Yıllık kredi kartı aidatı

mugekanbay

2011 kredi kartları açısından hareketli bir yıl oldu. Bankaların en önemli ürünlerinden kredi kartı bu yıl, BDDK'nın aldığı önlemler sonucunda, kullanımda önlemler ve nakit avans konusunda sınırlandırmalar getirildi. Yeni yıla girerken haberini aldığımız tek limit uygulaması da bu sınırlandırmanın başka bir biçimi olara karşımıza çıkıyor.

Bu uygulamanın tam olarak ne zaman uygulamaya gireceği netleşmese de önümüzdeki yıl içinde başlayacağı açık. Yeni yıla girerken aklımıza takılan ve canımızı sıkan bir diğer konu da kredi kartı aidatları.

Kart aidatları konusunda her yıl kartı edindiğimiz tarih itibarıyla, ekstremize eklenen rakam kredi kartımızın markasına göre değişmekte. Geçtiğimiz yıl itibarıyla, kredi kartı aidatları 50-100 TL arasında değişiyordu. Bu yıl da yine bu civarda olması beklenen kredi kartı aidatınızı ödememek için, özellikle kredi kartı sözleşmeleri eski olan tüketiciler için, sözleşmenizi yenilemediyseniz, bankanızın telefon bankacılığını kullanarak itiraz edebilir ve bu süreçte tüketici koruma derneklerinden destek alabilirsiniz.

Ancak size tavsiyemiz, sözleşmenizi yenilemeniz ya da yeni kredi kartı başvurusunda bulunurken, sözleşmeye şerh konabilir ancak banka böyle bir kredi kartına onay vermeyebilir. Eğer banka görülebilir puntoda belirgin bir biçimde belirtildiyse sözleşme serbesitisi altında yasal kabul edilen bir uygulama olduğunu da hatırlatalım.

Yani bu durumda, yine her yıl olduğu üzere, örnek dava teşkil eden sonuçları da elimize alarak ya da geçtiğimiz yıllarda da ödemediğimiz kredi kartı aidatlarını da belirterek, itiraz etmek ya da kredi kartı aidatı almadığını önceden beyan eden kredi kartı kampanyalarından faydalanarak bilinçli tüketici ödevlerimizi çalışmamız gerekecek. 

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar