Almati Şehir Rehberi

Almati Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Kazakistan
Bilinen İsimleri:Almaata,Almaty
Dil:Kazakça
Nüfus:2,000,900
Din:Müslüman
Tel Kodu:+7
Para Birimi:KZT ( Tenge)
Zaman Dilimi:UTC/GMT +6 saat
Vize:Kazakistan Konsolosluğu
Konsolosluk:Tolebi Cad. 29 050010 Almatı-Kazakistan
world

Genel Bilgiler / Rehber

Tarihi ipek yolu üzerinde olan bu şehir, tarihi eserleri, parkları, yaklaşık yarım saat içinde ulaşabileceğiz dağların manzarası, kış turizmi, tiyatroları, müzeleri ile pek çok turiste ev sahipliği yapıyor. İş seyahatlerinde de Çin, Orta Asya Cumhuriyetleri, Rusya, Kırgızistan ve Tacikistan arasında önemli ulaşım noktalarından birisi olduğundan oldukça rağbet görüyor.

Elma’nın anavatanı olarak bilinen Almaata’nın ismi, şehirde bulunan binlerce çeşit elma ağacından geliyor. Zaten yeşil alanlarının fazlalığı ve son derece düzgün planlanmış imarı ile kalemle çizilmiş hissi uyandıran geniş sokakları şehirde ilk dikkatinizi çeken detaylar olacak. Öyle ki elinize alacağınız bir şehir haritası ile gideceğiniz oteli, evi ya da restoranı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Orta Asya’nın en modern şehri olarak ünlenen Almaata, sokaklarındaki son derece lüks araçlar, restoranlar, mağazalar, iş kuleleri ile tahminlerinizin ötesinde bir şehir olarak karşınıza çıkacak. Şehirde benzin ve otomobil fiyatları bize göre çok düşük olduğundan yaşayanların çoğu lüks araba kullanıyor.

Kırgızistan’a sınır komşusu konumunda ve Çin’e çok yakın olan Almaata, Kazakistan’ın en büyük şehri ve eski başkenti! 1997 yılından sonra başkent unvanını Astana’ya kaptırmış olsa da halen ülkenin kültürel, finansal ve ekonomik merkezi olarak kabul ediliyor. Kazakistan’ın güney doğusunda yer alıyor. Bu sebeple ülkenin geneline göre hava sıcaklıkları biraz daha yumuşak geçiyor.

Almaata’da Türk vatandaşlarına 30 güne kadar olan konaklamalar için vize uygulanmıyor. Yaklaşık 2 milyon nüfusu ile Kazakistan nüfusunun yaklaşık yüzde 10’u bu şehirde yaşıyor. 

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Özellikle kış ayları oldukça soğuk olan Almaata için en iyi ziyaret edilecek zamanlar bahar ayları! Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalama 22 derece, kış aylarında ise -8 derecedir. Kıta iklimine sahip Almaata’da gündüz ve gece sıcaklığı arasında önemli farklar olur. Özellikle kış aylarında geceleri hava sıcaklığı -26 derecelere kadar düşebilir.

Kış sporları için şehre gidecek ziyaretçiler Kasım ayından Nisan ayına kadar kar bulabilirler. 

world

Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un Almaata’ya direkt seferleri bulunuyor. Atlasjet, Air Astana, Transaero Havayollarını tercih etmek isteseniz Moskova ya da Aktau üzerinden aktarmalı olarak şehre gidebiliyorsunuz. Direkt uçuşlar yaklaşık 5,5 saat sürüyor. Erken rezervasyon ile ya da düşük sezonlarda şehre gitmek için havayollarını karşılaştırırsanız yüzde 50 daha ucuza bilet bulabilirsiniz.

Almaata’da hizmet veren en önemli havaalanı “Almaty International Airport”. Şehir merkezinden 16 km uzakta bulunuyor. Havaalanından şehre varmanın en pratik yolu ise taksi! En fazla 20 USD’a taksi ile şehre gidebilirsiniz. Pazarlık yapmak gerekiyor ama İngilizce bilen taksi şoförü bulmak biraz sıkıntılı. Beden dili ve parmaklarınız işinize yarayabilir. Şehirdeki taksilerin hiçbirinde taksimetre olmadığı için fiyatı mutlaka önceden konuşmalısınız. Bazı büyük oteller havaalanından otele transferinizi ücretsiz karşılıyor. Otel rezervasyonu yaptırarak gittiyseniz bunu otel yetkililerinden öğrenebilirsiniz.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Hayvancılık burada çok gelişmiş olduğundan Kazakların yemekleri daha çok etli yemeklerden oluşuyor. Süt ve süt ürünlerini de bu sebeple bolca ve çeşit çeşit bulabilirsiniz. Bunun dışında mantı, pişi, samsa gibi hamur işi ve börekleriyle de hemen her yerde karşılaşabilirsiniz.

Kazakistan deyince ilk olarak akla at eti geliyor. Evet, şehirde at eti diğer et türlerinden çok daha makbul! Özel olarak kesip yemek için at besliyorlar. Tabi ki diğer etlere göre çok daha pahalı.

Meşhur yemeklerinin arasında başı “beşparmak” çekiyor. İsteğe göre at eti ya da diğer etlerden hazırlanan bu yemek, et ve et suyu ile haşlanmış bir çeşit yufka ile yapılıyor. “Kazi” ve “Chuzhuk” dedikleri at etinden yaptıkları sucukları, “Kurdak” denilen kavrulmuş koyun sakatat ve yağlarından yapılmış bir et yemeği de yöresel yemekler arasında yer alıyor.

En önemli yerel içecekleri ise kısrak sütünden mayalayarak ürettikleri alkollü bir içecek olan Kımız!

Bu yöresel yemeklerin dışında İtalyan, Fransız, Çin, Özbek, Rus mutfağı gibi çok fazla çeşitte restoran bulabilirsiniz.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Panfilov Park:

  Şehir içinde popüler bir yeşil alan olan bu park, dinlenmek ve manzara seyretmek için oldukça güzel bir yer. Adını Moskova dışında Nazilerle savaşırken ölen ve Panfilov kahramanları olarak anılan Almaata piyade birliğine bağlı 28 askerden almış. Park içerisinde çeşitli heykeller de görebilirsiniz.

 • Yeşil Pazar:

  Panfilov Park’a 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan bu Pazar eskiden sebze meyve alım satımı yapılan bir yer olduğu için yeşil Pazar olarak adlandırılmış. Şimdi ise Orta Asya’ya has birçok ürün bulabileceğiniz, yerel ürünler satın alabileceğiniz, Almaata’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

 • Arasan Hamamı:

  Panfilon Parkı’nın karşısında kubbeli büyük bir hamam! Rus Hamamı, Fin Hamamı ve Türk Hamamı gibi çeşitli tipte hamam deneyimi yaşayabilirsiniz. Havuza girip ve türlü türlü masaj da yaptırabilirsiniz.

 • Gorky Park:

  Panfilov Park’a ve Yeşil Pazar’a yakın bir konumda olan bu park, yürüyüş yapmak ve çocukları lunaparkta eğlendirmek için gezebileceğiniz bir yer. 100 hektarlık bir alana yayılmış olan park, adını Rus yazar Maxim Gorky’den almış. Merkez Park olarak da anılıyor şimdilerde.

 • Zenkov Katedrali:

  Panfilov Park içinde yer alan bu bina muhtemelen dünyadaki tek ahşap katedral! Onu özel yapan sadece ahşap oluşu değil: Yapımı sırasında hiç çivi kullanılmamış. 1904-1907 yılları arasında yapılmış bu katedral 1911 büyük depreminden zarar görmeden çıkmış. Tanrı’nın onu koruduğuna inanılıyor. Rus mimarisi ile yapılmış.

 • Merkez Cami:

  Kazak nüfusunun yüzde 70’ini Müslümanlar oluşturuyor. Yapımı 1999 yılında tamamlanan bu cami Türk esintileri taşıyor ve Almaata şehrinin görkemli binalarından birisi. Ayrıca Kazakistan’ın en büyük camisi unvanına sahip!

 • Cumhuriyet Meydanı:

  Şehrin güneyinde kalan ve üzerinde altından heykelin olduğu bir anıt bulanan Almaata’nın ünlü meydanıdır. Resmi törenler, büyük halk eğlenceleri bu meydanda yapılıyor.

 • Kok Tobe:

  Burası kentin güneydoğu eteklerinde yer alan dağlık bir bölge. Kok Tobe’den şehri gece veya gündüz seyredebilirsiniz. Teleferik ile ulaşabileceğiniz bu yerleşimde eğlence parkı, restoranlar gibi birçok şey de bulabilirsiniz.

 • Chimbulak Kayak Merkezi

  Karayolu ile ulaşabileceğiz bu kayak merkezi deniz seviyesinden 2200 metre yukarıda bulunuyor. Şehir merkezinden buraya varış yoğun trafiğin olmadığı zamanlarda yaklaşık 40 dakika sürüyor. 2011 kış olimpiyatlarına da ev sahipliği yapan bu merkez ılıman havası ve muhteşem manzarası ile şehrin en popüler kayak merkezi!

 • Butakovka Gorge

  Her yıl gerçekleşen bu müzik festivali Almaata’nın önemli turistik aktivitelerinden. En iyi besteci ve söz yazarı gibi ödüllerin verildiği festivale Asya ve Avrupa’dan birçok sanatçı katılıyor.

 • Nevruz Tatili

  Kazakistan’da resmi tatil olan Nevruz yeni yılı simgeliyor. Aynı zamanda barış ve birliği temsil eder. 21 Mart’ta başlayan ve yaklaşık bir ay süren festival boyunca çeşitli at yarışları, dans yarışmaları gibi çeşitli müsabakalar düzenleniyor.

world

Ne Yapılır

Almatı cami, katedral, kilise gibi insan yapımı eserler görebileceğiniz gibi muhteşem dağlık ve yeşillik bölgelerinde piknik, trekking, dağcılık yapabileceğiniz bir yer. Öte yandan kış turizmi ile ön planda! Kasım ve Nisan ayları arasında şehri ziyaret ederseniz şehirdeki kayak merkezlerinde spor da yapabilirsiniz.

Şelaleler, göller gibi doğal manzaralı bölgelerini gezebilir, teleferikle şehrin yüksek yerlerinden manzara seyredebilirsiniz.

Şehirde birçok tiyatro, opera ve bale gösterisi izleyebileceğiniz sanat merkezleri de çoğunlukta!

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Almaata’nın gece hayatı Orta Asya’nın en iyisi olarak bilinir. Güneş batarken gençler sokaklarda ellerinde dürümler ve biralarıyla sokaklara dökülür. Hafta sonları daha da hareketlenen eğlence merkezleri hafta içi biraz durgundur. Yine de şehrin canlı bar kültürü nedeniyle hafta içinde de eğlenecek birçok yer bulabilirsiniz.

Dostyk caddesinde yer alan Guinness Pub, hem yerli halk hem de yabancılar için oldukça popüler bir yer. Giriş ücreti alınmayan bu mekânda dünya mutfağından seçmeler tadabilir, ithal bira içebilir ve canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Solomon da Almaty barlarının en çok tercih edilenleri arasında yer alıyor. 24 saat açık olan bu mekânda Latin müziği dinleyebilir ve güzel yemekler yiyebilirsiniz.

Bunlar dışında Cuba, San Siro, Chukotha, Esperanza, Soho Club gece vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz mekânlar arasında yer alıyor.

Bazı mekânlarda kıyafet kontrolü yapıldığını da hatırlatalım. Gideceğiniz yeri önceden araştırmanızda fayda var. Almaata’da bazı gece kulüplerine girebilmek için oldukça şık olmanız gerekebilir.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Almaata’nın başta gelen alışveriş caddesi Gogol, Panfilov parkının yanında şehrin kuzeyinde yer alıyor. Burada Amerika ve Avrupa’ya ait birçok markanın mağazasını bulabilirsiniz. Ayrıca caddede Rus ve Kazak markalı ürünler satan daha küçük mağazalarla da karşılaşacaksınız.

Gogol’dan birkaç blok ötedeki bir diğer alışveriş bölgesi ise Zhibek Zholy. Caddenin büyük bölümünü bir bitpazarı ve semt pazarı oluşturuyor. Bal, yoğurt gibi yerel lezzetler bulabileceğiniz bu caddede yürümek bile farklı bir deneyim.

Şehirde ayrıca üst marka mağazaların olduğu Silk Way City, Mega Center Almaata ve Ramstor alışveriş merkezlerini de gezebilirsiniz.

TsUM adı verilen bir diğer alışveriş merkezinde ise giyim, çini ve cam hediyelik eşyalar, kozmetik ürünler bulabilirsiniz. Burası birçok küçük mağazan oluşan bir alışveriş kompleksi. Geleneksel takılar, süs kılıçları, kürk şapkalar gibi yerel hediyeler almak istiyorsanız şehir merkezinde yer alan TsUM’u mutlaka ziyaret edin.

Kazak ya da eski Sovyet ülkelerinden gelen sanatsal ürünlerle ilgileniyorsanız Tengri Umai’ye uğrayın. Bunun dışında bu tip ürünleri Kasteev Ulusak Müzesi, Almaty Sanat Merkezi ya da Rysbek Akhmetov Sanat Galerisi’nde de bulabilirsiniz. 

world

Festival / Fuar

 • Voice of Asia: En iyi besteci ve söz yazarı gibi ödüllerin verildiği festival

 • Nevruz: 21 Mart Kazakistan’da resmi tatil olan Nevruz yeni yılı simgeliyor.

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Yılbaşı

 • 22 Mart - Nevruz- Bahar Festivali

 • 1 Mayıs - Kazakların Birlik Günü

 • 9 Mayıs - Zafer Bayramı

 • 30 Ağustos - Anayasa Günü

 • 25 Ekim - Cumhuriyet Bayramı

 • 16-17 Aralık - Bağımsızlık Günü Kutlamaları

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Kazakistan’da geçerli para birimi Tenge’dir. Ülkede dövizle alışveriş pek yaygın olmadığından giderken yanınıza alacağınız Amerikan Doları ya da Euro gibi dövizleri döviz bürolarında bozdurmanız gerekiyor. Fiyat karşılaştırması yapmayı unutmayın.

Gece ve gündüz arasında sıcaklık farkı çok fazla olduğundan şehre giderken yanınıza uygun kıyafetler almalısınız.

Kazakistan’daki sağlık hizmetleri yeterince iyi olmadığı için gelmeden önce sağlık kontrollerinizi yaptırmanız ve şehre Kazakistan’da geçerli bir sağlık sigortası yaptırarak gitmenizde fayda var. Çünkü özel klinikler oldukça pahalı olabiliyor.

Her ne kadar 30 günü aşmayan seyahatlerde ülkeye girişte vize istenmese de eğer ülkede 5 günden fazla kalınacaksa yabancıların Göç polisine başvurarak bulundukları adresi kayıt ettirmeleri gerekiyor. Bunu bazı oteller müşterileri için organize ediyor. Ülkeden çıkışta para cezası almamak için buna dikkat etmek gerekiyor.

Ülkede yaygın olarak Rusça ve Kazak dili konuşuluyor. Yerel polislerin İngilizce bilenine rastlamak oldukça zor olduğundan herhangi bir problemle karşılaşmamak için pasaportunuzu ve tüm diğer evraklarınızı veya bunların fotokopilerini yanınızda taşımanızda fayda var. Olası bir resmi sıkıntı durumunda kolayca ulaşabilmek için Türk Konsolosluğu’nun telefonunu da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye ile Almaata arasında yaklaşık 4 saatlik fark bulunuyor.

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

  world

  Ulaşım

  Almaata’da toplu ulaşım tramvay, otobüs, troleybüs, marshrutka denilen minibüsler ve son yıllarda açılan metro ile oldukça çeşitlidir. Bilet fiyatları ise 40 Tenge civarındadır. Özellikle yoğun saatlerde çok kalabalık olması nedeniyle şehre gelen ziyaretçilerin çoğu taksi kullanmayı tercih eder. Ayrıca toplu ulaşım araçları akşam saat 10’a kadar çalıştığı için geceleri taksi kullanmanız gerekebilir.

  Şehirde taksiler konusu oldukça ilginç. Lisanslı taksilerin yanı sıra şehirdeki birçok otomobil taksi gibi çalışıyor. Yolda durup el kaldırdığınızda taksi olmadığı halde önünüzde duran otomobiller görecekseniz. Bu uygulama şehirde çok yaygın. Normal araç sahipleri taksi gibi çalışıyor ve bunlar çok kullanılıyor. Sadece gideceğiniz yere göre binmeden önce fiyatı belirlemeniz gerekiyor. Şehir merkezinde mesafeye göre 200-400 Tenge arasında bir fiyata anlaşabiliyorsunuz.

   

  Nihan Bayram
  Nihan Bayram

  Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

  Para birimi