Kredi notu nasıl hesaplanıyor?

Bankalar kredi başvurusunda bulunan her kişiyi öncelikle sayısal bir puanlamaya tabi tutuyor. “Kredi notu” adı verilen bu puan, düşük çıkarsa krediniz reddedilebilir, belirli bir sayısının üzerinde çkarsa ve bankanın diğer kredi değerlendirme politikalarına uyuyorsanız krediniz onaylanır.

Kredi notu hesaplanırken kişinin geçmiş kredi ödemelerine bakılır. Ödemeleri düzenli yapmak artı puandır. Kredi kartı ve ek hesap ödemelerinizin de düzenli olması bu konuda önemlidir. Gecikmesi olanlardan not kırılır.

Mevcut borçluluk durumunuz da önemlidir. Ödemeleriniz düzenli ancak gelirinizin çok üzerinde kredi borcunuz varsa, bu da notunuzu etkiler. Son olarak bakılan kriter ise başvuru yapma sıklığı. Bir kişinin aynı günlerde üst üste başvuru yapması da kredi notunu etkiler.

Hamide Nazli

Hamide Nazli

İstanbul Üniversitesi Banka ve Sigortacılık mezunu. Lise yıllarından beri aktif olarak çalıştığı sigorta sektöründe deneyim kazandıktan sonra Enuygun’a Sigorta Uzmanı olarak katıldı. 2017 yılından beri sigorta kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak için çalışıyor.