Van Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Van Hakkında

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde kurulan Van, aynı zamanda ülkenin en kalabalık 20 şehrinden biri. Nüfusu 1 milyonu aşan şehir toplamda 13 farklı ilçeye ayrılıyor. Gürpınar, Başkale ve Erciş gibi ilçelerden meydana gelen şehir özellikle doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin başını döndüren yerleşimlerden. Dünya üzerinde geçmişten bu yana yaşamın devam ettiği en eski yerlerden olan Van’a tren, otobüs veya uçak gibi pek çok araç alternatifi ile ulaşmak mümkün. Özellikle Ankara’dan yola çıkarak Tatvan’a kadar gelen Van Gölü Ekspresi yolcularına her mevsimde birbirinden güzel manzaralar vaat ediyor.

Tarihte Urartuların başkenti olan Van'da Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan eski yapıları da görmeniz mümkün. Van’da gezinize yıllardan beri şehrin sembol eserlerinden olan tarihi kaleden başlayabilirsiniz. Dik kayalıkların üzerine inşa edilen kalenin Urartular zamanında yaptırıldığı biliniyor. Kaleyi gördükten sonra Van’ın kültürel değerlerini yansıtan evleri dolaşarak şehirdeki turunuzu sürdürebilirsiniz. Van’da muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir diğer nokta ise kuşkusuz Van Gölü. Sodalı yapısı nedeniyle pek fazla balık türünü barındırmayan gölde günümüzde teknelerle ulaşılabilen bazı adalar da yer alıyor. Van Gölü ve civarında ayrıca gölden tutulan inci kefalini tatma şansınız var. Üzerindeki tarihi kilisenin de etkisiyle Van Gölü'nün şüphesiz en fazla dikkate değer adalarından biri ise Akdamar Adası. Şehirde ayrıca tarihi Hüsrev Paşa Camii, Muradiye Şelalesi, Erçek Gölü ve Çavuştepe Kalesi gibi tarihi ve turistik önemi bulunan diğer noktaları ziyaret edebilirsiniz.

Van’a geldiğinizde şehrin meşhur kahvaltılıkları ile donatılan sofralara oturmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Otlu peynir ve kavut gibi tamamen yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltı ile enerji toplamak burada olmazsa olmazların başında sayılıyor. Yanında semaverle çay ve taze ekmek de verilen kahvaltı rahatlıkla kendi başına Van’ı ziyaret nedeni olabilecek kadar başarılı. Üstelik ayran aşı, erik kızartması ve ciğer köftesi gibi yöresel lezzetler de şehirde denemeye değer. Van’ın yüzyıllara dayanan tarihi geçmişi el sanatları ve hediyelik eşyalara da yansıyor. Şehirde gezerken tarihi çarşılardan alışveriş yapabilir, gümüş ve ceviz gibi malzemelerden yapılan takılardan veya dekoratif eşyalardan satın alabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Van’ın ülke çapında yıldızını parlatan diğer bir özelliği ise kilimcilik. Yöreye özgü renkli kilimlerin satın almasanız dahi mağazaları gezerek şehrin gelişmiş dokumacılık kültürüne şahitlik edebilirsiniz.

Van Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’nin en doğusunda yer alan şehirlerden Van’da hizmet veren otobüs terminali, kent merkezinde konumlanıyor. Bu sayede terminalden yakın noktalara erişmek için toplu taşıma araçlarına veya taksiye binmeden kısa sürede yürüyebilirsiniz. Şehirde ulaşımı kolaylaştıran minibüsler ve ücretsiz servis araçları ise terminalden yola çıkanlara rahatlık sunuyor. 

Servis Aracı 

Servis araçları, Van’ın özellikle terminale uzak bölgelerine erişmek isteyen yolcular için oldukça kullanışlı seçenekler arasında. Servisten ineceğiniz noktayı tercih ettiğiniz firmanın yetkililerine bildirebilir, aracın terminalden tahmini hareket saatini öğrenerek yolculuk planınızı hazırlayabilirsiniz. 

Taksi 

Taksiler, Van’da otobüs terminalinden merkeze gelirken hız kazanmak isteyenler tarafından sıkça tercih ediliyor. Birkaç yolcu birden seyahat etme olanağı sunan araçların bagajına bavullarınızı rahatlıkla yerleştirebilir, doğrudan varmak istediğiniz yerin önüne kadar gelebilirsiniz. Van Terminali’nin yakınlarında hizmet veren duraklardan kolaylıkla çağırabileceğiniz taksilerin ücretleri kısa mesafeler için genellikle fazla yükselmiyor. 

Minibüs  

Şehirde hem pratik hem de uygun ücretli bir araçla terminalden merkeze erişmek isteyenler için minibüs seçeneği mevcut. Gün boyunca yolcuları Van Otobüs Terminali’nden farklı noktalara taşıyan minibüslere belirli saatler arasında binmek mümkün. Daha geç vakitte terminale indiğinizde ise taksi gibi alternatif taşıtları kullanmayı düşünebilirsiniz. 

Otobüs  

Otobüsler, terminalden Van kent merkezine olmasa da diğer yakın rotalara ulaşmak amacıyla tercih edilebilir. Önceden belirlenen saatlerde hareket eden otobüsleri isterseniz aktarma aracı olarak değerlendirebilirsiniz.  

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Van Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Van otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Van otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Van otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Van yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Van 1 gün 1 saat 30 dakika , İzmir - Van 1 gün 3 saat , Ankara - Van 19 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Van seferleri bulunuyor?
expand_more
Best Van Turizm, Vangölü Turizm, Van Kalesi Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Van seferleri düzenliyor.
Van Ortalama Sıcaklık
 • Pazar
  0 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  -2 /Hava Durumu
 • Salı
  -2 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  -1 /Hava Durumu
 • Perşembe
  2 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  1 saat schedule
 • İzmir
  3 saat schedule
 • Ankara
  19 saat schedule
 • Adana
  15 saat schedule
 • Bursa
  0 saat schedule
 • Antalya
  1 saat schedule
 • Trabzon
  11 saat schedule
map placeholder
expand_less