Üç ücretliden biri kredi kullandı!


Betül Sungurlu
11 Aralık 2019 | 12

Tarafsız ve Bağımsız Karşılaştırma Sitesi Enuygun.com‘un analizine göre, Türkiye’de son bir yılda ücretli çalışan her üç kişiden biri bankalardan ‘taksitli tüketici kredisi’ kullandı.  Aynı dönemde kredi kullanan kişilerin üçte ikisi lise ve altı eğitimli, yarısına yakını ise ayda en fazla 1000 TL kazanıyor!

Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye İstatistik Kurumu verileriyle derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre Mart 2009 ve Mart 2010 tarihleri arasında bankalardan yaklaşık 7 milyon kişi tüketici kredisi kullandı. Kredi kullanan bu kişilerin 3.9 milyona yakını ise ücretli çalışanlardan oluşuyor. Türkiye’de toplam istihdamın %61’ini temsil eden ücretli çalışan sayısı 13 milyon civarında. Bu verilere göre, son bir yılda ücretli ya da maaşlı çalışanların %30’u yani yaklaşık olarak her üç ücretliden biri bankalardan tüketici kredisi kullandı. Bu kişilerin aldığı kredi miktarı ise bankaların aynı dönemde verdiği toplam tüketici kredilerinin %55’ini oluşturuyor.

Bankalardan tüketici kredisi kullanan kişilerin eğitim ve gelir durumunu da inceleyen Enuygun.com, aynı dönemde 2.35 milyonu ‘ilk ve ortaokul mezunu’ olmak üzere ‘lise ve altı eğitimli’ 4.7 milyon kişinin kredi kullandığını belirtiyor. Bu kişiler, tüketici kredisi alan kişilerin üçte ikisini oluşturuyor. Aynı dönemde ‘fakülte ya da yüksek okul mezunu’ yaklaşık 1.67 milyon kişi ise bankalardan tüketici kredisi kullanan kişilerin %24’ünü  temsil ediyor.  Gelir seviyesine göre kredi kullanan kişiler incelendiğinde ise %42’sinin gelirinin 1000 TL’nin altında olduğu görülüyor.

Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, ‘Hem mevcut kullanıcılarımızın, hem de bankalardan kredi kullanan kişilerin meslek ve eğitim gibi kişisel özelliklerini dikkate alarak sunduğumuz servisleri şekillendiriyoruz. Sayı ve kredi miktarı olarak maaşlı çalışan kesim önemli bir büyüklüğe sahip. Düşük gelir grubunda kredi kullanımı daha yaygın.  Enuygun.com üzerinden yapılan kredi başvurularına baktığımızda ise bu kişilerin büyük çoğunluğu fiyata çok daha duyarlı ve kredi almadan önce mutlaka karşılaştırma yapıyor’ dedi.

Mart 2009 ve Mart 2010 arasında bankalardan yaklaşık olarak 6.5 milyon kişi ihtiyaç kredisi, 392 bin kişi konut kredisi, 171 bin kişi ise taşıt kredisi kullandı. Aynı dönemde kişi başı kullanılan ortalama kredi miktarı ise ihtiyaç kredilerinde 7.000TL, konut kredilerinde 64.500TL, taşıt kredilerinde ise 34.000TL olarak gerçekleşti.

Betül Sungurlu
456 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.