İhtiyaç kredisi hangi nedenlerle reddedilir?

Bankaların kredi kullandırma politikalarına göre, kredi başvurunuzun birden fazla reddedilme sebebi olabilir. Örneklendirecek olursak; ödeme performansınızın düşük olması ya da ödeme tarihlerinizdeki aksamalar kredi notunuzu etkiler.

Kredi notunuzun düşük olması başvurunuzun reddedilme sebeplerinden biri olabilir.

Kullanmak istediğiniz kredi tutarı aylık ödemeleri, gelirinize uygun olmayabilir ya da geliriniz yüksek olsa bile mevcut kredi ya da kredi kartı borçlarınız yeni bir kredi için uygunluk göstermeyebilir.

Daha önce hiç kredi kullanmadıysanız, bankalar ödeme performansınız hakkında bilgi sahibi olmadığı için başvurunuzu reddedebilir. Bu aşamada düşük limitli de olsa bir kredi kartı edinip ödemelerinizi düzenli yaptıktan bir süre sonra başvuru yapmayı deneyebilirsiniz.

Banka tarafından, borç ödenemediği için taksitlendirme yapıldıysa ya da açıkta takip kaydı bulunuyorsa bankalar kredi kullandırmaya sıcak bakmayacaktır.

Mustafa Boyacı

Mustafa Boyacı

2015 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Şu an Anadolu Üniversitesi’nde Bankacılık ve Sigortacılık eğitimine devam etmektedir. Sigorta sektöründe 10 yıl deneyim kazandıktan sonra Enuygun.com ailesine katıldı. 3 yıldır Sigorta Uzmanı olarak Enuygun kullanıcılarının sigorta deneyimlerini iyileştirmek için çalışıyor.