çok ekonomik ama oldukça az sayıda ve zor bulunuyor. Araba da kiralayabileceğiniz Gine’de trafik çok karışık olduğu için şoförlü araç kiralamanızı öneririz.

Kültür

12 milyonluk Gine’de 15'ten fazla farklı etnik kökenli grup bir arada yaşıyor. Ülkede halkın %40'ını Fulbeler, %30’unu Malinkeler ve %20’sini ise Susular oluşturuyor, ayrıca Kissiler, Lomalar ve Kpelleler gibi küçük etnik gruplar da kırsal kesimlerde yaşamını sürdürüyor. Teknolojiden tamamen uzak, binlerce yıl önceki gibi yaşamına devam eden çeşitli kabilelerin olduğu ülkenin büyük şehirlerinde ise hem İslam hem de uzun süre Fransa sömürgesi olunmasından dolayı Fransız kültürü hakim.

Gine nüfusunun %90 gibi büyük bir bölümü Sünni Müslümanlardan oluşuyor ve dinin günlük toplum yaşamı üzerinde büyük etkisi var. Pek çok etkileyici cami ve türbe bulunan ülkede dini bayramlar da coşkuyla kutlanıyor. Resmi dilin Fransızca olduğu Gine’nin kırsal bölgelerinde pek çok yerel dil de hala konuşuluyor. Eğitim tamamen ücretsiz olmasına rağmen ülkede okuma yazma oranı %28 gibi oldukça düşük bir seviyede. Halkın büyük bölümü tarımla uğraşıyor ve modern eğitimden ziyade geleneksel eğitimleri benimsiyor.

Temiz suya ulaşım oranı bakımından diğer Afrika ülkelerinden daha gelişmiş olan Gine’de nüfusun neredeyse %70’i temiz suya ulaşılabiliyor ama ülkede yine de sıtma, sarıhumma, tifo ve hepatit gibi hastalıklar yaygın.

Gineliler, çok sıcakkanlı ve misafirperver insanlar, ayrıca turistlerle iletişim kurmayı çok seviyorlar. Dini kurallara büyük önem verilen ülkede kadınların açık veya parlak giysiler, erkeklerin ise şort tarzı giysiler giymesi veya halka açık alanlarda alkol alınması hoş karşılanmıyor. Cami ve kutsal mekanlarda da turistlerin saygılı olması isteniyor. Futbolun fanatiklik derecesinde sevildiği Gine’de özellikle milli maçlar sırasında hayat tamamen duruyor, ülkede her sokakta futbol oynayan çocuklar ve futbol okulları görmeniz de mümkün.

Afrika ve Fransız mutfaklarından etkilenin Gine’nin yöresel mutfağında çoğunlukla taze deniz ürünleri, sığır eti, pilav ve sebze yemekleri sofraları süslüyor. Domuz eti ve helal olmayan gıdaların tüketilmediği ülkede alkol satışına da sadece turistik alanlarda izin veriliyor.

Ekonomi

Su kaynakları bakımından Afrika'nın diğer ülkelerine göre daha şanslı olan Gine’de ekonominin büyük bölümü tarıma dayanıyor. 12 milyon nüfuslu ülkenin iş gücünün neredeyse %80’i tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Tarım alanlarında ise en fazla pirinç, kahve, tütün, pamuk, hurma, muz, ananas, tatlı patates ve palmiye tohumu yetiştirilerek dünyaya ihraç ediliyor.

Maden yatakları konusunda çok zengin olan ve dünyanın boksit rezervinin %20’sine sahip olan Gine’de altın, elmas ve alüminyum madenlerinin de zengin rezervleri var. Ağır sanayinin gelişmediği ülkede madenler işlenmeden ihraç edildiği için gelir oranları düşük. Tropik ormanlardan elde edilen kerestelerden dolayı mobilya, kağıt, tahta oymacılığı ve el sanatları gibi sektörlerin geliştiği ülkede akarsulardan dolayı enerjinin büyük bölümü hidroelektrik santrallerden karşılanıyor.

2020 verilerine göre 12,29 milyar dolar gayri safi milli hasılası olan Gine’de kişi başına düşen milli gelir ise ortalama 1.900 dolar civarında. %47 gibi büyük bir nüfusun yoksulluk sınırı altında yaşadığı ülkede işsizlik oranı da yüksek.

Vize Nasıl Alınır?

Gine’ye seyahat edecek siyah (diplomatik) pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 gün süresince vizeden muaf tutulurken bordo, yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ise Gine vizesi alması gerekiyor. Başvurabileceğiniz vize çeşitleri arasında Gine turistik vize, Gine ticari vize ve Gine arkadaş-aile ziyaret vizesi seçenekleri var.

Şahsen Ankara Gine Cumhuriyeti Büyükelçiliği veya İstanbul Fahri Gine Cumhuriyeti Konsolosluğu’na yapılması gereken vize başvurularında istenen belgeler arasında ise sarıhumma aşısı için aşı karnesi, 3000 tl bakiye ve son 3 ayın banka hesap dökümü, davetiye mektubu, kimlik fotokopisi, son 6 ay içinde çekilmiş 2 tane biyometrik fotoğraf, 6 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport ve başvuru formu gibi çeşitli belgeler bulunuyor.

Normalde 7 ile 15 iş günü içinde tamamlanan Gine vize başvurularının sonuca bağlanması yoğun dönemlerde uzayabiliyor, bu nedenle seyahatinizden en az 1 ay önce vize işlemlerinizi başlatmanızı öneririz. Tek ve çok girişli olarak ayrılan 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık Gine vizeleri için istenen ücretler ise 200 dolardan 400 dolara kadar değişiyor.

Türkiye Temsilcilikleri

T.C. Konakri Büyükelçiliği

(Konsolosluk işlemleri sabah 09:00 ile 14:00 saatleri arasında yapılıyor)

Posta adresi: Taouyah (Hotel Riviera Taouyah yanında) Konakri, Gine

E-posta: ambassade.conakry@mfa.gov.tr

Telefon: + 224 621 63 05 05

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: + 224 628 43 01 16

Faks: Gine'de karasal telefon hattı olmadığından faks kullanılmıyor.

Para birimi