Sonbaharda Vizesiz Gidilebilecek Şehirler

cemdisbudak
İçindekiler

Sonbahar mevsimini hissetmeye başladığımız bu günlerde deniz tatilleri yerini yavaş yavaş kültür turlarına bırakıyor. Bazı şehirlerde ise denize girmek için ideal zamanlar yeni başladı. Sizin için hala denize girebileceğiniz ve bu mevsimde gezilmesi gereken yerleri listeledik. Bunu yaparken de özellikle vizesiz yurt dışı tatili yapabileceğiniz yerleri seçtik.

Moskova, Rusya (Kültür Tatili)

Moskova denilince akla ilk olarak soğuklar ve kar geldiğinden dolayı, çoğu insan soğuk korkusundan Moskova’ya gidemiyor. Oysa Rusya’nın kuzeyine oranla Moskova özellikle sonbahar aylarında gezmek için harika bir rota. Çarlık Rusya’sı, SSCB ve Rusya Federasyonu’nun tarihinde önemli olayların gerçekleştiği Kızıl Meydan, ülke yönetimi için kullanılan Kremlin Sarayı, soğan şeklindeki kubbeleri ile ünlü olan ve Moskova’nın simgesi haline gelmiş Aziz Vasil Katedrali kesinlikle görülmeli. Sanat ve kültür dolu bir şehir turu yapmak isteyenler; sanat tarihine ayna tutan Puşkin Müzesi ve yıllardır harika gösterilerin gerçekleştiği Bolşoy Tiyatrosu’na gidebilirler. Not: Türkiye ile yaşanan uçak krizi nedeniyle Rusya Türk vatandaşlarına yeniden vize uygulamasına başlamıştır. Uygulama bu yazının yayım tarihinden sonra başlamıştır ve koşulları yeniden değişiklik gösterebilir. 

 

Moskova, Rusya

Rusya denilince ilk akla gelen şeylerden birisi de gece hayatı; Pacha Moscow ve Icon Club’e giderek hareketli saatler geçirebilirsiniz. Moskova şehir rehberi sayfamızdan Moskova'da ne yapılır konusunda fikir alabilirsiniz.

 

Sharm el-Sheikh, Mısır (Deniz Tatili)

Daha önce bu kadar renkli balığı bir arada gördünüz mü bilmiyorum ama Sharm El Şeyh’te çok sayıda renkli balık ile birlikte yüzebilirsiniz. Sina Yarımadası'nın güney kısmında bulunan bölge İsrail’in işgali sırasında vahaya dönüştürülmüştür. Kızıldeniz’de bulunan bu harika şehirden dünyaca ünlü Mısır piramitlerini görmeye de gidebilirsiniz. Yakın zamanda siyasal belirsizliklerden dolayı ülke karışıktı fakat son zamanlarda turizm normalleşiyor.

 

Mısır

Kotor, Karadağ (Deniz Tatili)

Karadağ’ın deniz kenarında bulunan bir kasabası olan Kotor, bu mevsimde de denize girebileceğiniz bir yer. Karadağ’ın Türkiye’den vize istememesi bu körfez bölgesine gidecekler için en önemli avantaj.

Son yıllarda özellikle cruise (kruvaziyer) gemileri burayı seyahat rotalarının önemi bir parçası yaptı, bu da bölgede turizmin yükselen bir trend olmasını sağladı. Kotor’da otel fiyatları henüz yükselmemişken bu deneyimi yaşamalısınız. Kotor'da bulunan tarihi kasaba bölgesi ise UNESCO tarafından koruma altına alınmış ve Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

 

Kotor, Karadağ

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar