Atlanta Şehir Rehberi

Atlanta Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Amerika Birleşik Devletleri
Bilinen İsimleri:
Dil:İngilizce
Nüfus:443.775 (2012)
Din:Hristiyan
Tel Kodu:404, 470, 678, 770
Para Birimi:Amerikan Doları ($)
Zaman Dilimi:Doğu Zaman Dilimi (UTC-05:00)
Vize:Atlanta Konsolosluğu
Konsolosluk:Chairperson, The American Turkish Friendship Council 1266 West Paces Ferry Rd. NW Suite 257 Atlanta, GA 30327
world

Genel Bilgiler / Rehber

Coca Cola’nın gizli formülünün bulunduğu, Martin Luther King’in doğduğu bir şehir olan Atlanta, Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinin de başkenti! Denize kıyısı yok. Amerika’nın kuzeydoğusunda, Blue Ridge dağları eteklerinde ve Chattahochee nehri yanında yer alıyor. Şehrin tarihi tahmin edebileceğiniz gibi çok eskilere uzanmıyor. 1837’de Georgia demiryollarının son durağı olan bir kasaba iken 1847’de şehir unvanını alıyor, 1868’de de Georgia’nın başkenti oluyor. Şu anda ise dünyanın en işlek havayoluna sahip! Coca-Cola, UPS, CNN gibi dünyanın ilk 500 dev firmalarından bazılarının genel merkezlerinin ve dünyaca ünlü üniversitelerin bulunduğu tipik ve modern bir metropol! Bununla birlikte şehirde birçok park bulunuyor.

Kentin merkezi olan ve Intown denilen bölge gökdelenler ile dolu! Burada yaklaşık 500 bin kişi yaşıyor. Intown; Midtown, Downtown ve Buckhead ilçelerini de içine alıyor. Zaten görülecek yerlerin çoğu da bu bölgede yer alıyor. Atlanta Amerika’nın zenci yoğun şehirlerinden birisidir. Nüfusun yarısından fazlasını Afrika kökenli Amerikalılar oluşturuyor. Banliyöleri de hesaba katılınca nüfus 5 milyona ulaşıyor.

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Atlanta yaz aylarının sıcak ve nemli geçtiği, kış aylarında ise orta derecede soğuk yaşanan bir yer. Yılın büyük bölümünde bahar ayı yaşanıyor denebilir. Bu sebeple hemen her mevsimde gidilebilir.

Yağışın en yoğun görüldüğü aylar Mart ve Haziran. Temmuz ise 32 derecelere varan maksimum hava sıcaklığı ile şehirde en sıcak günlerin yaşandığı ay. Kış aylarında ise birkaç günden fazla sürmeyen kar ve buz görülebiliyor. Aralık ve Ocak, 0 derecenin altına nadiren düşen hava sıcaklıkları ile şehrin en soğuk ayları. Ortalama hava sıcaklığı 5-10 derece arsında değişiyor. Atlanta yaz aylarının sıcak ve nemli geçtiği, kış aylarında ise orta derecede soğuk yaşanan bir yer. Yılın büyük bölümünde bahar ayı yaşanıyor denebilir. Bu sebeple hemen her mevsimde gidilebilir.

Yağışın en yoğun görüldüğü aylar Mart ve Haziran. Temmuz ise 32 derecelere varan maksimum hava sıcaklığı ile şehirde en sıcak günlerin yaşandığı ay. Kış aylarında ise birkaç günden fazla sürmeyen kar ve buz görülebiliyor. Aralık ve Ocak, 0 derecenin altına nadiren düşen hava sıcaklıkları ile şehrin en soğuk ayları. Ortalama hava sıcaklığı 5-10 derece arsında değişiyor.

world

Nasıl Gidilir

Türkiye’den Atlanta’ya henüz direk uçuş bulunmuyor. THY’nun 2014 yılı içerisinde bu hattı açması bekleniyor. THY şu an için Toronto ya da Washington aktarmalı uçuşlar sunuyor. Diğer Avrupa menşeli havayollarının ise Paris, Roma, Amsterdam, Frankfurt üzerinden aktarmalı uçuşları bulunuyor. Eğer aktarma sırasında havaalanındaki bekleme sürelerini göze alırsanız daha ucuza uçma imkânı bulabiliyorsunuz. Bekleme süreleri 1 saat ile 12 saat arasında değişebiliyor. Bilet fiyatları ise buna bağlı olarak değişiyor.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Atlanta’da dünya mutfağından örnekler sunan birçok yer bulabilirsiniz buna Türk restoranları da dâhil. İstanblue, Cafe Agora, Anatolie Cafe, Efendi, Truva, Alibaba bilinen Türk restoranları arasında yer alıyor. Baklavadan lahmacuna her türlü yiyecek var.
 
Amerika deyince akla fastfood kültürü geliyor. Atlanta’da ise bunun karşılığı “Varsity”. Atlanta’nın en ünlü ve eski fastfood zinciri olan Varsity’ye mutlaka uğrayın. Bu ziyareti sadece yemek için değil görülecek yerler arasına da koyabilirsiniz. Midtown’da yer alıyor. Dünyanın en büyük ve en hızlı restoranı olarak ün yapmış.
 
Bunun dışında Amerika’nın meşhur birçok fastfood zincirlerinden Cheesecake Factory, Chili’s, California Pizza Kitchen, Longhorn Steakhouse gibi isimleri de deneyebilirsiniz.
 
Şeftali’nin çok yetiştiği ve bu meyveyle anılan Atlanta’nın meşhur şeftalili paylarını da tadabilirsiniz. 

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Atlanta Botanik Bahçesi

  Midtown Piedmont Park’ı bitişiğinde yer alan bu bahçe, 30 dönümlük arazi üzerine kurulu! Sürekli güncelleştirilen bahçedeki orkide merkezinde nadir bulunan orkideleri görebilir, yoga benzeri haftalık aktivitelere katılabilir, akşamları ise ışıklandırılmış muhteşem bir bahçede gezebilirsiniz. Üstelik bazen bu bahçede konserler de olabiliyor. Çocuklar için ise bal arılarını gözlemleme, yüzme gibi aktiviteler bulunuyor.

 • Atlanta Tarih Merkezi

  1926 yılında kurulan bu merkez Atlanta’nın geçmişine ışık tutuyor. 32 dönümlük arazi üzerine kurulu. İçerisinde Atlanta halkının eski yaşam tarzını yansıtan iki tarihi ev (Swan House, Smith Family Farm) ile birlikte Centennial Olimpiyat Müzesi, Coca-cola kafesi ve bir de müze hediye mağazası bulunuyor. Swan House’u “Açlık oyunları- Ateşi Yakalamak filminden hatırlayabilirsiniz.

 • Centennial Olimpik Parkı

  1996 Olimpiyat Oyunları Atlanta’da gerçekleşti. Downtown bölgesinde yer alan bu parkın ismi de buradan geliyor. Piknik yapabileceğiniz ve Atlanta’da gezilmesi gereken yerlerden birisi! Parkın ortasında güzel bir restoran da var. Nisan ve Eylül ayları arasında aile eğlence günleri gibi aktiviteler de oluyor.

 • CNN Merkez Stüdyoları Turu

  CNN’nin genel merkezi Atlanta’da bulunuyor. Canlı yayını cam arkasından izleyebileceğiniz ve bir haber merkezinde neler olduğu hakkında fikir edinebileceğiniz bir tur! Meraklıları için ilginç bir deneyim denebilir. Hem de tam yerinde!

 • Martin Luther King Tarih Merkezi

  Nobel Barış Ödülü sahibi insan hakları savunucusu Martin Luther King Atlanta doğumlu. Bu tarihi merkezde King’in evini, mezarını ve adına yapılmış müzeyi gezebilirsiniz.

 • World of Coca-Cola

  60’dan fazla farklı tatta kola içebilir, hangi ülkelere nasıl kola üretildiğine tanıklık edebilirsiniz. Coca-cola dünyasını anlatan kısa bir film de izleyebiliyorsunuz. İçeri de ayrıca bir hediye mağazası bulunuyor. Çıkışta da orijinal şişelerinde kola hediyeniz var.

 • Georgia Akvaryum

  Oldukça büyük bir akvaryum! 100 binden fazla sayıda su canlısı görebiliyorsunuz. Dilerseniz balinalar ve köpek balıkları ile yüzme imkânınız da var. Su samurları, penguenleri ve daha fazlası ile görülmesi gerekenler arasında yer alıyor.

 • Atlanta Hayvanat Bahçesi

  1500 hayvanla karşılaşabileceğiniz bu hayvanat bahçesi aynı zamanda ikiz pandalara da ev sahipliği yapıyor. Amerika’da içinde panda bulunan dört hayvanat bahçesinden birisi!

 • Stone Mountain Park

  Atlanta’nın en çok ziyaretçi alan yerlerinden birisi olan bu park açık havada aktiviteli bir gün geçirmek için de oldukça ideal! Teleferiğe binip büyük kayanın üzerine kadar gidebilir, golf kursuna katılabilirsiniz. Ayrıca arazide tren ile gezinti yapabilir, gölde balık tutabilirsiniz. Akşamları da ücretsiz lazer gösterisi yapılıyor.

world

Ne Yapılır

Atlanta geçmişi çok eskiye dayanmadığı için tarihi eserler görmekten ziyade büyük bir Amerikan şehrinin imkânlarından faydalanabileceğiniz bir yer. Bununla birlikte şehirde bulunan 200’ün üzerinde park, doğada yapabileceğiniz her türlü aktivite ile sizleri bekliyor.
 
Müzelere meraklı olanlar için de yapılacak çok şey var. High Museum of Art, Fernbank Museum of Natural History müzeleri en ünlüleri arasında yer alıyor.
 
Tiyatro, bale ve dans gösterileri, konserler, caz ve blues barları, canlı müzik dinleyebileceğiniz gece eğlence mekânları ve festivaller oldukça fazla!

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Atlanta gece kulüpleri, barlar ve rock, hip hop, caz, blues vs dinleyebileceğiniz canlı müzik mekânları ve komedi kulüpleri ile her türlü eğlenceyi bulabileceğiniz bir yer.
 
Canlı müzik için The Buchead Theatre, Chastian Park Amphitheatre, Blind Willie’s ve Smith’s Olde Bar öne çıkan isimlerden bazıları. Bu mekânlarda ünlü müzisyenlerin performanslarını da izleyebilirsiniz.
 
Opera Atlanta, Havana Club, Harlem Nights ise meşhur gece kulüplerinden sadece birkaçı!

world

Alışveriş / Ne Alınır

Atlanta’da alışveriş yapabileceğiniz birçok yer var ama özellikle Downtown bölgesi bu konuda öne çıkıyor. Lüks alışveriş merkezlerinden, outletlere, küçük butiklerden büyük perakende mağazalarına kadar birçok yer bulabilirsiniz.
 
“Phipps Plaza” ve “Lenox Square” üst grup marka alışverişlerinde en çok tercih edilen alışveriş merkezleri. Bunların dışında “Atlantic Station” ve “Peachtree Center Mall” da popüler alışverişleri merkezleri arasında yer alıyor.
 
Eğer hediyelik eşya gibi bir şeyler bakıyorsanız “Underground Atlanta”ya uğramanızı tavsiye ederiz.
 
Amerika’ya gidip ucuza alışveriş yapmanın yollarını arıyorsanız en önemli adres “Georgia Premium Outlet”.

world

Festival / Fuar

 • Ocak, Martin Luther King, Jr kutlamaları ( Bir hafta boyunca Atlanta Senfoni Orkestrası katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenlenerek MLK anılıyor)

 • Mart, Atlanta Film Festivali

 • Mart, St Patrick’s Day ( Geçit töreni ve partilerle kutlanıyor)

 • Nisan, Atlanta Dogwood Festival (Piedmont Park’ında gerçekleşiyor)

 • Nisan, Georgia Rönesans Festivali ( 8 hafta sonu boyunca süren bu festivalde akrobatlar, jonglörler, kılıç yutma ve cam üfleme gösterileri, 16. Yy Avrupa dönem kostümleri giyen karakterlerle yapılan eğlenceler gibi ilginç şeyler görebilirsiniz)

 • Mayıs, Atlanta Karayip Festivali ( Karayip kültürünü yemekleri ve kostümleri ile yaşatan bu festival, danslı müzikli eğlenceler ve geçit töreni ile kutlanıyor)

 • Temmuz, Dondurma Festivali, (Şehrin yerel dondurmacıları Piedmont Park’ında toplanıyor)

 • Temmuz, Kelebek Festivali (Yüzlerce kelebeğin aynı anda serbest bırakıldığı, kelebek kostümlü insanların geçit töreni yaptığı bir etkinlik)

 • Eylül, Atlanta Sanat Festivali ( Piedmont Park’ında gerçekleşiyor. 200’den fazla sanatçı geliyor. Orijinal tablolar, heykeller, el yapımı deri ürünler bulabilirsiniz.)

 • Eylül, Japanfest ( Geleneksel dans gösterileri, modern kimonalardan oluşan defileler yapılıyor)

 • Eylül, A3C Hip Hop Festival

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Yılbaşı

 • 20 Ocak - Martin Luther King, Jr Day

 • 26 Mayıs - Anma Günü

 • 4 Temmuz Bağımsızlık Günü

 • 13 Ekim - Columbus Günü

 • 11 Kasım - Veteran Günü

 • 27 Kasım - Şükran Günü

 • 25 Aralık - Noel

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

 Diğer büyük Amerikan şehirlerine nazaran Atlanta’da yaşam koşulları daha ucuz. Yani ev fiyatları ve kiraları, gıda gibi giderleri daha az. Bu sebeple aynı paraya daha uygun fiyatlara yaşamak için Amerikalılar arasında tercih edilen yerlerden birisi. Bunun doğal sonucu olarak belki de Amerika’da yaşayan evsizlerin önemli bir bölümü de bu şehirde yaşıyor. Bu sebeple de güvenlik sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek suç oranı ile bilinen bir şehir. Dikkat etmekte fayda var. Özellikle akşam saatlerinde!
 
Şehirdeki birçok aktivitenin ücretli olduğunu da hatırlatalım. 

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

  world

  Ulaşım

  Atlanta’da toplu ulaşım “Marta” adını verdikleri ve otobüs hatlarıyla tamamladıkları bir metro sistemi ile sağlanıyor. Marta, hafta sonları biraz farklılaşsa da genel olarak sabah saat 05:00 ile gece 01:00 arasında hizmet veriyor. Metronun ulaşmadığı yerlere Marta sistemine bağlı otobüsler ile gidiyorsunuz.
   
  Şehirde mesafeler biraz uzun! Zaten Atlanta’da sokaklarda yürüyen insanlara rastlamak neredeyse mümkün değil. Eğer bütçeniz uygunsa ulaşımınız için araç kiralamak oldukça iyi bir seçenek. Havaalanından kiralama yaparsanız tarife biraz daha pahalı olabiliyor.
   
  Atlanta’da taksi kullanımı da bizim alıştığımızdan biraz farklı. Sokakta ya da caddede el kaldırarak taksi bulma imkânınız sınırlı. Bu sebeple birkaç taksi firmasının telefonunu yanınızda bulundurmanızda fayda var. Havaalanı, büyük otellerin önünde sıra sıra duran taksiler bulabiliyorsunuz.

   

  Nihan Bayram
  Nihan Bayram

  Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

  Para birimi