Mostar Köprüsü hakkında merak edilen her şey

bengisarihan

Bosna Hersek’in simgesel yapılarından Mostar Köprüsü, Mostar şehrinin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlıyor. Zamanla hoşgörünün ve barışın sembolü olarak görülmeye başlandı. Köprünün muhteşem manzarası ve ilgi çeken tarihi yıllar içinde önemli bir turizm merkezi haline gelmesini sağladı. İşte ülkenin beğenilen mimari yapılarından Mostar Köprüsü hakkında merak ettiğin her şey.

İçindekiler

Mostar Köprüsü nerede?

mostar

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek'teki Mostar şehri içinde, Neretva Nehri üzerinde bulunuyor. Mostar, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'dan sonra en çok ziyaret edilen turistik şehirlerden biri.

Konum linki

Uçak Bileti

Mostar Köprüsü’nün tarihi

mostar köprüsü

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek'in Mostar şehrinde yer alan Neretva Nehri üzerindeki 1566 yıllık bir Osmanlı yapısı. O zamanlar şehirde bulunan köprü eski olduğu için Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından bu köprünün yapılmasını istedi.

400 yıl boyunca ayakta kalan Mostar Köprüsü, 1992-1993 Bosna Hersek Savaşı sırasında yıkıldı. Köprü, şehir içinde Hırvat ve Müslüman bölgelerini birbirine bağladığı için barışın sembolü olarak görülüyordu ve savaş sırasında yıkılma nedeni de bu oldu. 9 Kasım 1993'te Hırvat birlikleri tarafından yapılan top atışları sonucu yıkılan Mostar Köprüsü, Mostar halkı tarafından büyük üzüntüyle karşılandı ve bugün hala 9 Kasım günü özel bir törenle anılıyor.

Savaşın etkilerinin yavaş yavaş ortadan kalkmasıyla, 1997 yılında Bosna Hersek'te Mostar Köprüsü'nün yeniden inşasına başlandı. İnşasında orijinal yapısına sadık kalmak için çok emek harcandı ve o dönem kullanılan taşları üretmek için eski taş ocağı yeniden açıldı. Restorasyon sonucu Mostar Köprüsü, 23 Temmuz 2004 tarihinde bir törenle yeniden kullanıma sunuldu ve 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklendi.

Mostar Köprüsü’nün özellikleri

mostar köprüsü

  • Mostar Köprüsü, Neretva Nehri üzerinde bulunuyor ve dönemine göre gelişmiş teknolojiler kullanılarak inşa edilmiş.
  • Köprünün yüksekliği 24 metre, uzunluğu 30 metre ve genişliği ise 4 metre. 
  • Mostar şehri ismini köprüden almış ve köprünün inşa edilmesinden sonra şehir de gelişmeye başlamış.
  • Köprü yıkılınca, dalgıçlar tarafından nehirde yapılan aramalar sonucu asıl taşlar bulunmuş ve daha sonra bu taşlar örnek alınarak taş ocağında üretilmiş.
  • Köprü inşa edilirken 456 kalıp taş kullanılmış.
  • Bir geleneğe göre, evlenmek üzere olan erkekler nişanlandıkları kişilerine cesaretlerini kanıtlamak için düğün öncesi köprüden Neretva Nehri'ne atlarmış.

Mostar’da gezilecek yerler

mostar gezilecek yerler

Bosna Hersek’in meşhur seyahat rotalarından biri olan Mostar için 2-3 günlük bir seyahat planlamalısın. Mostar dar sokakları, doğal güzellikleri, samimi insanları ve tarihi yapılarıyla keyifli bir seyahat deneyimi sunuyor. En çok ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de Mostar Köprüsü. Nehir boyunca başka köprüler de bulunmakta, örneğin Eğri Köprü, Lucki Most Köprüsü ve Most Musala Köprüsü. Ayrıca, Aleksa Santic Anıtı, Savaş Fotoğraf Sergisi, Eski Köprü Müzesi, Eski Çarşı, Koski Mehmed Paşa Camii, Biscevic Evi ve Zrinjevac Parkı da görülmesi gereken yerler arasında.

Mostar’a nasıl gidilir?

mostara nasıl gidilir

Mostar'a direkt uçuş bulunmuyor, önce  Saraybosna uçak bileti alıp Saraybosna'ya gitmeli, oradan tren veya otobüsle Mostar'a gitmelisin. Tren hızlı ve hesaplı bir tercih olur. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Gaziantep, Trabzon gibi şehirlerden direkt Saraybosna'ya uçuş mevcut. Bosna Hersek T.C. vatandaşlarından vize istemiyor ve sadece pasaport ile uçuş yapılabiliyor.

Mostar’da nerede kalınır?

mostar otelleri

Mostar'da konaklama için en uygun yer, Neretva Nehri manzaralı Mostar otellerinin bulunduğu köprü çevresi. Bu oteller Mostar Köprüsü'ne, turistik yerlere ve yeme-içme mekanlarına yakınlık açısından da tercih edilebilir. Köprü çevresindeki otellerin fiyatları daha pahalı olabilir ancak merkezi konumları bu eksiğini kapatacak nitelikte.


bengisarihan
Bengi Sarihan
89 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar