Şanlıurfa Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Şanlıurfa Hakkında

Türkiye'nin en büyük 7 şehrinden biri olarak bilinen Şanlıurfa, aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin göz kamaştıran tarihi eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Pek çok kaynakta ‘’Peygamberler Diyarı’’ olarak da geçen şehirde gezerken günümüzden yüzyıllar öncesine hatta çok daha eskiye doğru uzanan serüven dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Diyarbakır, Gaziantep, Mardin ve Adıyaman ile komşu olan şehirde yerleşik olarak 2 milyona yakın nüfus yaşıyor. Dünyanın en eski yerleşim alanlarından bazılarına ev sahipliği yapan Şanlıurfa bu sayede adeta müze şehir görüntüsü çiziyor. Derinliği neredeyse 4 metreye ulaşan Balıklıgöl, Şanlıurfa gezilerinin hiç kuşkusuz ilk duraklarından biri olmaya aday. Balıklıgöl ve içerisinde yer alan balıklar halk tarafından kutsal kabul ediliyor. Nedeni ise İbrahim Peygamber buradan ateşe atıldığında odunların balığa, ateşin ise suya dönüştüğüne inanılması. Önceleri kilise olan Fırfırlı Camii, Şanlıurfa’nın yüzyıllara şahitlik eden en eski eserlerinden. Şehir merkezinden yaklaşık 120 kilometre uzaklıktaki Halfeti ise görülmeye değer bir diğer muazzam nokta. Makedonlar, Persler ve Hititler döneminde de önemini koruyan Halfeti’de günümüzde teknelerle gezilebiliyor.

Şehir merkezinden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Göbeklitepe ise 11 bin yıldan öncesine uzanan tarihiyle Anadolu'nun bilinen en eski miraslarından. Daha çok bir kültür merkezi olarak anılan Göbeklitepe’de gerçekleştirilen kazılar sayesinde insanlığa ve yaşadığımız gezegene olan bakış açımız büyük değişimlere uğramış durumda. Göbeklitepe’ye gelmek için Şanlıurfa'nın merkezinden bir taksiye binebilir veya tur otobüslerinden yararlanabilirsiniz. Dünya üzerinde hizmet veren ilk üniversitelerden birine ev sahipliği yapan Harran ise Şanlıurfa'nın diğer bir önemli kültürel cazibe noktası. Kümbet Evleri ile turistleri cezbeden bölgede Harran Kalesi, Cennet Camii ve Harran Ulu Camii gibi eserleri görebilirsiniz. Şanlıurfa iklimine uygun olarak inşa edilen evlerde kışın daha sıcak, yaz mevsiminde ise serin bir atmosfer hakim. Kesme taştan inşa edilen Selahattin Eyyubi Camii bölgedeki eski bir kilisenin üzerine yapılan ibadethanelerden. Caminin içine girdiğinde kilise döneminden geriye kalan sütunları ve diğer motifleri görebilirsiniz.

Abbasiler zamanında tekrardan inşa edilen Urfa Kalesi’ne çıkmak ve şehrin tarihi çarşılarını dolaşmak da Şanlıurfa'nın değişmez ritüelleri arasında. Halıcılar Çarşısı olarak bilinen Şanlıurfa Sipahi Pazarı şehirde bu anlamda muhakkak uğramanız gereken yerlerden. 1500’lü yılların ortalarında inşa edilen Şanlıurfa Bedesteni ise çeşitli yöresel giysiler ve aksesuarlar için doğru adres. Ayrıca dilerseniz 1800'lü yılların son çeyreğinde yaptırılan Bakırcılar Çarşısı’nda gezerek hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Şanlıurfa Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Esentepe Mahallesi’nde İpekyolu Bulvarı üzerinde şehrin merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta merkezi bir konumda bulunan Şanlıurfa Terminali’nden rahatlıkla Tarihi Hızmalı Köprü, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Haşimiye Meydanı ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi gibi pek çok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Daha uzun mesafeler için ise terminal çevresinde düzenli olarak bulabileceğiniz belediye otobüslerinden, minibüslerden ve taksilerden faydalanabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

62 numaralı Otogar Esentepe-Eyüpkent, 74 Şanlıurfa Merkez, 35MT K.Köprü ve K. Köprü Eski Yol otobüs hatlarıyla saat 05.45’den gece 23.10’a kadar rahatlıkla şehrin pek çok noktasına gidebilirsiniz. Bu otobüs hatları; Sakarya Caddesi, Millet Caddesi, Şanmed Hastanesi, TEDAŞ, Hal Pazarı, Spot Pazarı, Arap Meydanı, Fıstık Caddesi, Cezaevi, Hayati Harrani Lisesi, Eyyübiye Devlet Hastanesi ve Hastane Caddesi gibi 46 tane duraktan geçiyor. Belediye otobüsleriyle İpekyolu Bulvarı ve Şehit Nusret Caddesi gibi pek çok caddeye de rahatlıkla gidebilirsiniz.

Minibüsler

Şanlıurfa Terminali içerisinde Siverek, Ceylanpınar, Suruç, Harran, Yaylak, Nizip, Bozova, Hilvan, Akçakale ve Viranşehir birlik minibüsleri hizmet veriyor. Bu minibüslerle her saat Şanlıurfa’nın her ilçesine ve köyüne kısa sürede gidebilirsiniz. Şanlıurfa içinde minibüsle ulaşım sağlamak istiyorsanız ise terminal önünde düzenli olarak bulabileceğiniz minibüslerle Tarihi Kapalı Çarşı, Balıklı Göl, Urfa Kalesi, Harran Üniversitesi Eyyübiye kampüsü ve Harran Üniversitesi Merkez Kampüsü gibi pek çok noktaya ve Ahmet Yesevi Mahallesi, İpekyol Mahallesi, Devteyşti Mahallesi ve Ertuğrul Gazi Mahallesi gibi kalabalık ve merkezi mahallelere rahatlıkla gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

50'den fazla ulusal ve yerel otobüs firmasının hizmet verdiği Şanlıurfa Terminali’nde rahat ve ekonomik bir ulaşım için ücretsiz yolcu servislerini de tercih edebilirsiniz. Her mahalleden olmasa da merkezi caddelerden geçen bu servislerle Adalet Caddesi, Mevlana Caddesi, Fuzuli Caddesi ve Harran Kapı Caddesi gibi işlek caddelere ulaşma şansımız var.

Taksi

Otobüs terminali çevresinde rahatlıkla 24 saat boyunca taksi durağı bulabilirsiniz. 0542 518 80 88 numaralı telefon ulaşabileceğiniz Otogar Taksi ile Şanlıurfa'nın merkezinde yer alan müzelere, Balıklıgöl ve Kapalı Çarşı gibi turistik mekanlara, ayrıca da Urfa City AVM gibi alışveriş merkezlerine oldukça ekonomik fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Şanlıurfa Terminali’ne Ulaşım

2009 yılında hizmete giren ve özel bir tasarıma sahip olan Şanlıurfa Terminali, oldukça büyük ve ulaşımı kolay. Şehir merkezine 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olan otobüs terminaline yolcular, gece yarısına kadar hizmet veren belediye otobüsleri, ücretsiz yolcu servisleri ve minibüsler ile rahatça gidebilirler. Şanlıurfa’da ilçeler arası hizmet veren minibüs ağı da oldukça gelişmiş durumda.

Belediye Otobüsleri

46 merkezi duraktan geçerek terminale ulaşım sağlayan Otogar Esentepe-Eyüpkent 62, 74 Mekrez, K.Köprü ve K. Köprü Eski Yol 35T belediye otobüsü hatlarının Harran Üniversitesi, Keresteciler Sitesi, Beykapısı ve Yunus Emre Caddesi gibi pek çok önemli noktada durakları bulunuyor.

Minibüsler

Terminale ulaşım için şehir içi minibüsleri ve ilçeler arası hizmet veren birlik minibüslerinden de faydalanabilirsiniz. Balıklıgöl Devlet Hastanesi, Şanlıurfa Kapalı Çarşı, Şanlıurfa Kalesi ve Halilurrahman Camii gibi pek çok tarihi ve turistik noktaya da bu minibüslerle gidebilirsiniz.

Birlik minibüsleri ise daha çok Göbeklitepe, Tek Tek Dağları Milli Parkı, Yorma, Horzum, Suruç, Ceylanpınar, Siverek, Viranşehir ve Bozova gibi ilçelerden, tarihi yerlerden ve milli parklardan terminale ulaşım amaçlı kullanılıyor.

Yolcu Servisleri

Hem dakik hem de ücretsiz olan yolcu servisleri de şehir merkezinden Şanlıurfa Terminali’ne ulaşım için yoğun olarak kullanılıyor. Şanlıurfa Valiliği’nin de bulunduğu Cumhuriyet Caddesi, Mevlana Caddesi ve Açıksu Caddesi gibi pek çok yoğun noktada otobüs firmalarının bilet satış ofisleri bulunuyor ve servisler de bu ofisler önünden kalkıyor.

Taksi

Şehir içinde toplu taşıma araçları 23:15’e kadar hizmet verdiği için bu saatten sonra taksilerden faydalanabilirsiniz. Halide Nusret Zorlutuna Caddesi’nde durağı olan Emirgan Taksi’ye (0414) 313 63 18, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nda durağı bulunan Sırrın Taksi’ye 0542 688 13 54 ve Şht. Nusret Caddesi’nde durağı olan Topçu Meydanı Taksi’ye ise 0542 389 09 16 numaralı telefonla ulaşabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Şanlıurfa Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Şanlıurfa
250 TL3818 sa 18 dk
roomİzmir - Şanlıurfa
350 TL2018 sa 3 dk
roomAnkara - Şanlıurfa
190 TL3011 sa 50 dk
roomAdana - Şanlıurfa
100 TL605 sa 18 dk
roomBursa - Şanlıurfa
320 TL518 sa 42 dk
roomAntalya - Şanlıurfa
240 TL2115 sa 37 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Şanlıurfa otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Şanlıurfa otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Şanlıurfa otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Şanlıurfa yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Şanlıurfa 18 saat 30 dakika , İzmir - Şanlıurfa 18 saat 30 dakika , Ankara - Şanlıurfa 12 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Şanlıurfa seferleri bulunuyor?
expand_more
Metro Turizm, Özlem Diyarbakır, Can Diyarbakır Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Şanlıurfa seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  18 saat schedule
 • İzmir
  18 saat schedule
 • Ankara
  12 saat schedule
 • Adana
  5 saat schedule
 • Bursa
  18 saat schedule
 • Antalya
  15 saat schedule
 • Trabzon
  18 saat schedule
map placeholder
expand_less