Türkiye’deki EN Popüler Kayak Merkezleri

nihanbayram

Küresel ısınmanın etkisiyle kışlar daha ılıman geçerken kayak için uygun tarihler de kısalıyor. Karın ve kışın keyfini çıkartmak için kayak yapmak isteyenler bu kısa aralıkları kaçırmak istemiyor. Sizin için Türkiye'nin en popüler kayak merkezlerini araştırdık. Türkiye’de en sevilen kayak pistleri sizce hangileri?

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Bursa şehir merkezine 35 km mesafede bulunan Uludağ, Türkiye’nin ilk ve halen en büyük kapasiteli kayak merkezi. Aralık ortasından Mart ortasına kadar olan dönem burada kayak yapmak için oldukça uygun. I. ve II. Gelişim Bölgeleri’nde 30’dan fazla konaklama tesisi barındıran Uludağ’da, Alp ve Kuzey disiplinleri ile kayak yapmanız mümkün.  

Uludağ’ın 31 pistinde; 13 teleski, 1 gondola ve 10 telesiyej ile hizmet veriliyor. Klasik kayak dışında helikopterli kayak, snowboard, kar motosikleti, buz pateni gibi aktiviteler de bölgenin kış aktiviteleri arasında yer alıyor.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli kayak merkezlerinden olan Erciyes, Kayseri merkezine 25 km uzaklıkta konumlanıyor. Saatte 26.750 kişi taşıma kapasiteli mekanik taşıma tesisleri ile Erciyes, kayak tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği rotalardan. 34 pisti bulunan kayak merkezinde çocuklardan profesyonel kayakçılara kadar her ziyaretçinin keyifle vakit geçirmesi için uygun bir alan var.

Aralık başı ile Nisan başı arasında kayak için uygun olan Erciyes ulusal ve uluslararası pek çok yarışma ve etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Engelsiz kayak, snowboard, kar voleybolu, kar havuzu gibi etkinliklerle sezon boyunca eğlence devam ediyor. Kayak merkezini ziyaret etmek isterseniz hem dağ hem şehir otellerinde konaklayabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Dünyadaki en uzun ve en dik pistlere sahip olan Palandöken, yılın ortalama 5 ayı kayak yapmak için elverişli. 2011’de Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmasıyla uluslararası popülerliğini arttıran bölgeye her yıl binlerce yerli ve yabancı turist akın ediyor. Gece kayak yapma keyfini yaşatabilmek için bazı pistleri özel olarak ışıklandırılıyor.

Kaymayı keyifli hale getiren “toz kar” adındaki özel kar çeşidine sahip Palandöken’de snowboard, klasik kayak ve kızak gibi kış sporu aktivitelerini her seviyede yapmak mümkün. Kayak merkezinde bulunan pistler aynı anda 12.000 kişiye kadar hizmet verebiliyor. Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için de tescilli pistlere sahip bölgede konaklamak isterseniz Palandöken Otelleri sizleri bekliyor!

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu şehir merkezine 40 km mesafede bulunan kayak merkezinin kayak için ideal tarihleri Aralık ayında başlar ve Mart ayının sonlarına doğru biter. Özel arabayla 45 dakikada ulaşabileceğiniz bölgeye şehir merkezinden toplu taşıma da sağlanmakta. Kartalkaya, ortalama 20 kilometrelik yamaçlarıyla dağ kayağı için tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Bölge kayak turizmi ile bilinirliğini arttırsa da son yıllarda yayla turizmi ve doğa aktiviteleri için de sıklıkla ziyaret ediliyor. Kartalkaya’da bulunan konaklama tesislerinin bazılarında malzemelerini unutan ya da ilk kez kayak sporuyla ilgileneceği için malzemeleri kiralamayı tercih edenlere yönelik Kayak Odası mevcut. Bölgede ayrıca snowboard tutkunları için yapılmış Snowpark isimli bir alan da bulunuyor. 25 pisti bulunan kayak merkezinde 8 teleski, 6 telesiyej, 2 babylift ve 8 skilift ile saatte 10.000 kişiye kadar hizmet verilebiliyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Türkiye’nin en doğusunda yer alan kayak merkezi, Kars il sınırları içerisinde konumlanıyor. Sarıkamış’ın Aralık başından Mart sonuna kadar doyasıya kayak yapabileceğiniz 25 kilometre uzunluğunda, 5 etaplı pisti mevcut. Dünya üzerinde sadece Alpler’de görülen “Kristal Kar” isimli özel bir kar tipine sahip olan kayak merkezinin pisti çam ormanları içerisinden geçiyor.

Hem amatör hem profesyonel kayak sporcuları tarafından tercih edilen Sarıkamış’ın pistleri deniz seviyesinden 2.200 ila 2.900 metre yükseklikte bulunuyor. Sakin ve doğayla iç içe bir kayak tatili hayal edenlerin tercihi olan bölgeye ulaşım da oldukça kolay. Dilerseniz 1.5 kilometre uzaklıktaki Sarıkamış merkezinde dilerseniz kayak merkezinde bulunan otellerde konaklayabilirsiniz.

Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kayak Merkezi

Ekvator’a ve Akdeniz’e en yakın kayak merkezilerinden biri olan Saklıkent, yılda ortalama 120 gün kayak yapmaya uygun. Antalya merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan kayak merkezine şehir içi turlar, ücretli müşteri servisleri ve özel araçla ulaşmak mümkün. Şubat sonundan Mart ortasına kadar “Önce kayak yap, sonra denize atla!” mottosu ile tanıtım yapan Saklıkent’te bir konaklama tesisi ve üç kafeterya bulunuyor.

Toplam 4 kayak pisti, 1 kızak pisti, 1 teleski, 1 chairlift, 1 babylift ile hizmet veren kayak merkezinde dağ evleri ve kayak odası da mevcut. Özellikle çevre şehirlerden ve Antalya merkezden günübirlik ziyaretçi ağırlayan kayak merkezinin pistleri hem amatörler hem de profesyoneller için uygun.

nihanbayram
Nihan Bayram
470 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar