Beyrut Şehir Rehberi

Beyrut Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Lübnan
Bilinen İsimleri:Beyrut
Dil:Arapça
Nüfus:4,425 milyon (2012)
Din:Müslüman
Tel Kodu:+961
Para Birimi:Lübnan Livre
Zaman Dilimi:Doğu Avrupa Zaman Dilimi (UTC+02:00)
Vize:Umuma Mahsus Pasaport 90 güne kadar vizesiz
Konsolosluk:Rabieh, Zone II, 1st Street Metn, Lebanon
Konsolosluk:+961 (0) 4 52 80 61/62/63
world

Genel Bilgiler / Rehber

Beyrut; sahilleri, kültürel çeşitliliği, tarihi zenginliği, dağ ve kış turizmi ile hem yaz aylarında hem de kış aylarında yapacak çok şey bulabileceğiniz bir şehir. Üstelik vize de gerekmiyor.

1970’lerden önce “Ortadoğu’nun Paris’i” olarak bilinen Beyrut, Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Lübnan dağları etekleri ile Akdeniz sahil şeridi arasına kurulmuş bu liman şehir, konumu itibariyle ziyaretçilerine şaşırtıcı manzaralar ve deneyimler sunar. Sahil şeridi kayalıklar, uçurumların olduğu bölümler ve kumlu sahilleri ile oldukça çeşitlidir.

Tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan Beyrut; zaman içerisinde Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Araplar ve Osmanlılar gibi birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Lübnanlılar için gurur kaynağı olan bu kozmopolit tarih nedeniyle kültürel açıdan oldukça zengin bir yerleşim!

Şehirde çok çeşitli dini topluluk bulunuyor. Beyrut’ta Sünni/Şii Müslüman, Ermeni/Rum/ Maruni Katolik, Ortodoks ve Protestan gibi birçok dine mensup insanla karşılaşabilirsiniz.

1975-1990 arası yaşanan iç savaş sonucunda epeyce tahrip olan şehir, 1990’lardan sonra yeniden inşa edilerek restore ve modernize edilmiş. Şehirdeki bazı binalarda iç savaşın yol açtığı tahribatları hala görmek mümkün!

4 milyon nüfuslu Lübnan’ın 2 milyonu Beyrut’ta yaşıyor. 

umbrella

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Şehirde hava sıcaklığı yıl içerisinde çok sıcak ile orta derecede soğuk arasında değişir. Tam da bu sebeple her mevsimde Lübnan’da yapılacak şey bulmak mümkün.

Hava sıcaklığının 32-35 derecelere çıktığı yaz ayları deniz tatili, dağ tarafında outdoor etkinlikleri için oldukça uygun. Ayrıca yaz aylarında Beyrut’un tarihi mekânlarında gerçekleşen kültürel festivallerine de katılabilirsiniz.

Özellikle ilk kez gelip şehrin tarihi zenginliklerini gezmek için bahar ve sonbahar ayları daha uygun görünüyor. Hava sıcaklığı sahil şeridinde 15-28 derece arasında, dağlık bölümde ise 5-20 derece arasında değişiyor.

Kış aylarında ise şehirde orta derecede soğuk yaşanıyor. Özellikle sahil bölümünde gündüzleri hava sıcaklığı 10 ile 20 derece arasında değişiyor. Akşamları ise soğuyor. Ayrıca kış aylarında Beyrut’ta kayak yapmanız da mümkün!

plane

Nasıl Gidilir

Beyrut’ta bulunan Rafic Hariri Uluslararası havaalanına İstanbul ve Adana’dan kalkan direkt uçuşlarla gidebilirsiniz. İstanbul’dan Egyptair, THY, Emirates, MiddleEast Airlines vb birçok havayolu şirketinin uçağını kullanabilirsiniz. Uçuş yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. Diğer şehirlerden ise aktarmalı olarak uçabiliyorsunuz.

Beyrut’a vize yok. Bu sebeple rahatlıkla bir hafta sonu tatili bile ayarlayabilirsiniz. Beyrut uçak bilet fiyatları mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. Özellikle yoğun sezonun yaşandığı yaz aylarında uçak biletleri daha pahalı olabileceğinden erken rezervasyon yaptırmalısınız. Kış aylarında ise Türkiye’den oldukça uygun fiyatlara Beyrut’a uçabilirsiniz.

restaurant

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Beyrut yemekleri Türk damak tadına çok da yabancı olmayan lezzetlerden oluşuyor. Humus, patlıcan salatası ve tabule (kısıra benzeyen) gibi çeşitli mezeler, kebaplar, dürümler, lavaşlar ayran ya da rakı benzeri bir içki ile birlikte servis ediliyor.

Balık ve tavuk ızgara çeşitleri, kuzu etinden yapılmış et yemekleri, yaprak sarmalar, içli köfteler, turşular da size oldukça tanıdık gelecek. Tatlı olarak da baklava ya da Lübnan künefesi yiyebilirsiniz. Ayrıca “gerebiç” denilen içi fıstık dolu bir çeşit kurabiyeleri de var.

Lübnan şarapları da meraklıları için tadılmaya değer! Türk kahvesini ise hemen her restoranda yemek sonrasında içebilirsiniz. Nargile içmek Beyrut’ta oldukça yaygın!

Abdul Wahab, Karam, Tawlet, Enab ve Barbar Lübnan yemekleri için önerilen ve öne çıkan restoranlar. Bunlar dışında uluslararası mutfaklardan örnekler sunulan restoranları ya da fast food zincirlerini de kullanabilirsiniz.

camera

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Beyrut Ulusal Müzesi

  Pazartesi ve tatil günleri haricinde saat 09.00 ve 16.00 arası açık olan bu müzede yaldızlı bronz Fenike heykelcikleri, bir dizi Bizans altın mücevher koleksiyonu gibi eserlerin yanı sıra arkeolojik kalıntılar da görebilirsiniz. Neredeyse tüm eserler Arapça, Fransızca ve İngilizce anlatımlı! Hediye dükkanından alışveriş de yapabilirsiniz.

 • Mohammed Al-Amin Camisi

  Mimar Azmi Fakhuri tarafından yapılan bu cami Osmanlı mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. Üstünde altın alemleri ile mavi kubbeleri olan bu cami 10700 metrekare üzerine kurulu ve minareleri 72 metre uzunluğundadır. Lübnan’ın en etkileyici binalarından bir olan bu caminin içerisindeki vitraylar, avizeler ve halılar da bir o kadar muhteşem.

 • Burj Hammud

  Beyrut’un Ermeni Katolik topluluğunun yaşadığı Burj Hammud ilçesi, farklı atmosferi ile şehirde gezilecekler arasında yer alıyor.

 • Nicholas Sursock Müzesi

  Bir zamanlar kentin yüksek aristokratlarından birine ait olan bu villa şimdi Lübnan ve uluslararası modern sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müze, Beyrut’un tarihi ve zengin Ashrafieh ilçesinde yer alıyor.

 • Raouche (Güvercin Kayalıkları)

  Beyrut sahilinin batı ucunda yer alan bu iki kaya parçası şehrin en popüler doğal oluşumlarından birisidir.

 • Roma Hamamı

  Bank Street’in arkasında yer alan bu hamam kalıntıları 1968’de ortaya çıkarılmış. 20 yıla yakın bir zamandır ise sergileniyor.

 • Ashrafieh

  Çok sayıda restoran, kafe ve gece klüplerinin olduğu bu şık bölge yenilenmiş geleneksel evleri ve lüks apartmanları ile Beyrut’ta görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bu bölgenin diğer yerlere göre biraz daha pahalı olduğunu da söylemek gerek!

 • Hamra/Cornishe

  Müslümanların yaşadığı ve Beyrut’un en önemli yerleşim yeri olan Hamra’da çeşitli oteller, mağazalar, kafe ve restoranlar bulunuyor. Ayrıca Hamra bölgesinde yer alan Cornishe adı verilen sahil boyunca yürüyüş yapabilir, denize girebilirsiniz.

 • Downtown/Solidere

  Lüks markalı alışveriş yapabileceğiniz, şık restoranların ve gece kulüplerinin olduğu bir bölge.

 • Köpek Nehri (Dog River)

  Beyrut’un kuzeyinde yer alan bu nehirde sandal gezisi yapabilir, mağara görebilirsiniz.

 • Kiliseler

  Şehirde 18-19. Yy arasında yapılmış Saint George, Saint Alias, Saint Louis, Evangelical gibi kiliseleri ve Sain George katedralini gezebilirsiniz.

 • Osmanlı Saat Kulesi

  1897 yılında yapılan bu kule, 1994 yılında yeniden restore edildi.

 • Babylos

  Beyrut’un 40 km kuzeyinde bulunan antik liman kenti. Unesco tarafından dünya mirası listesinde yer alıyor. Gezebilir, balık yiyebilir, denize girebilir, akşamları da dans edebileceğiniz kulüplere gidebilirsiniz.

 • Harissa

  Büyük bir Meryem Ana heykelinin bulunduğu bu köye teleferikle çıkabilirsiniz. Heykelin hemen yanında kilise bulunuyor. Hem Hristiyanların hem de Müslümanların dua etmek için ziyaret ettikleri bir yer!

snorkel

Ne Yapılır

Beyrut’ta cami, müze, antik kalıntılar gibi tarihi eserleri gezebileceğiniz gibi şehrin plajlarında denize girip güneşlenebilirsiniz. Corniche adı verilen sahilde yürüyüş ve alıveriş yapabilirsiniz. Bunların dışında şehrin Müslüman ve Hristiyan bölgelerini gezebilir, geceleri çok sayıdaki kulüpler ve barlarda eğlenebilirsiniz.

Yapılacaklar bunlarla da sınırlı değil. Lübnan dağı yaklaşık 6 tane kayak merkezine ev sahipliği yapıyor. Başkent Beyrut’a 1 saat kadar uzaklıkta olan bu merkezlerde Aralık ve Mart ayları arasında kış tatili de yapabilirsiniz. Bunlar dışında şehre yakın at bineceğiniz ve golf yapabileceğiniz yerler de bulunuyor. Ayrıca dilerseniz 30 kişilik helyum balonları ile şehri kuşbakışı da gezebilirsiniz. 

glass

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Beyrut hareketli gece hayatı ve eğlencesi ile oldukça meşhur! Hatta Ortadoğu’nun parti başkenti olarak anılıyor. Gece eğlencelerinin merkezi ise çok fazla sayıda gece kulübü ve barların bulunduğu Gemmayze Caddesi. Bunu dışında Downtown, Solidere, Mono Street'te eğlence mekânlarının bolca olduğu yerler! Haftanın her günü sabaha kadar dans edip, müzik dinleyebileceğiniz birçok mekân bulabilirsiniz.

Ferdinand, Hemmingway’s Bar ve Cigar Lounge, The C Lounge, B 018, Cassino, Treesome, Gotha, EOM, B12, Music Hall, Demo, White, Coop d’Etat, Sky Bar sayabildiğimiz şehrin bilinen bar ve klüp isimleri.

cards

Alışveriş / Ne Alınır

Semaverler, bakır cezveler, sedefli tavlalar, nargileler, halılar, kilimler, kaftanlar, el yapımı takılar, deri cüzdanlar gibi hediyelik eşyalar bulabileceğiniz Beyrut’tan dönerken baklava, meşhur baharatları zahter, bir şişe Lübnan şarabı ya da Lübnan rakısı (arak) da alabilirsiniz. Yerel el işlerini Cornishe bölgesinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ünlü markaların mağazalarından alışveriş yapmak isterseniz mekân Downtown!

Şehirde bulunan belli başlı diğer alışveriş merkezleri ise;

ABC Mall Dbayeh, Beirut City Center, Beirut Mall, Centerfalls, City Mall, Boutique Mall, Dunes Center, Le Mall Dbayeh, Le Mall Saida, Plum

Ayrıca Pazar günleri kurulan Souk el Ahad bitpazarı antika severler için ideal. Eğer daha tipik bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyorsanız asırlık sabun fabrikaları ve geleneksel ürünler için Trablus ve Sayda kıyı kentlerine gidebilirsiniz. 

fair

Festival / Fuar

Beyrut'da yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır;
 • Bağımsızlık günü: Ulusal geçit törenine sahip olan bu kutlamada Lübnan halkı bağımsızlığını kutluyor. Bu gün için askerler ve hükümet görevlileri Beyrut’a gelir.
 • Salsa Festivali: Her Haziran ayında gerçekleşen bu festivalde Salsa workshop ve partileri düzenlenir.
 • Uluslararası Film Festivali: İngiliz film yapımcılarının ev sahipliği yaptığı bu festivalde belgeseller, kısa filmler izleyebilirsiniz.
 • Bahar Festivali: Haziran ayında baharın gelişi kutlanıyor. Opera, hip hop ve tiyatro gibi birçok çeşitli gösteri izleyebilirsiniz.
 • Uluslararası Caz Festivali: Ekim ayında gerçekleşen bu festival her yıl düzenleniyor. Geleneksel Lübnan yemekleri eşliğinde sanatçıların caz performanslarını canlı olarak dineyebilirsiniz.
world-heart

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Yılbaşı,
 • 6 Ocak - Noel Bayramı ve Epifani,
 • 9 Şubat - Aziz Marun Günü,
 • Mart - Hz. Meryem’e Hz İsa’ya hamile kalacağının bildirilmesi yortusu,
 • Mart sonu - Kutsal Cuma ( Maruni, Katolik, Ortodoks),
 • Mart sonu - Nisan Başı - Paskalya Bayramı,
 • 01 Mayıs - İşçi Bayramı,
 • Mayıs ayının ilk Pazar günü - Şehitler günü,
 • Mayıs ayının ikinci Pazar günü - Direniş ve Kurtuluş günü,
 • Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı - her yıl değişiyor. Ayrıca Sünni ve Şii mezheplerine göre de değişiklik gösterebiliyor,
 • Ağustos - Meryem Ana günü,
 • 22 Kasım - Bağımsızlık günü,
 • 25 Aralık - Noel,
attention

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Çok lüks arabalara rastlayacağınız Beyrut’ta trafik oldukça yoğun. Trafik ışıkları gibi kurallara yeterince özen gösterilmediği için araç kullanırken ya da yaya haldeyken dikkatli olmanız da fayda var.

Şehrin yerlilerine çok daha ucuza servis veren taksiler turistlere daha fazla fiyat teklifi verebiliyor. Bu sebeple pazarlık etmek gerekiyor.

Para birimi Lübnan Lirası’dır ama Amerikan Doları kullanımı şehirde oldukça yaygın. Hatta Dolar verip üstünü Lübnan Lirası olarak alabilirsiniz. Ülkenin resmi dili Arapça ama İngilizce ve Fransızca da şehirde yaygın olarak konuşuluyor.

Camilere girerken ise bayanların başını örtmesi yetmiyor. Görevlinin verdiği siyah cübbe ve başörtüsünün takılması gerekiyor.

transport

Ulaşım

Beyrut Rafic Hariri havaalanı şehir merkezinden sadece 9 km uzaklıkta bulunuyor. Havaalanından şehre giden direkt otobüsler bulunmuyor ama dolmuşları kullanabilirsiniz. Şehre gelen ziyaretçiler daha ziyade taksi kullanıyor. Taksiye binmeden önce fiyat konusunda pazarlık etmeyi unutmayın. Havaalanı dışından taksi çevirirseniz daha ucuza da anlaşabilirsiniz. Fiyatlar 15-25 USD arasında değişiyor.

Beyrut şehir içinde toplu ulaşım olarak ise sadece otobüsler ve dolmuşlar çalışıyor. Metro ya da tramvay bulunmuyor. İki ayrı şirketin işlettiği bu otobüs seferleri için de belli başlı duraklar yok. Otobüsleri ya da dolmuşları yol kenarında el işaretiniz ile durdurmanız gerekiyor. Yine de oldukça ucuz oldukları için tercih edebilirsiniz.

Şehrin ziyaretçileri daha ziyade taksi kullanmayı tercih ediyor. Taksilerde taksimetre bulunmadığı için pazarlığa tabi ama 5-10 USD’a birçok yere gidebiliyorsunuz.  

Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. Radikal, Fanatik, Posta, Star,Cumhuriyet gazeteleri ile Cine 5 Televizyonu'nda editörlük ve yazarlık yaptı.

Para birimi
x