Kocaeli Otobüs Bileti Ara

Kocaeli Hakkında

Marmara Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden biri olan Kocaeli, daha çok gelişmiş sanayi tesisleri ile biliniyor. 2016 yılında gerçekleşen sayıma göre nüfusu 2 milyona yaklaşan Kocaeli, Anadolu ile İstanbul ve Trakya’yı birbirine bağlayan yollar üzerinde yer alıyor. Çayırova, Derince, Gebze ve Dilovası gibi ilçelerden meydana gelen ilin merkezi ise İzmit. Bölgede pek çok büyük sanayi kuruluşunun yer alması İstanbul’dan günübirlik olarak çalışma amacıyla gelenlerin sayısında artışa yol açıyor. Bizanslılar döneminde de hayli önemli bir yerleşim olan Kocaeli’nde ayrıca gezilecek pek çok müze ve görülebilecek sayısız tarihi eser mevcut.

Özellikle Maşukiye ve civarında bahar aylarında canlanan doğanın olağanüstü güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Kış geldiğinde ise şehir merkezinden hareket eden araçlarla Kartepe’ye çıkarak kayak yapmanın keyfine varabilirsiniz. Marmara Bölgesi’nden geçen önemli karayollarının kavşak noktasında bulunması sayesinde Bursa, Ankara, İstanbul gibi şehirlerden Kocaeli’ne otobüsle rahatlıkla gelebilmeniz mümkün. Üstelik Eskihisar İskelesi’nden Yalova’ya düzenlenen arabalı vapur seferleri de şehre ulaşımı son derece rahatlatıyor. Eğer yurt dışından veya Türkiye’nin doğusu ile güneyindeki uzak şehirlerden Kocaeli’ne geliyorsanız, çok da uzak sayılmayacak bir noktada yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçmanızda yarar var.

Kocaeli’nde gezerken Osmanlı döneminin pek çok ünlü tablosunda imzası bulunan Osman Hamdi Bey’in eski köşkünü ziyaret edebilirsiniz. Kaplumbağa Terbiyecisi gibi önemli eserlerin kopyalarını barındıran evde ayrıca Osman Hamdi Bey’in balmumu heykelini görmeniz mümkün. 1900’lü yılların başında inşa edilen İzmit Saat Kulesi ise o dönemden itibaren Kocaeli’nin simgesel yapılarından biri. Yine Osmanlı zamanında av köşkü olarak yaptırılan İzmit Sarayı, şehirde Fransız tarzı işlemeleri ile son derece görkemli bir yapı olarak dikkati çekiyor. Eğer çocuklarla birlikte vahşi hayvanları görerek ilginç bir deneyim yaşamak isterseniz, Darıca Hayvanat Bahçesi’nin yolunu tutabilirsiniz. Üç yüze yakın türü barındıran hayvanat bahçesinde çok fazla görmeye alışkın olmadığımız enteresan bitkilerin sergilendiği bir botanik park da yer alıyor. Ayrıca Soğuksu Piknik Alanı, denize doğru uzanan doğal kaya oluşumları sayesinde fotoğraflık manzaralar vaat eden Kefken ve doğal güzellikleri görmek isteyenleri cezbeden Ballıkayalar Tabiat Parkı Kocaeli’nin meşhur turistik noktalarından. Genellikle kış mevsiminde hazırlanan bulamaç çorbası ile gurme ziyaretçilerin beğenisini kazanan şehirde özellikle hamurdan yapılan yemekler hayli popüler. Ayrıca içerisinde beyaz peynir ve şeker bulunan höşmerim tatlısı, Kandıra’nın nefis pidesi ile yoğurdu ve Kocaeli’nin ismini tüm dünyaya duyuran pişmaniye burada muhakkak tadılmalı.

En Çok Tercih Edilen Kocaeli Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Kocaeli
50 TL161 sa 30 dk
roomİzmir - Kocaeli
80 TL256 sa 30 dk
roomAnkara - Kocaeli
49 TL625 sa 30 dk
roomAdana - Kocaeli
100 TL2111 sa
roomBursa - Kocaeli
30 TL291 sa 59 dk
roomAntalya - Kocaeli
100 TL610 sa
Kocaeli Ortalama Sıcaklık
 • Salı
  12 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  10 /Hava Durumu
 • Perşembe
  10 /Hava Durumu
 • Cuma
  12 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  17 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  2 saat schedule
 • İzmir
  6 saat schedule
 • Ankara
  5 saat schedule
 • Adana
  11 saat schedule
 • Bursa
  2 saat schedule
 • Antalya
  9 saat schedule
 • Trabzon
  14 saat schedule
expand_less