Kayak mevsimi başladı, sömestir tatili de yaklaştı. Yurt içi kayak merkezlerinde yer bulamadıysan ya da fiyatlar yüksek geldiyse; vizesiz de gidebileceğin, uygun fiyatlı yerler var. İşte Türk vatandaşlarından vize istemeyen direk pasaportunla, hatta nüfus cüzdanınla bile gidebileceğin kayak rotaları...

İçindekiler

Byelaşnitsa ya da Jahorina (Saraybosna)

Bosna Hersek'te kayak yapabileceğin yerler çok. 1984 yılında Kış Olimpiyatları'nın düzenlendiği bu şahane pistlerde kaymanın keyfi çok güzel. Şehir merkezine 20 dakika uzaklıktaki Byelaşnitsa ya da İgman'da yaklaşık 10 km uzunluğunda pistler var. Şehirdeki bir başka seçenek de Jahorina Kayak Merkezi. Burası da kent merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta bir yer. Kayak mevsimi Aralık'ta başlayıp, Mart ayının sonuna kadar sürüyor. Bosna Hersek, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Saraybosna'da gezilecek yerler galerimize göz atıp kent hakkında bilgi sahibi olabilirsin. Uçak biletleri için de Saraybosna uçak bileti sayfasına bakman yeterli.

Saraybosna Kayak

Uçak Bileti

Mavrovo - Popova Sapka (Makedonya)

Makedonya'nın en ünlü kayak merkezi Mavrovo'da hem kaymanın keyfini sürebilir hem de muhteşem manzaranın tadını çıkartabilirsin. Mavrovo Gölü, olağanüstü manzarasını görünce 'İyi ki geldim' diyeceğin bir yer. Mavrovo ve Galiçnik köylerini gezerken Balkanlardaki Osmanlı izlerine rastlayabilirsin. Mavrovo, başkent Üsküp'e yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bir yer. Otobüsle de ulaşım var ancak sıkı bir pazarlıkla Üsküp'ten uygun fiyata taksiyle de gidebilirsin. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Ohri'yi de görmeni öneririm. Makedonya'nın Türk vatandaşlarından vize istemediğini hatırlatalım. Makedonya'da bir başka kayak merkezi de Popova Sapka. Burada da keyifli bir kayak tecrübesi yaşaman mümkün. Bahsettiğim tüm her şey sana yalnızca bir Üsküp uçak bileti uzaklıkta. 

Makedonya Kayak

Bukovel (Ukrayna)

Türk vatandaşlarının vizesiz hatta pasaportsuz da gidebileceği Bukovel, Ukrayna'nın en popüler kayak merkezlerinden biri. 50 km uzunluğundaki pistleriyle kayak severlere hizmet veren bu merkezde akşam kayak yapma imkanı da var. Bukovel'e gitmek için en iyi seçenek bir Lviv uçak bileti alıp şehirden kayak merkezine geçmek. 

Ukrayna Kayak

Kopaonik (Sırbistan)

Sırbistan'ın en ünlü kayak merkezi olan Kopaonik'de konaklayabileceğin doğayla uyumlu uygun fiyatlı oteller var. Kışın uzun süre kar yağışı görülüyor. 55 km uzunluğundaki pistlerde 24 tane teleferik ve telesiyej mevcut. Başkent Belgrad üzerinden gidebilirsin ancak buraya ulaşman yaklaşık 4 saat sürebilir. Kosova'nın başkenti Priştine üzerinden de bu kayak merkezine gidebilirsin. Kopaonik, Türkiye'deki Boşnakların göç ettiği Novi Pazar şehrine yakın... Sırbistan Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Doyasıya kayak yapabileceğin bir tatil sana yalnızca bir Belgrad uçak bileti uzaklıkta. 

Kopaonik Kayak

Brezoviça (Kosova)

Balkanlardaki bir başka kayak merkezi de Kosova'daki Brezoviça. Başkent Priştine'ye 75 km uzaklıktaki bu merkez son yıllarda hızla gelişiyor. Priştine'ye direkt vizesiz uçabilirsin. Yenileme çalışmaları süren bu merkezde fiyatlar uygun. Yeme içme konusunda çok fazla harcama yapman gerekmiyor. Yemekler, Türk damak tadına uygun. Gitmişken başkent Priştine'de, tarihi Osmanlı evleriyle ünlü Prizren'i de gezebilirsiniz. Kendine bir Priştine uçak bileti alarak unutulmaz bir deneyim hediye edebilirsin. 

Sırbistan Kayak

Gudauri (Gürcistan)

Hem vizesiz hem de pasaportsuz gidebileceğiniz Gudauri, Gürcistan'da başkent Tiflis'e yakın bir kayak merkezi. Fiyatlar oldukça uygun. Pistleri toplamı 57 kilometreyi bulan n Gudauri için Tiflis'e uçup oradan otobüs ya da araç kiralayarak gidebilirsin. Haçapuri, Gürcü mantısı ve kayak keyfi ile dolu bir tatil için tek ihtiyacın Tiflis uçak bileti. 

Gürcistan Kayak


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar