Şanlıurfa Otobüs Bileti Ara

Şanlıurfa Hakkında

Türkiye'nin en büyük 7 şehrinden biri olarak bilinen Şanlıurfa, aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin göz kamaştıran tarihi eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Pek çok kaynakta ‘’Peygamberler Diyarı’’ olarak da geçen şehirde gezerken günümüzden yüzyıllar öncesine hatta çok daha eskiye doğru uzanan serüven dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Diyarbakır, Gaziantep, Mardin ve Adıyaman ile komşu olan şehirde yerleşik olarak 2 milyona yakın nüfus yaşıyor. Dünyanın en eski yerleşim alanlarından bazılarına ev sahipliği yapan Şanlıurfa bu sayede adeta müze şehir görüntüsü çiziyor. Derinliği neredeyse 4 metreye ulaşan Balıklıgöl, Şanlıurfa gezilerinin hiç kuşkusuz ilk duraklarından biri olmaya aday. Balıklıgöl ve içerisinde yer alan balıklar halk tarafından kutsal kabul ediliyor. Nedeni ise İbrahim Peygamber buradan ateşe atıldığında odunların balığa, ateşin ise suya dönüştüğüne inanılması. Önceleri kilise olan Fırfırlı Camii, Şanlıurfa’nın yüzyıllara şahitlik eden en eski eserlerinden. Şehir merkezinden yaklaşık 120 kilometre uzaklıktaki Halfeti ise görülmeye değer bir diğer muazzam nokta. Makedonlar, Persler ve Hititler döneminde de önemini koruyan Halfeti’de günümüzde teknelerle gezilebiliyor.

Şehir merkezinden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Göbeklitepe ise 11 bin yıldan öncesine uzanan tarihiyle Anadolu'nun bilinen en eski miraslarından. Daha çok bir kültür merkezi olarak anılan Göbeklitepe’de gerçekleştirilen kazılar sayesinde insanlığa ve yaşadığımız gezegene olan bakış açımız büyük değişimlere uğramış durumda. Göbeklitepe’ye gelmek için Şanlıurfa'nın merkezinden bir taksiye binebilir veya tur otobüslerinden yararlanabilirsiniz. Dünya üzerinde hizmet veren ilk üniversitelerden birine ev sahipliği yapan Harran ise Şanlıurfa'nın diğer bir önemli kültürel cazibe noktası. Kümbet Evleri ile turistleri cezbeden bölgede Harran Kalesi, Cennet Camii ve Harran Ulu Camii gibi eserleri görebilirsiniz. Şanlıurfa iklimine uygun olarak inşa edilen evlerde kışın daha sıcak, yaz mevsiminde ise serin bir atmosfer hakim. Kesme taştan inşa edilen Selahattin Eyyubi Camii bölgedeki eski bir kilisenin üzerine yapılan ibadethanelerden. Caminin içine girdiğinde kilise döneminden geriye kalan sütunları ve diğer motifleri görebilirsiniz.

Abbasiler zamanında tekrardan inşa edilen Urfa Kalesi’ne çıkmak ve şehrin tarihi çarşılarını dolaşmak da Şanlıurfa'nın değişmez ritüelleri arasında. Halıcılar Çarşısı olarak bilinen Şanlıurfa Sipahi Pazarı şehirde bu anlamda muhakkak uğramanız gereken yerlerden. 1500’lü yılların ortalarında inşa edilen Şanlıurfa Bedesteni ise çeşitli yöresel giysiler ve aksesuarlar için doğru adres. Ayrıca dilerseniz 1800'lü yılların son çeyreğinde yaptırılan Bakırcılar Çarşısı’nda gezerek hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Şanlıurfa Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları
RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Şanlıurfa
130 TL319 sa 30 dk
roomİzmir - Şanlıurfa
100 TL1218 sa
roomAnkara - Şanlıurfa
89 TL1910 sa
roomAdana - Şanlıurfa
48 TL31
roomBursa - Şanlıurfa
120 TL518 sa
roomAntalya - Şanlıurfa
80 TL814 sa 30 dk
Şanlıurfa Ortalama Sıcaklık
 • Pazar
  9 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  13 /Hava Durumu
 • Salı
  13 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  16 /Hava Durumu
 • Perşembe
  17 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul
  0 saat schedule
 • İzmir
  0 saat schedule
 • Ankara
  14 saat schedule
 • Adana
  5 saat schedule
 • Bursa
  0 saat schedule
 • Antalya
  14 saat schedule
 • Trabzon
  13 saat schedule