Van Otobüs Bileti Ara

Van Hakkında

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde kurulan Van, aynı zamanda ülkenin en kalabalık 20 şehrinden biri. Nüfusu 1 milyonu aşan şehir toplamda 13 farklı ilçeye ayrılıyor. Gürpınar, Başkale ve Erciş gibi ilçelerden meydana gelen şehir özellikle doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin başını döndüren yerleşimlerden. Dünya üzerinde geçmişten bu yana yaşamın devam ettiği en eski yerlerden olan Van’a tren, otobüs veya uçak gibi pek çok araç alternatifi ile ulaşmak mümkün. Özellikle Ankara’dan yola çıkarak Tatvan’a kadar gelen Van Gölü Ekspresi yolcularına her mevsimde birbirinden güzel manzaralar vaat ediyor.

Tarihte Urartuların başkenti olan Van'da Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan eski yapıları da görmeniz mümkün. Van’da gezinize yıllardan beri şehrin sembol eserlerinden olan tarihi kaleden başlayabilirsiniz. Dik kayalıkların üzerine inşa edilen kalenin Urartular zamanında yaptırıldığı biliniyor. Kaleyi gördükten sonra Van’ın kültürel değerlerini yansıtan evleri dolaşarak şehirdeki turunuzu sürdürebilirsiniz. Van’da muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir diğer nokta ise kuşkusuz Van Gölü. Sodalı yapısı nedeniyle pek fazla balık türünü barındırmayan gölde günümüzde teknelerle ulaşılabilen bazı adalar da yer alıyor. Van Gölü ve civarında ayrıca gölden tutulan inci kefalini tatma şansınız var. Üzerindeki tarihi kilisenin de etkisiyle Van Gölü'nün şüphesiz en fazla dikkate değer adalarından biri ise Akdamar Adası. Şehirde ayrıca tarihi Hüsrev Paşa Camii, Muradiye Şelalesi, Erçek Gölü ve Çavuştepe Kalesi gibi tarihi ve turistik önemi bulunan diğer noktaları ziyaret edebilirsiniz.

Van’a geldiğinizde şehrin meşhur kahvaltılıkları ile donatılan sofralara oturmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Otlu peynir ve kavut gibi tamamen yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltı ile enerji toplamak burada olmazsa olmazların başında sayılıyor. Yanında semaverle çay ve taze ekmek de verilen kahvaltı rahatlıkla kendi başına Van’ı ziyaret nedeni olabilecek kadar başarılı. Üstelik ayran aşı, erik kızartması ve ciğer köftesi gibi yöresel lezzetler de şehirde denemeye değer. Van’ın yüzyıllara dayanan tarihi geçmişi el sanatları ve hediyelik eşyalara da yansıyor. Şehirde gezerken tarihi çarşılardan alışveriş yapabilir, gümüş ve ceviz gibi malzemelerden yapılan takılardan veya dekoratif eşyalardan satın alabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Van’ın ülke çapında yıldızını parlatan diğer bir özelliği ise kilimcilik. Yöreye özgü renkli kilimlerin satın almasanız dahi mağazaları gezerek şehrin gelişmiş dokumacılık kültürüne şahitlik edebilirsiniz.

Van Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’nin en doğusunda yer alan şehirlerden Van’da hizmet veren otobüs terminali, kent merkezinde konumlanıyor. Bu sayede terminalden yakın noktalara erişmek için toplu taşıma araçlarına veya taksiye binmeden kısa sürede yürüyebilirsiniz. Şehirde ulaşımı kolaylaştıran minibüsler ve ücretsiz servis araçları ise terminalden yola çıkanlara rahatlık sunuyor. 

Servis Aracı 

Servis araçları, Van’ın özellikle terminale uzak bölgelerine erişmek isteyen yolcular için oldukça kullanışlı seçenekler arasında. Servisten ineceğiniz noktayı tercih ettiğiniz firmanın yetkililerine bildirebilir, aracın terminalden tahmini hareket saatini öğrenerek yolculuk planınızı hazırlayabilirsiniz. 

Taksi 

Taksiler, Van’da otobüs terminalinden merkeze gelirken hız kazanmak isteyenler tarafından sıkça tercih ediliyor. Birkaç yolcu birden seyahat etme olanağı sunan araçların bagajına bavullarınızı rahatlıkla yerleştirebilir, doğrudan varmak istediğiniz yerin önüne kadar gelebilirsiniz. Van Terminali’nin yakınlarında hizmet veren duraklardan kolaylıkla çağırabileceğiniz taksilerin ücretleri kısa mesafeler için genellikle fazla yükselmiyor. 

Minibüs  

Şehirde hem pratik hem de uygun ücretli bir araçla terminalden merkeze erişmek isteyenler için minibüs seçeneği mevcut. Gün boyunca yolcuları Van Otobüs Terminali’nden farklı noktalara taşıyan minibüslere belirli saatler arasında binmek mümkün. Daha geç vakitte terminale indiğinizde ise taksi gibi alternatif taşıtları kullanmayı düşünebilirsiniz. 

Otobüs  

Otobüsler, terminalden Van kent merkezine olmasa da diğer yakın rotalara ulaşmak amacıyla tercih edilebilir. Önceden belirlenen saatlerde hareket eden otobüsleri isterseniz aktarma aracı olarak değerlendirebilirsiniz.  

Şehir Merkezinden Van Terminali’ne Ulaşım

Van’ın merkezinde konumlanan otobüs terminaline kentin bazı noktalarından yürüyerek erişmek mümkün. Ayrıca ücretsiz servis araçlarını tercih edebilir, pek çok yerleşim alanından geçen minibüsleri veya 24 saat boyunca duraktan çağırabileceğiniz taksileri kullanabilirsiniz. 

Servis Aracı 

Van’da seyahat firmaları tarafından sunulan servis araçları, yıl boyunca pek çok yolcu tarafından terminale ulaşmak için tercih ediliyor. Üstelik bu araçlar sayesinde kentin neredeyse her noktasından 30 dakikadan daha kısa sürede terminal binasına erişmek mümkün. Biletinizi satın aldıktan sonra servis detaylarını öğrenerek ulaşım için hazırlığınızı yapabilirsiniz. 

Taksi 

Taksiyle kentin merkezinden Van Terminali’ne gelmek ise bu rota üzerinde tercih edilebilecek en konforlu alternatifler arasında. Şehre bağlı diğer ilçelerden yola çıktığınızda taksiler daha maliyetli olabilir. Bu nedenle uzaktan gelirken minibüsle yolculuk yapmayı ve sonrasında gerekirse terminale yakın duraklardan taksiye binmeyi düşünebilirsiniz. 

Minibüs  

Van’da yürüme mesafesinde bulunmayan bölgelerden gelen yolcular, minibüsleri kullanarak terminale seyahatlerini tamamlayabilirler. Şehirde minibüs ücretleri taksi gibi araçlara kıyasla çok daha uygun. Üstelik gün içinde belirli aralıklarla kalkan bu taşıtlarla fazla beklemeden, hızlıca terminalin yolunu tutabilirsiniz. 

Otobüs 

Van şehir merkezinden direkt olarak otobüs terminaline gelen otobüs hattı bulunmuyor. Şehre bağlı diğer ilçelerden veya yakın kentlerden düzenlenen seferler ise otobüsleri yolcular için ideal alternatiflerden biri haline getiriyor. 

En Çok Tercih Edilen Van Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Van
170 TL91 sa 30 dk
roomİzmir - Van
200 TL1
roomAnkara - Van
140 TL1119 sa 45 dk
roomAdana - Van
150 TL2
roomBursa - Van
200 TL31 sa
roomAntalya - Van
189 TL223 sa
Van Ortalama Sıcaklık
 • Pazartesi
  8 /Hava Durumu
 • Salı
  8 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  10 /Hava Durumu
 • Perşembe
  14 /Hava Durumu
 • Cuma
  15 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  1 saat schedule
 • İzmir
  0 saat schedule
 • Ankara
  20 saat schedule
 • Adana
  0 saat schedule
 • Bursa
  23 saat schedule
 • Antalya
  0 saat schedule
 • Trabzon
  0 saat schedule
expand_less