Cape Town Şehir Rehberi

Cape Town Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Güney Afrika
Bilinen İsimleri:Cape Town
Dil:Afrikaanca
Nüfus:3,74 Milyon
Din:Hristiyan,Müslüman
Tel Kodu:+27
Para Birimi:Rand
Zaman Dilimi:SAST
Vize:Türk Vatandaşlarına 30 Gün
Konsolosluk:Adres: 1067 CHURCH STREET 0083 HATFIELD PRETORIA/ REPUBLIC OF SOUTH AFRICA POSTA ADRESİ:TURKISH EMBASSY P.O.BOX:56014 ARCADIA 0007 PRETORIA REPUBLİC OF SOUTH AFRICA
world

Genel Bilgiler / Rehber

Güney Afrika Cumhuriyeti, 11 resmi dili olan, yasama, yürütme ve yargının farklı şehirlerde konumlandığı ilginç bir ülke. Cape Town ise ülkenin başkenti değil ama yasama merkezi olarak önemli bir kent. Üstelik 3,5 milyonluk nüfusu ile Güney Afrika’nın en kalabalık ikinci şehri ve ülkenin kültür merkezi olarak konumlanmış.
Atlas Okyanusu ile Hint Okyanusu arasında yer alan konumu ile çarpıcı plajları, yemyeşil tarım arazileri ve nefis üzüm bağları ile çevrili Cape Town, Afrika’nın en canlı şehri. Afrika, Asya ve Avrupa kültürlerinin değişik bir karışımından oluşan popülasyonu şehrin müziğine, mimarisine, mutfağına da yansıdığı için yapılacak, görülecek çok şey var. 
İklimi ile yılın hemen her mevsiminde ziyarete uygun olan bu güzel şehir, festivalleri, dünyaca ünlü spor etkinlikleri ile aynı zamanda bir parti şehri. Dünyanın en şiddetli ırk ayrımı olayları da bu bölgede gerçekleştiği için merak uyandıran bir tarihi var.
 
Sömürge tarihi, yıllarca verilen özgürlük mücadelesi şu an Nelson Mandela’nın 27 yıl kaldığı hapishane gibi turistik mekânlara dönüşmüş durumda. Köpekbalıkları, balinalar, foklar, penguenler, babunlar, filler, gergedanlar doğal ortamlarında Cape Town’da görebileceğiniz hayvan türlerinden bazıları!

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Cape Town’da ülkenin geri kalanından farklı olarak yazları sıcak ve kuru, kışları ise orta derecede soğuk ve yağışlı olan Akdeniz iklimi hâkim. Bu sebeple de yılın her mevsiminde ziyarete uygun bir yer. Yalnız şehirde yaz ayları Kasım ve Mart arasında yaşanıyor. Hava sıcaklıkları ise bu dönemde 19 ile 35 derece arasında değişiyor. Yağış çok az görülüyor. Genellikle güneşli ve sıcak günler geçiriliyor. Mayıs ve Eylül arasında kış yaşanan şehirde rüzgârlı ve yağışlı günler çoğalıyor ve hava sıcaklıkları 7 ile 17 derece arasında değişiyor.

world

Nasıl Gidilir

THY’nin İstanbul’dan Cape Town’a 10-12 saat süren direkt uçuşları var. Bunun dışında Emirates ve Katar Havayolları’nın aktarmalı uçuşlarından da faydalanabilirsiniz. 
Havaalanından şehre giden taksilere binebilir ya da 20 dakikada bir kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. 

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Güney Afrika yemek kültürü zaman içerisinde başta Hollanda olmak üzere İtalyan, Malay, Kongo, Fas, Fransız, Tayland, Kore gibi birçok kültürün mutfağından etkilenmiş. Okyanuslarla çevrili bir şehir olduğu için deniz ürünleri burada bolca bulacağınız yemek çeşitlerinden. Izgara ya da füme balıklar, karides, istridye, midye en popüler deniz ürünleri. Bunun dışında Ortadoğu’dan getirilen kölelerin oluşturduğu baharatlı Cape Malay mutfağından örnekler ya da temelini mısırı oluşturduğu Afrika kökenli yemekleri de yiyebilirsiniz. Siyah ekmek de çokça tüketilir. “Bobotie köftesi”, “Potjiekos” dedikleri Afrika yahnisi ise kırmızı et tercih edenler için yöresel lezzetler. Timsah, kunduz, geyik, deve kuşu eti gibi farklı tatlar da deneyebileceğiniz bir yer Cape Town. Beyaz şarabı ise dünyaca ünlü!
Şehirde hemen her bütçeye uygun yemek bulunabiliyor. Özel bir şeyler arıyorsanız, biraz pahalı ama servisi ve lezzetleri ile ünlenmiş “Aubergine”, “La Colombe” ve “Test Kitchen” gibi şehrin elit restoranlarını deneyebilirsiniz. 

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Robben Adası

  Nelson Mandela’nın 27 yılını geçirdiği hapishanenin bulunduğu ada. Şehirden 12 km uzaklıkta bulunan bu adaya botlarla turlar düzenleniyor. Ada uzunca bir zaman siyahi mahkûmların hapishanesi olarak kullanışmış. Şimdi ise müze olarak turistlere gezdiriliyor. Adada Afrika penguenleri, türbe gibi başka şeyler de görebilirsiniz. 

 • Köle Barınak Müzesi

  Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ikinci en eski binası olan bu müzenin tarihi 1679 yılından başlıyor. Adından da anlaşılacağı üzere ilk olarak Hollandalı Doğu Hindistan Şirketi’ne ait kölelerin kaldığı yermiş. Daha sonraları postane, kütüphane ve hatta adalet sarayı olarak kullanılmış. Şu anda ise kölelik tarihinden çeşitli antik Mısır eserlerine kadar birçok eser görebileceğiniz bir müze olarak kullanılıyor. 
   
 • Masa Dağı

  Cape Town’ın en önemli gezilecek yerlerinin başında geliyor. Dağın zirvesi geniş bir düzlük olduğu ve bir masayı andırdığı için adına ilham olmuş. Dünyanın doğal yedi harikasından biri kabul ediliyor. Kendi etrafında 360 derece dönerek her yönden manzarayı izlemenize olanak veren bir teleferikle zirvedeki masaya ulaşabiliyorsunuz. Manzara harika. Tavşanlar, çeşitli çiçekler, sürüngenler gibi doğal hayata dair pek çok canlı da görebilirsiniz.

 • İki Okyanus Akvaryumu

  Atlantik ve Hint Okynusu’na ait 3 binden fazla deniz canlısını barındıran bu akvaryumda köpekbalıkları, penguenler ve kaplumbağalar görebilirsiniz. Köpekbalıkları ile yüzmek, beslemek gibi birçok akivite imkânı da var.

 • Victoria & Alfred Waterfront

  Yıkık dökük bir limandan turizm ve iş merkezine dönüştürülmüş bir alan. Şehrin turistik merkezi de denilebilir. Yenilenmiş depolar ve binalar şu an hediyelik eşya mağazası, restoran gibi birçok farklı konseptte hizmet veriyor. Burası aynı zamanda oteller bölgesi. Bir sineması bile var. Hala çalışan limanında botlar, yatlar bulunuyor. Robben Adası’na turlar da buradan kalkan feribotlarla yapılıyor. Hem gündüz hem gece oldukça hareketli ve keyifli bir bölge.

 • Cape Town Elmas Müzesi

  Şehrin elmas işçiliğinden örnekler görebileceğiniz bu müzede dünyanın en büyük elmaslarının replikaları da var. Elmasın Cilalı Taş Devri’nden günümüze kadar olan hikâyesini dinlemek isterseniz 40 dakika süren rehberli tura katılabilirsiniz. 

 • Bo Kaap Bölgesi ve Müzesi

  Malay Bölgesi olarak da anılan şehrin bu bölümü, Müslümanların yaşadığı bir yer. Renkli evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları ile şehrin en belirgin yerlerinden birisi. Şehirdeki ilk cami binasını da burada gezebilirsiniz. 

 • Kirstenbosch Botanik Bahçeleri

  Masa Dağı’nın doğu yamacına yayılmış bu bahçelerde 5 binden fazla bitki türü görebiliyorsunuz. UNESCO’nun Dünya Mirası listesine eklenen ilk botanik bahçesi olması ile de ünlü. Koku bahçesi, yararlı bitkiler bahçesi gibi daha özel bölümleri de var. Piknik yapıp, yürüyüş yapılabilecek bir alan. Kasım ve Nisan ayları arasında akşam 17.30’da Gün Batımı Konserleri de yapılıyor.
   
 • Güney Afrika Müzesi

  700 milyon yaşındaki fosillerden, 120 bin yıl öncesine ait taş aletlere kadar birçok eser görebileceğiniz güzel bir müze. Kalıcı sergileri arasında Darwin’in Cape Town’a seyahatini ve hayatını konu alan eserler yer alıyor. 

 • Güney Afrika Ulusal Galerisi

  Afrika ve Güney Afrika’ya ait sanat eserleri yanı sıra İngiliz, Fransız, Hollandalı çağdaş sanat eserleri de sergileniyor. Fotoğraf, heykel, resim gibi birçok geçici sergiye ev sahipliği de yapıyor.

 • İyi Niyet Kalesi

  Hollanda yapımı ve yıldız şeklindeki bu kale şehrin sömürge dönemine ait önemli yapılarından biridir. 1666 yılında inşa edilmiş, 1948 yılında ise ırkçı hükümet tarafından askeri karargâh olarak kullanmış. Şimdi ise düzenli olarak sanat galerileri ve çeşitli kültürel aktivitelere ev sahipliği yapan bir müze olarak kullanılıyor. 

world

Ne Yapılır

Şehirde yapılacakların çoğu için düzenlenen günlük turlar var. Onlara katılabilirsiniz. Ya da dilerseniz araç kiralayıp bu muhteşem yarımadayı kendiniz turlayıp dilediğiniz yerde durarak da vakit geçirebilirsiniz. 
Yaklaşık yarım gün süren şehir turu içerisinde İyi Niyet Kalesi, Masa Dağı, Güney Afrika Müzesi, Şirket Bahçeleri, Clifton ve Camps Körfezi plajları var.
Tarihi kasabaları, Cape Point’i (Ümit Burnunu) , Afrika penguen kolonilerini göreceğiniz Boulder Plajı, Botanik bahçesini içeren bir başka günlük tur da var.
Şehrin doğusunda yer alan ve arabayla yaklaşık 1 saat süren üzüm bağlarını da gezebilirsiniz. Şarap meraklıları için oldukça keyifli ve bir o kadar lezzetli bir tur. 
Capetown sahilleri aynı zamanda dünyadaki yaklaşık 100 kadar köpekbalığı türünün geçtiği bir bölümde yer alıyor. 40 kadar türün de ev sahibi konumunda. Şehre yaklaşık 2,5 saatlik uzaklıktaki Hermanus’ta balina ve köpekbalıklarını seyredebilirsiniz. Biraz da adrenalin meraklısıysanız demir kafeslerle dalış yapıp köpekbalıklarını daha yakından görebilirsiniz.
Fok balıklarının yaşam yeri Hout Bay’e ve birçok hayvanı doğal ortamında görebileceğiniz Akila Safari Parkı’na da uğramayı unutmayın. 

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Cape Town Güney Afrika’nın en hareketli gece hayatının yaşandığı yer. Şehir merkezinde yer alan “Long Street” geceleri en hareketli yer ve sıra sıra müzik barları, dans kulüpleri bulabileceğiniz bir bölge. “V&A Waterfront” rıhrım bölgesi de muhteşem caz mekânları ile öne çıkıyor. 
Canlı müzik dinlemek için Bree Street’te yer alan “Andunion”, Long Street’teki “Mama Africa” ve Napier Street’te yer alan “Piano Bar” şehrin en popüler mekânları. “The Fiction Bar” ve “The Wiating Room” ise şehrin öne çıkan gece kulüpleri arasında yer alıyor. Mount Nelson Otel’de yer alan “Planet Bar” ise hem yiyecek hem de içecekleri ile yazlık favori barların başında geliyor. 

world

Alışveriş / Ne Alınır

V&A Waterfront Rıhtımı şehrin en turistik bölgesi olması yanı sıra alışveriş için de oldukça uygun. Buradaki restoranlar ve mağazalardan hem yerel ürünler hem de giyim satın alabilirsiniz. Eğer alışveriş ile çok vakit kaybetmek istemiyor ama yine de eve dönerken yerel bir şeyler satın almak istiyorsanız “Watershed” alışveriş merkezine uğrayabilirsiniz. Buradaki 150 kadar alışveriş standından Afrika sanatından kıyafete kadar pek çok şey alabilirsiniz.
“Long Street”, “Kloof Street” ve “Greenmarket Square” de alışveriş için gidebileceğiniz caddeler. Afrika el sanatlarından, ev eşyalarına, giyim mağazalarından takı, mücevher gibi ürünlere kadar pek çok şey bulabilirsiniz.
Cape Town elmas ve altın gibi değerli madenlerle de ünlü olduğu için meraklı iseniz bu konuda da mutlaka bir bütçe ayırmanızı öneririz.
Kredi kartı ile alışveriş pek çok yerde mümkün olsa da bazı küçük mağazalardan alışveriş yapabilmek için yanınızda nakit para bulundurmanız gerekebilir.

world

Festival / Fuar

 • Ocak – Southern Ink Xposure: Dövme Fuarı

 • Şubat- Up the Creek Müzik Festivali

 • Şubat- Şarap Hasat Festivali

 • Şubat- Cape Town Gurur Festivali

 • Mart- Cape Argus Bisiklet Yarışları

 • Mayıs- Cape Town Lezzet ve Şarap Festivali

 • Mayıs- Prens Albert Zeytin Festivali Zagreb Soloist: Müzik Festivali

 • Haziran- Cape Town Eğlence Festivali

 • Haziran- Wacky Şarap Festivali

 • Temmuz- Uluslararası Moda Haftası

 • Ağustos- Clanwilliam Çiçek Festivali

 • Ağustos- Macera Sporları Festivali

 • Eylül- Cape Town Yaratıcılık Haftası

 • Eylül- Hermanus Balina Festivali

 • Ekim- Uluslararası Uçurtma Festivali

 • Kasım- Büyük Yürüyüş

 • Kasım- Cape Town Bira Festivali

 • Aralık- The Paul Cluver Yaz Festivali

 • Aralık- Christmas Market

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak – Yeni yıl tatili

 • 21 Mart- İnsan Hakları Günü

 • 3 Nisan- Good Friday

 • 5 Nisan- Paskalya

 • 6 Nisan- Aile Günü

 • 27 Nisan- Özgürlük Bayramı

 • 1 Mayıs – İşçi Bayramı

 • 16 Haziran- Gençlik Bayramı

 • 09 Ağustos- Ulusal Kadın Günü

 • 24 Eylül- Kültürel Miras Günü

 • 16 Aralık- Uzlaşma Günü

 • 25-26 Aralık- Noel

 • 31 Aralık – Yeni yıl gecesi

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Eğer resmi tatiller Pazar gününe denk gelirse Pazartesi günü de otomatik olarak tatil oluyor. 
Ülkenin para birimi Güney Afrika Randı ve USD/EUR gibi birçok para birimine döviz bürolarından çevrim yapabilirsiniz. 
Ülkeye girişte vize istenmiyor. 

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

  world

  Ulaşım

  Cape Town’da toplu ulaşım hala gelişim aşamasında. Çok pahalı bir seçenek olmayan araç kiralamak ya da günübirlik şehir turlarına katılarak şehri gezmek turistler için en iyi alternatif. 
  Taksi dolmuşlar ya da Rikkis dedikleri taksileri de kullanabilirsiniz. Her yere olmasa da şehrin uzak bazı bölümlerine gidebileceğiniz trenleri de var.
   

  Nihan Bayram
  Nihan Bayram

  Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

  Para birimi