• Anasayfa
  • Bilgi
  • Uludağ Kayak Merkezi rehberi | Nasıl gidilir, Skipass fiyatları ne kadar?

Uludağ Kayak Merkezi rehberi | Nasıl gidilir, Skipass fiyatları ne kadar?

bengisarihan
Bengi Sarihan
8 Aralık 2021
I
6 dk
I
0
I
Güncellenme: 30 Kasım 2022

Bursa’nın sevilen ve yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlayan dağı Uludağ, aynı zamanda ülkemizin en popüler kayak merkezlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Kayak sezonu boyunca çok fazla rağbet gören Uludağ Kayak Merkezi hem aktiviteleri hem de konaklama seçenekleri ile ziyaretçilerine büyük konfor sağlıyor. Sen de Uludağ Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir, pist özellikleri nelerdir, kayak sezonu ne zaman başlar merak ediyorsan, aklına takılan tüm bu sorular ve daha fazlasını senin için hazırladığımız Uludağ Kayak Merkezi rehberinde bulabilirsin.

İçindekiler

Uludağ Kayak Merkezi nerede?

Bursa il sınırları içerisinde yer alan Uludağ Kayak Merkezi, şehrin güneybatı bölümünde Fatintepe ve Kuşaklıkaya isimli iki tepenin üzerinde konumlanıyor. Toplamda 11.338 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan kayak merkezinin Bursa şehir merkezine uzaklığı ise 35 kilometre.

Konum linki

Uludağ Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir?

Uludağ Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlayabilmek için rotanı öncelikle Bursa’ya çevirmelisin. Bursa’ya ülkemizin pek çok şehrinden kara, deniz ve hava yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Peki Bursa’dan kayak merkezine nasıl gidiliyor? Bunun için birkaç alternatif bulunuyor.

Özel araç: Eğer kendi aracın ile Uludağ Kayak Merkezi’ne çıkacaksan Bursa Çekirge Caddesi üzerinden Uludağ Milli Parkı tabelalarını takip ederek yarım saat ile bir saat arasında kayak merkezine ulaşım sağlayabiliyorsun. Ancak bu yol yokuşlu ve virajlı olduğu için kış aylarında hazırlıklı gitmen oldukça önemli. Hem kar lastiği hem de zincirin yok ise özel araçla yola devam etmen tavsiye edilmiyor. Bu durumda aracını Çekirge bölgesinde bırakıp, taksi ile yola devam edebilirsin. Bazı durumlarda tipi, şiddetli kar yağışı ya da buzlanma olması durumunda yolların trafiğe kapatıldığı da olabiliyor.

Teleferik: Teleferik Uludağ Kayak Merkezi’ne gitmek için en sık tercih edilen ulaşım araçlarından biri. Bursa Teleferik Merkez İstasyonu’na geldikten sonra teleferik ile 30 dakikada kayak merkezine ulaşabiliyorsun. Teleferik kabinleri 8 kişilik kapasiteye sahip ve Bursa Yıldırım ilçesinde yer alan Teferrüç İstasyonu’ndan kalkıyor. Biletini Bursa Teleferik’in resmi sitesinden online olarak satın alabileceğin gibi teleferiğe binmeden önce Teferrüç İstasyonu’ndaki bilet gişelerinden de alabiliyorsun. Yarım saat süren teleferik yolculuğunda öncelikle içerisinde WC, restoran ve hediyelik eşya dükkanının yer aldığı Sarıalan İstasyonu’na uğranıyor. Sonrasında ise yolculuk, otellerin yer aldığı, aynı zamanda son durak olan Kurbağa Kaya İstasyonu’nda son buluyor. Teleferiğe Bursa Otogarı’ndan 94 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlanabiliyor.

2022 yılı teleferik ücreti: tam 90 TL, öğrenci 50 TL (Öğrencilerin E-devlet üzerinden öğrenci belgesi ibraz etme zorunluluğu bulunuyor.)

Teleferik çalışma saatleri: 10:00-19:00

Minibüs ve taksi dolmuş: Uludağ Kayak Merkezi’ne ulaşmak için tercih edebileceğin bir diğer seçenek ise minibüs ve taksi dolmuşlar oluyor. Minibüs ve taksi dolmuşlar Bursa’nın Tophane semtinden kalkıyor. Yoğunluklarına bağlı olarak araçlar 15 – 20 dakikada bir hareket ediyor.

Uludağ Kayak Merkezi’ne ne zaman gidilir?

Uludağ Kayak Merkezi’nde genellikle sezon 15 Aralık’ta başlayıp mart ayının sonuna kadar devam ediyor. Sezona göre tarihlerde bazı farklılıklar olabilse de pistler çoğunlukla bu tarihlerde kayak yapmak için uygun hale geliyor. Dolayısıyla kayak merkezini ziyaret etmek için en uygun tarihlerin 15 Aralık’tan mart sonuna kadar olduğunu söylemek mümkün. Bazı yıllarda ise kar kalınlığı nisan ortasına kadar kayak yapma olanağı sunabiliyor.

Uludağ Kayak Merkezi pist özellikleri

Uludağ Kayak Merkezi’nde kolay, orta ve zor olmak üzere üç tip pist bulunuyor. 20’nin üzerinde piste sahip olan kayak merkezinde yeni başlayanlara uygun olan pistler çoğunlukla 1. Bölge’de yer alırken, deneyimli kayakçılara hitap eden zorlu pistler 2. Bölge’de konumlanıyor. Oteller bölgesinde 11 adet ana pist, 6 teleski ve 7 adet telesiyej hizmet veriyor. Pistlerin uzunlukları ise 300 m ile 2000 m arasında değişkenlik gösteriyor.

Eğer kayak yapmaya yeni başladıysan Beceren, Cennetkaya, Fahri, Kervansaray pistlerini tercih edebilirsin. Ancak bir süredir kayak yapıyorsan orta ve ileri seviye pistlerden Belvü, Alkoçlar ve Kuşaklı – Maden pistleri senin için ideal olabilir.

Kayak merkezindeki en zorlu pistler ise Beden Terbiyesi ve Kuşaklı pistleri olarak biliniyor. Kayak konusunda iddialı ve ileri seviyede isen bu pistlere şans vermeni tavsiye ederim.

Uludağ Kayak Merkezi Skipass ücretleri

Uludağ Kayak Merkezi’nde snowboard ya da kayak yapabilmek için öncelikle pist ve telesiyej kullanımına izin veren Skipass isminde bir bilet / kart satın alman gerekiyor. Bu kart pistlere ulaşım için tercih edebileceğin telesiyej, teleski ve teleferik gibi ulaşım araçlarına binme imkanı sunuyor. Uludağ Kayak Merkezi 2022 Skipass ücretleri ise şu şekilde:

1 saatlik 85 TL, 3 saatlik 120 TL, 1 günlük 250 TL, 1.5 günlük 350 TL, 2 günlük 450 TL, 3 günlük 650 TL, 4 günlük 800 TL, 5 günlük 850 TL, 6 günlük 900 TL

Uludağ Kayak Merkezi’nde kayak ekipman ücretleri ne kadar?

Uludağ Kayak Merkezi’nde kayak yapabilmek için kendi ekipmanına sahip değilsen endişelenmene gerek yok. Çünkü kayak merkezinde ve otellerin çok büyük bir kısmında ekipman kiralama hizmeti veriliyor. Ekipmanların kalitesine, eski ya da yeni olmasına bağlı olarak kiralama ücretleri değişkenlik gösterebiliyor. Dolayısıyla kayak ekipman ücretleri hakkında ancak ortalama bir fiyattan söz edebiliyoruz.

2022 yılında ortalama olarak kayak takımı kiralama 150 - 300 TL, baton 50 TL, kayak pantolonu ve montu parça başı 80 - 150 TL, kask ve kayak gözlüğü gibi kayak aksesuarları 70 - 90 TL, eldiven 40 - 50 TL, kayak-snowboard ayakkabısı 80 - 100 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Uludağ Kayak Merkezi’nde ders ücretleri ne kadar?

Uludağ Kayak Merkezi’nde daha önce kayma deneyimi olmayanlar için büyük bir fırsat olan kayak dersleri veriliyor. Bu sayede ziyaretçiler hem teknik konularda hem de uygulamalı olarak kayak yapma konusunda çok daha fazla detay öğrenebiliyor. Uludağ Kayak Merkezi 2022 yılı ders ücretleri için de ortalama bir fiyattan söz edilebiliyor. Çünkü ders alabileceğiniz birden fazla kurum bulunuyor ve her kurumun fiyat politikası birbirinden farklılık gösterebiliyor.

Uludağ Kayak Merkezi’nde ders süreleri 1 saatlik oluyor ve 1 kişi için ortalama ders ücreti 450 TL’den başlıyor. Grupla birlikte ders alınması halinde ise bir saatlik kişi başı ücretler 250 TL’ye kadar düşebiliyor. Kısacası grup derslerine katılmak daha avantajlı fiyat imkanı sunuyor.

Uludağ Kayak Merkezi yeme – içme ücretleri

Uludağ Kayak Merkezi bünyesinde birden fazla restoran seçeneği bulunuyor. Burada çoğunlukla tercih edilen yiyecekler ise sucuk ekmek ve köfte ekmek oluyor. Kafelerde sucuk ekmek ve köfte ekmek 2022 fiyatları ortalama 45 TL’yi buluyor. Tabii kafe ve restoranlarda bunların yanı sıra farklı atıştırmalık ya da yemek alternatifleri de servis ediliyor. Gün içerisinde yemeklerini bu restoranlarda, konakladığın otelin restoranında yemeyi ya da kayak merkezini günübirlik ziyaret ediyorsan kendin getirmeyi tercih edebilirsin. Kayak merkezinde yeme - içme fiyatları çok uygun olmadığı için daha ekonomik olmasını isteyenler içerisinde termos ve atıştırmalıkların yer aldığı piknik çantaları ile gelmeyi tercih ediyor.

Uludağ Kayak Merkezi’nde en fazla tercih edilen içecekler ise salep, sıcak şarap, sıcak çikolata ve portakal suyu oluyor. İçecekler fiyatları 40 TL ile 50 TL arasında değişebiliyor. Sen de dilersen kayak merkezine hakim konumda yer alan tepedeki kafelerde sıcacık salebini yudumlarken, manzaranın tadını çıkarabilirsin. Burada yer alan kafelere teleferik ile çıkılabiliyor. Yiyecek ve içecek fiyatları Sarıalan’a doğru indikçe düşüşe geçiyor.

Uludağ Kayak Merkezi’nde nerede kalınır?

Uludağ Kayak Merkezi’nde oteller 1. Bölge ve 2. Bölge olmak üzere iki bölümde yer alıyor. Ziyaretçiler ise bütçelerine ve otel özelliklerine göre kendilerine en uygun tesise karar verebiliyor.

Özellikle ilk kayak deneyimi olanların tercihi 1. Bölge otellerinden yana oluyor. Çünkü bu bölge kolay ve orta seviye pistlere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 1. Bölge otelleri genellikle oda – kahvaltı ya da tam pansiyon hizmeti sunduğu için 2. Bölge’de yer alan tesislere kıyasla daha uygun fiyatlı olabiliyor.

2. Bölge otellerinin çok büyük bir kısmı her şey dahil konsepte sahip olmalarıyla ön plana çıkıyor. Çoğunlukla deneyimli ve profesyonel kayakçıların tercih ettiği 2. Bölge pistlerine yakın olmak isteyenler 2. Bölge otellerini seçiyor. Her şey dahil konseptini tercih eden çocuklu ailelerin de tercihi genellikle 2. Bölge otelleri oluyor.

Hafta sonları, ara tatil ve sömestir tatillerinde ilginin bir hayli arttığı Uludağ otelleri için birkaç ay öncesinde rezervasyon yaptırmanı öneririm. Aksi halde yoğun ilgi sebebiyle otellerde yer bulamayabilir ya da çok daha yüksek fiyatlar ödemek durumunda kalabilirsin.

Uludağ ziyaretin esnasında zamanın varsa mutlaka Bursa’yı da seyahat planına dahil etmelisin. Seyahat öncesi Bursa’da gezilecek yerler yazımıza göz atmayı unutma.


bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar