Gaziantep Otobüs Bileti Ara

Güneydoğu Anadolu’nun binlerce yıllık tarihini barındıran Gaziantep, tüm dünyaya adını enfes yemekleriyle duyurmuş bir şehir. 2 milyonu aşan nüfusu sayesinde Gaziantep ayrıca Türkiye’nin en kalabalık 8 yerleşimi arasında bulunuyor. Şehri hayli özel kılan detaylardan biri ise kuşkusuz binlerce yıldır kesintisiz şekilde üzerinde yaşamın devam ediyor olması. Bugüne kadar Persler, Asurlar, Makedonlar, Selçuklular, Memlükler ve Osmanlılar tarafından fethedilen Gaziantep’te görülebilecek pek çok muazzam yer var. Galerilerini süsleyen tarihi mozaikleriyle şehrin sembolü haline gelen Zeugma Mozaik Müzesi, bu anlamda hayli ideal bir başlangıç noktası olabilir. Ayrıca şehrin bugüne dek geçtiği kültürel evreleri görebileceğiniz Gaziantep Kent Müzesi’nde ve en eski alışveriş yerleri arasında başı çeken Bakırcılar Çarşısı’nda gezebilirsiniz.

Aynı zamanda Gaziantep ile Şanlıurfa arasındaki sınırı belirleyen tarihi Rumkale’de tekne turuna çıkmak, apayrı bir keyif kaynağı. Genellikle Bey Mahallesi civarında toplanan tarihi Antep evleri ise şehrin gerçek ruhunu yakalamak isteyen gezginleri cezbediyor. Gaziantep’te gezerken bu alanda Türkiye’de ilklerden olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni ziyaret edebilir, şehrin mutfak kültürüne dair enteresan detaylara şahitlik etme şansını bulabilirsiniz. Antep tarzı dantellerden satın almak ve yöresel hediyeliklere göz gezdirmek içinse Zincirli Bedesten başta olmak üzere tarihi çarşılara muhakkak uğramanızda fayda var. Anadolu’nun güneydoğusundaki konumunun etkisi ile Gaziantep’te yaz ayları aşırı derecede sıcak geçebiliyor. Kışın ise etkili olan soğuk hava ve kar yağışı tarihi bölgeleri gezmeyi güçleştirebilir. Buna karşılık Gaziantep ziyareti için ılık bahar aylarının hayli elverişli olduğunu anımsatalım.

Gaziantep’te yemek, başlı başına değerlendirilmesi gereken bir konu. Yüzlerce farklı yöresel lezzetten meydana gelen şehir mutfağı, UNESCO tarafından tescillenmiş durumda. Sabahları Gaziantep’in birbirinden meşhur pastanelerine ve fırınlarına gelerek nefis katmerle güne merhaba diyebilirsiniz. Öğle saatleri yaklaştığında ise küşlemecilerin yolunu tutabilirsiniz. Ayrıca Antep usulü lahmacun, yeni dünya kebabı ve şiveydiz çorbası muhakkak tadılacaklar listenizin üst sıralarında olmalı. Sıra tatlıya geldiğinde ise şöbiyet, baklava, bülbül yuvası veya fıstıklı sarma başta olmak üzere yine seçenekler uzayıp gidiyor. Gaziantep’e sürekli olarak düzenlenen otobüs seferleriyle Türkiye’nin hemen her şehrinden seyahat etme şansınız var. Özellikle Şanlıurfa, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş gibi çevredeki illerden otobüsle yolculuk yapabilirsiniz. İstanbul ve İzmir gibi daha uzak şehirlerden seyahat ederken zaman kazanmak isteyenler ise uçağı tercih edebilirler.

Gaziantep Ortalama Sıcaklık
 • Pazartesi
  22 /Hava Durumu
 • Salı
  23 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  22 /Hava Durumu
 • Perşembe
  21 /Hava Durumu
 • Cuma
  20 /Hava Durumu