Gölcük Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın

Gölcük Hakkında

Marmara Denizi’nin kıyısında kurulan Gölcük, Kocaeli’ne bağlı ilçelerden. Tarih boyunca özellikle ticaretin kalbi sayılan limanı ve gemi üretim tesisleri ile önem taşıyan Gölcük, ayrıca İstanbul’a yakınlığı ile de her daim popülerliğini korumayı başaran bir yerleşim. Nüfusu günümüzde 150 binin üzerine çıkan ilçe, pek çok anlamda Türkiye’nin bazı illerinden daha büyük ve gelişmiş durumda. Bu özelliği ise Gölcük’ün yıllar içinde büyümesini hızlandıran başlıca etmenlerden biri sayılıyor. İlçe sınırlarında yer alan devasa tersane ile otomotiv fabrikası, Gölcük ve civarında yaşayanlar için önemli düzeyde istihdam yaratıyor. Ayrıca göz alıcı sahil hattı sayesinde ilçeye Kocaeli’nin diğer bölgelerinden ve çevre illerden seyahat edenlerin sayısı da hayli fazla.  

1999 yılında gerçekleşen ve neredeyse tüm bölgeyi etkileyen deprem sırasında Gölcük büyük oranda hasar gördü. Ancak sonraki yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde ilçe günümüzde deprem yaralarını büyük ölçüde sarmış durumda. Kocaeli’nin güneyinde bulunan Gölcük’e otobüslerle yurt genelinde pek çok şehirden direkt seyahat edilebiliyor. Üstelik ilçeye hizmet veren konforlu araçlar sayesinde yolculuk çok daha keyifli geçiyor. Buna karşın yurt dışından ve ülke içinde uzak illerden seyahat edenler İstanbul’da bulunan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı üzerinden aktarma yaparak Gölcük’e ulaşabilirler. 

Gölcük ve civarına yolunuz düştüğünde yıl içinde pek çok yerli turisti ağırlayan Sultan Baba Türbesi, Kazıklı Kervansarayı, Saraylı Köyü ve Saklıgöl gibi noktaları ziyaret edebilirsiniz. Özellikle hafta sonu gezileri ve piknikler için vazgeçilmez rotalardan olan Saklıgöl, muazzam doğasıyla adeta baş döndüren bir güzelliği barındırıyor. Ayrıca ilçe merkezinde bulunan ve ülkemizin karaya yerleştirilen tek gemi müzesi olma özelliğini taşıyan Yarhisar Gemi Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Kavaklı Parkı içerisinde bulunan müze, özellikle çocuklu aileler arasında oldukça popüler. Her yıl yaz aylarında düzenlenen şenlikleri sayesinde çok daha keyifli bir atmosfer vaat eden Kadırga Yaylası ise kent yaşamının yorucu ve sıcak atmosferinden kaçmak isteyenler için hiç kuşkusuz harika bir adres. Biraz daha tepelere çıkarak enfes Gölcük manzarasını izlemek isteyenler Gözlementepe Mesire Yeri’nin yolunu tutabilirler. Üstelik fotoğrafçılığa merakınız varsa, buraya çıktığınızda muazzam kareler yakalama olasılığınız da bulunuyor. Ilıman Marmara iklimi sayesinde Gölcük’e mevsim ve ay fark etmeksizin her zaman rahatça seyahat edebilirsiniz. Özellikle piknik alanları ve yaylaların ziyaretçilerle dolduğu bahar döneminin ilçeyi keşfetmek adına hayli uygun olduğunu anımsatalım. Gölcük’e kadar gelmişken ayrıca umaç çorbası ve cızlama gibi yörenin meşhur lezzetlerini tatmayı unutmayın.

Gölcük Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Gölcük ilçe merkezinde yolculara hizmet veren otobüs terminalinden ilçenin çeşitli noktalarına minibüsle ulaşılabiliyor. Ayrıca terminalden yakın mesafede bulunan yerlere yürüyebilir veya taksi ve özel servis tutmayı düşünebilirsiniz. 

Minibüs  

Gölcük Otobüs Terminali’nde yürümek istemeyen yolcuları bekleyen minibüslerle ilçe içinde hemen her noktaya direkt yolculuk mümkün. Cep dostu fiyatlarıyla sıkça tercih edilen minibüslere terminalden çıkış yaptıktan sonra binebilirsiniz. Gölcük içinde minibüs yolculuğu genellikle 10-15 dakika zaman alıyor. 

Taksi

Daha hızlı bir araca ihtiyaç duyduğunuzda ise Gölcük Otobüs Terminali’nden taksiye binebilirsiniz. Terminalin merkezi konumu sayesinde ilçede taksi ücretleri yolcuları zorlayacak kadar yükselmiyor. Bu sayede taksileri hem konforlu hem de kısmen bütçe dostu bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. 

Özel Servisler  

Terminalden merkeze veya bölgede bulunan popüler merkezlere yolculuk için özel servis tutmayı düşünebilirsiniz. Göz kamaştıran tabiat güzelliklerini barındıran Gölcük’te özel servis araçları genellikle turistik amaçlarla kullanılıyor. Böylece minibüs veya farklı bir araç beklemeden istediğiniz yere hızlıca erişmenin kolaylığını yaşayabilirsiniz. Üstelik servis rezervasyonunuzu yeterli süre öncesinde yaptırdığınızda tam saatinde Gölcük Otobüs Terminali önünde bekleyen araca binmeniz mümkün. 

Şehir Merkezinden Gölcük Terminali’ne Ulaşım

Merkezde konumlanan Gölcük Otobüs Terminali’ne yürüyerek gelebilirsiniz. Yürüyemeyecek durumda olan veya ağır bavullarla yola çıkanlar ise minibüsler ve taksilerle terminale erişmeyi tercih edebilirler. 

Minibüs   

İzmit Körfezi’nin güneyinde yer alan Gölcük’te merkezden terminale sefer düzenleyen minibüsler mevcut. Bu araçlara bindiğinizde kısa sürede terminalin giriş kapısında inebilirsiniz. Gölcük Otobüs Terminali’ne gelmek için sadece yürümek bile yeterli. Buna karşın yürüyemeyecek durumda olduğunuzda düzenli seferleriyle rahatlık sağlayan minibüslerden yararlanabilirsiniz. 

Taksi 

Gölcük ilçe merkezinde bulunduğunuz yere taksi çağırarak terminale doğru yola çıkmak ise bir başka seçenek. Merkez ile Gölcük Terminali arasında bulunan kısa mesafe sayesinde ödenmesi gereken taksi ücreti yükselmiyor. Bununla birlikte merkeze kısmen uzak kalan yerleşimlerden taksiyle terminale erişmenin daha masraflı olabileceğini unutmayın.  

Özel Servisler

Gölcük’te özellikle doğal güzellikleri ile gezginleri büyüleyen turistik noktalardan terminale gelirken özel servisleri kullanabilirsiniz. Servis seçeneklerinin ücretleri toplamda gidilen mesafe ve yolculuk zamanı gibi etkenlere göre değişebiliyor. Güncel bilgileri bölgede hizmet veren şirketlerden alarak araç seçiminizi yapabilirsiniz. 

En Çok Tercih Edilen Gölcük Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Gölcük
70 TL22 sa 30 dk
roomİzmir - Gölcük
110 TL266 sa 34 dk
roomAnkara - Gölcük
110 TL44 sa 46 dk
roomAdana - Gölcük
140 TL113 sa 30 dk
roomBursa - Gölcük
40 TL151 sa 54 dk
roomAntalya - Gölcük
125 TL210 sa 29 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Gölcük otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

expand_more
Enuygun, Gölcük otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Gölcük otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.

Gölcük yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?

expand_more
İstanbul-Avrupa - Gölcük 2 saat 30 dakika , İzmir - Gölcük 6 saat , Ankara - Gölcük 4 saat 30 dakika sürüyor.

Hangi otobüs firmalarının Gölcük seferleri bulunuyor?

expand_more
Efetur, Pamukkale Turizm, Sakarya VIB Türkiye’nin birçok şehrinden Gölcük seferleri düzenliyor.

Gölcük otobüs bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

expand_more
Evet, Gölcük otobüs bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  2 saat schedule
 • İzmir
  6 saat schedule
 • Ankara
  4 saat schedule
 • Adana
  12 saat schedule
 • Bursa
  1 saat schedule
 • Antalya
  10 saat schedule
 • Trabzon
  15 saat schedule
expand_less