Van Otobüs Bileti Ara

Van Hakkında

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde kurulan Van, aynı zamanda ülkenin en kalabalık 20 şehrinden biri. Nüfusu 1 milyonu aşan şehir toplamda 13 farklı ilçeye ayrılıyor. Gürpınar, Başkale ve Erciş gibi ilçelerden meydana gelen şehir özellikle doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin başını döndüren yerleşimlerden. Dünya üzerinde geçmişten bu yana yaşamın devam ettiği en eski yerlerden olan Van’a tren, otobüs veya uçak gibi pek çok araç alternatifi ile ulaşmak mümkün. Özellikle Ankara’dan yola çıkarak Tatvan’a kadar gelen Van Gölü Ekspresi yolcularına her mevsimde birbirinden güzel manzaralar vaat ediyor.

Tarihte Urartuların başkenti olan Van'da Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan eski yapıları da görmeniz mümkün. Van’da gezinize yıllardan beri şehrin sembol eserlerinden olan tarihi kaleden başlayabilirsiniz. Dik kayalıkların üzerine inşa edilen kalenin Urartular zamanında yaptırıldığı biliniyor. Kaleyi gördükten sonra Van’ın kültürel değerlerini yansıtan evleri dolaşarak şehirdeki turunuzu sürdürebilirsiniz. Van’da muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir diğer nokta ise kuşkusuz Van Gölü. Sodalı yapısı nedeniyle pek fazla balık türünü barındırmayan gölde günümüzde teknelerle ulaşılabilen bazı adalar da yer alıyor. Van Gölü ve civarında ayrıca gölden tutulan inci kefalini tatma şansınız var. Üzerindeki tarihi kilisenin de etkisiyle Van Gölü'nün şüphesiz en fazla dikkate değer adalarından biri ise Akdamar Adası. Şehirde ayrıca tarihi Hüsrev Paşa Camii, Muradiye Şelalesi, Erçek Gölü ve Çavuştepe Kalesi gibi tarihi ve turistik önemi bulunan diğer noktaları ziyaret edebilirsiniz.

Van’a geldiğinizde şehrin meşhur kahvaltılıkları ile donatılan sofralara oturmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Otlu peynir ve kavut gibi tamamen yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltı ile enerji toplamak burada olmazsa olmazların başında sayılıyor. Yanında semaverle çay ve taze ekmek de verilen kahvaltı rahatlıkla kendi başına Van’ı ziyaret nedeni olabilecek kadar başarılı. Üstelik ayran aşı, erik kızartması ve ciğer köftesi gibi yöresel lezzetler de şehirde denemeye değer. Van’ın yüzyıllara dayanan tarihi geçmişi el sanatları ve hediyelik eşyalara da yansıyor. Şehirde gezerken tarihi çarşılardan alışveriş yapabilir, gümüş ve ceviz gibi malzemelerden yapılan takılardan veya dekoratif eşyalardan satın alabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Van’ın ülke çapında yıldızını parlatan diğer bir özelliği ise kilimcilik. Yöreye özgü renkli kilimlerin satın almasanız dahi mağazaları gezerek şehrin gelişmiş dokumacılık kültürüne şahitlik edebilirsiniz.

Çaldıran Hakkında

Şehir Merkezinden Çaldıran Terminali’ne Ulaşım 

Çaldıran ilçe merkezinden otobüs terminaline hem yürüyerek hem de halk otobüsü, minibüs ve taksi gibi araçları kullanarak gelebilirsiniz. Ayrıca Karahan, Erciş ve Muradiye'den hareket ederek ilçeye gelen alternatif taşıtlar terminal yönüne ulaşımı hayli rahatlatıyor. 

Minibüs  

Çaldıran’ın merkezinden her yarım saatte bir kalkan minibüslere bindiğinizde birkaç dakikalık sürede Çaldıran Otobüs Terminali’ne erişebilirsiniz. Üstelik bölgede çalışan minibüsler sayesinde ilçenin çeşitli noktalarının yanı sıra Van’ın merkezinde bulunan yerleşimlerden de otobüs terminaline gelmek mümkün. 

Taksi 

Çaldıran ilçe merkezinde hizmet veren duraklardan haftanın 7 günü 24 saat taksi çağırabilirsiniz. Sadece birkaç dakikada kapıda olan taksileri kullanarak ilçe terminaline yolculuk oldukça rahat.  

Otobüs 

Sabah erken saatlerden itibaren ilçe merkezinden seferlerine başlayan otobüsler yolcuları hızlıca Çaldıran Otobüs Terminali’ne bırakıyor. Van-Doğubeyazıt istikametinde devam eden otobüslerden terminalin hemen yakınında inebilirsiniz. Gece geç vakte kadar yolculara hizmet vermeyi sürdüren bu araçlar Çaldıran Terminali’ne yolculuğu ekonomik hale getiriyor.

Çaldıran Hakkında

ÇaldıranTerminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Çaldıran merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde olan otobüs terminalinden ilçe merkezinin yanı sıra Muradiye, Erciş, Karahan ve Van gibi çevre il ve ilçelere yolcuların ulaşabilmesi için birçok ulaşım aracı bulunuyor.

Minibüsler

Terminal içinde duraklarını bulabileceğiniz minibüslerle ilçe merkezindeki her mahallenin yanı sıra Van ve ilçelerine de gidebilirsiniz. İlçe içi minibüsler her yarım saatte; Van minibüsleri ise saat başı kalkıyor.

Halk Otobüsleri

Terminal önündeki Van-Doğubeyazıt Yolu üzerindeki duraklarından her yarım saatte bir hareket eden halk otobüsleri, sabah saatlerinden gece yarısına kadar yolcuların ilçe merkezine ulaşımını sağlıyor.

Taksi

Terminal içerisinde 24 saat taksi bulabilirsiniz. Küçük bir ilçe olan Çaldıran’da taksi ile istediğiniz noktaya kısa sürede gidebilirsiniz.

Erciş Hakkında

Şehir Merkezinden Erciş Terminali’ne Ulaşım  

Van Gölü'nün kıyısında yer alan ilçelerden Erciş'te yolculara hizmet veren otobüs terminaline ilçe merkezinden servisler ve minibüslerle ulaşabilirsiniz. Taksiler ise merkezden daha hızlı bir şekilde terminale gelme ihtiyacı duyanlar için ideal bir seçenek. 

Yolcu Servisleri  

Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğal ve tarihi güzellikleriyle ilgi çeken ilçesi Erciş’e pek çok otobüs firması sefer düzenliyor. Bu firmaların ücretsiz servis araçlarını kullanarak yaklaşık 15 dakikada Erciş merkezden terminale gelebilirsiniz. 

Minibüs   

Erciş ilçe merkezinden terminale yolculuk için tercih edilebilecek bir diğer seçenek ise minibüs. Üstelik Van’ın diğer ilçelerinden de minibüsleri kullanarak Erciş’te bulunan terminale rahatça erişebilirsiniz. Erciş Otobüs Terminali’ne doğru gelen minibüslerin sefer saatleri ise gün içinde değişiklik gösterebiliyor. 

Taksi 

Erciş ilçe merkezinden taksiyle terminale seyahat etmek oldukça kolay. Yol üzerinden araç bulamadığınız durumlarda ilçenin merkezi noktalarında konumlanan durakları arayarak taksi isteyebilirsiniz. 

Otobüs  

Erciş içinde terminale kadar direkt gelen otobüs hattı bulunmuyor. Ancak çevre illerden ilçeye seyahat için otobüsleri kullanabilirsiniz. Sonrasında ise terminal yönüne devam eden alternatif araçlara aktarma yapabilirsiniz. 

Erciş Hakkında

Erciş Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım 

Van Gölü’nün hemen kıyısında konumlanan Erciş’te hizmet veren otobüs terminali ilçenin merkezinde yer alıyor. Erciş Terminali’nden ilçenin diğer noktalarına rahat ve hızlı bir yolculukla gelmek isteyenler ise minibüs, taksi ve seyahat firmalarının servisleri gibi alternatifleri tercih edebilirler. 

Yolcu Servisleri 

Erciş Otobüs Terminali’nden tüm yıl boyunca seyahat firmalarının servisleriyle merkeze ücret ödemeden erişim sağlayabilirsiniz. Servislerin en yakın kalkış noktasını ve hareket saati detaylarını ise doğrudan ilgili firmadan öğrenebilirsiniz. 

Minibüs  

Minibüsle Erciş Otobüs Terminali’nden merkeze yolculuk son derece hızlı ve pratik yöntemler arasında. Üstelik terminalden hareket eden bu araçların bazıları yolcuları doğrudan yakınlarda bulunan ilçelere kadar ulaştırıyor. 

Otobüs  

Terminalden otobüslere binerek Erciş içine olmasa da Van sınırlarında bulunan diğer ilçelere yolculuk yapabilirsiniz. Erciş Otobüs Terminali’nden başlayan otobüs yolculuğunun süresi ise varış noktasının uzaklığına bağlı olarak artıyor veya azalıyor. 

Taksi

Erciş Otobüs Terminali ve yakınlarında her daim taksi bularak ilçenin merkezine gelmeyi seçebilirsiniz. Terminalin merkezi noktalara fazla uzak olmaması sayesinde taksi seçeneği son derece uygun fiyatlı. Buna karşılık merkezden uzaklaşmanız gerektiğinde taksilerin pahalı olabileceğini unutmayın. 

En Çok Tercih Edilen Van Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları
RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Van
150 TL13
roomİzmir - Van
250 TL2
roomAnkara - Van
160 TL13
roomAdana - Van
170 TL10
roomBursa - Van
200 TL323 sa
roomAntalya - Van
200 TL123 sa
Van Ortalama Sıcaklık
 • Cumartesi
  -5 /Hava Durumu
 • Pazar
  0 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  3 /Hava Durumu
 • Salı
  5 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  3 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul
  2 saat schedule
 • İzmir
  23 saat schedule
 • Ankara
  19 saat schedule
 • Adana
  0 saat schedule
 • Bursa
  23 saat schedule
 • Antalya
  0 saat schedule
 • Trabzon
  12 saat schedule