Mostar Köprüsü hakkında merak edilen her şey

bengisarihan
Bengi Sarihan
12 Kasım 2021
I
3 dk
I
0
I
Güncellenme: 17 Şubat 2022
İçindekiler

Bosna Hersek’in simgesel yapılarından biri olan Mostar Köprüsü, Mostar şehrinin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlıyor. Bu yönüyle de zaman içerisinde hoşgörünün ve barışın sembolü olarak görülmeye başlandı. Köprünün muhteşem manzarasının yanı sıra ilgi çeken tarihi de yıllar içerisinde onu önemli bir turizm merkezi haline getirdi. İşte ülkenin beğenilen mimari yapılarından Mostar Köprüsü hakkında merak ettiğin her şey.

Mostar Köprüsü nerede?

Mostar Köprüsü Bosna Hersek’in kendi ismini taşıyan Mostar şehrinde, Neretva Nehri’nin üzerinde yer alıyor. Mostar, ülkenin başkenti Saraybosna’dan sonra en sık ziyaret edilen turistik şehirlerinden biri.

Konum linki

Mostar Köprüsü’nün tarihi

Tarihi oldukça eskiye, 1566 yılına kadar uzanan Mostar Köprüsü, bir Osmanlı dönemi yapısı. O dönemler Osmanlı topraklarında bulunan şehirde, bir köprü bulunsa da oldukça eski olması sebebiyle Kanuni Sultan Süleyman Mostar Köprüsü’nün yapılmasını istedi. Bunun üzerine köprü 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından inşa edildi.

400 yıldan uzun bir süre ayakta kalan Mostar Köprüsü’nün yıkımı ise 1992 ve 1993 yılları arasında gerçekleşen Bosna Hersek Savaşı sırasında oldu. Köprünün şehrin tam ortasında Hırvat ve Müslüman kesimi birbirine bağlaması sebebiyle adeta barışın sembolü olarak görülmesi, savaş sırasında yıkılma nedenlerinden biriydi. Sonuç olarak Mostar Köprüsü 9 Kasım 1993 yılında Hırvat birlikleri tarafından yapılan top atışları sebebiyle yıkıldı. Mostar halkı arasında çok büyük bir üzüntüye sebep olan Mostar Köprüsü’nün yıkımı, bugün 9 Kasım’da hala özel bir törenle anılıyor.

Bu dönemden sonra Bosna Hersek’te savaşın etkilerinden kurtulma dönemi başladı. Köprünün birleştirici gücü sebebiyle UNESCO ve Dünya Bankası önderliğinde 1997 yılında Mostar Köprüsü’nün yeniden inşasına başlandı. Yapımında ise özüne sadık kalmak için büyük bir emek harcandı. Hatta o dönemlerde kullanılan taşlarla inşa edebilmek için yıllar önce kapatılan taş ocağı yeniden açıldı ve aslına uygun taşlar üretilmeye başlandı. Yapılan restorasyon ile Mostar Köprüsü 23 Temmuz 2004 yılında düzenlene bir törenle yeniden açıldı. Köprü 2005 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.

Mostar Köprüsü’nün özellikleri

  • Mostar Köprüsü Neretva Nehri üzerinde yer alıyor ve dönemine göre gelişmiş bir teknoloji ile inşa edildi.
  • Köprünün yüksekliği 24 metre, uzunluğu 30 metre ve genişliği ise 4 metre.
  • Mostar şehri ismini köprüden aldı ve köprünün inşa edilmesinden sonra şehir de gelişmeye başladı.
  • Köprü yıkıldıktan sonra asıl taşlara dalgıçların nehirde yaptıkları aramalar ile ulaşılabildi. Daha sonrasında ise dalgıçlar tarafından toplanan taşlar örnek alınarak taş ocağında bu taşların üretimi sağlandı.
  • Köprü inşa edilirken 456 kalıp taş kullanıldı.
  • Bir geleneğe göre bir dönemler Mostar’da yaşayan ve evlenmek üzere olan erkekler nişanlandıkları kişiye cesaretlerini kanıtlamak için düğün öncesi köprüden Neretva Nehri’ne atlarlardı.

Mostar’da gezilecek yerler

Bosna Hersek’in çok sevilen seyahat rotalarından biri olan Mostar seyahati için 2-3 gün ayırman yeterli. Dar sokakları, doğal güzellikleri, içini ısıtacak sıcacık insanları ve tabii ki tarihi değerleriyle şehir, çok keyifli bir seyahat deneyimi yaşatıyor. Mostar Köprüsü şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tabi şehri tam ortadan ikiye bölen bir nehir olunca köprü sayısı bu kadarla da kalmıyor. Eğri Köprü, Lucki Most Köprüsü ve Most Musala Köprüsü manzarası ve güzelliği ile keşfedilmeyi bekleyen diğer köprüler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Mostar’da Aleksa Santic Anıtı, Savaş Fotoğraf Sergisi, Eski Köprü Müzesi, Eski Çarşı, Koski Mehmed Paşa Camii, Biscevic Evi ve Zrinjevac Parkı da seyahat planına mutlaka dahil edilmeli.

Mostar’a nasıl gidilir?

Ülkemizden Mostar Havalimanı’na direkt olarak uçuş bulunmuyor. Bu sebeple öncelikle Saraybosna uçak bileti satın almalısın. Buradan ise Mostar’a ulaşmak için otobüs ya da treni tercih edebilirsin. Otobüsle kıyaslandığında en ekonomik ve hızlı ulaşım şekli ise tren. Dolayısıyla tren turistler tarafından daha çok tercih edilen bir alternatif. Saraybosna Havalimanı’na Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Gaziantep, Trabzon gibi pek çok şehrinden direkt uçuş bulunuyor. Bosna Hersek'in T.C. vatandaşlarından vize istemiyor oluşu ise, Mostar seyahatini çok daha kolay hale getiriyor. Bu sayede yalnızca pasaportunla uçuşunu gerçekleştirebiliyorsun.

Mostar’da nerede kalınır?

Oldukça küçük bir şehir olan ve bu yönüyle ziyaretçilere tüm şehri yürüyerek keşfetme imkanı sunan Mostar’da konaklama için tercih edebileceğin en doğru yer hiç şüphesiz köprü çevresi. Neretva Nehri çevresinde konumlanan nehir manzaralı Mostar otelleri ziyaretçilere keyifli bir konaklama hizmeti sunuyor. Burada yer alan oteller hem gezilecek yerlere hem de yeme – içme mekanlarına olan yakın konumu ile de dikkat çekiyor. Mostar Köprüsü’ne yakın otellerin nispeten köprüye uzak konumdaki konaklama tesislerine göre fiyatları daha yüksek olsa da merkezi konumları sayesinde büyük avantaj sağlıyor.


bengisarihan
Bengi Sarihan
94 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar