Kışın en güzel yanlarından biri de kayak mevsimi olması. Yurt içi kayak merkezlerinden başka yerlere gitmek istiyor, farklı deneyimler yaşamak ve farklı kültürleri öğrenmek istiyorsan vizesiz gidebileceğin uygun fiyatlı yerler bulunuyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen pasaportunla, hatta nüfus cüzdanınla bile gidebileceğin kayak rotalarını senin için derledik. 

1. Byelaşnitsa ya da Jahorina (Saraybosna)

Saraybosna Kayak

Bosna Hersek'te kayak yapabileceğin çok sayıda yer bulunuyor. Şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta bulunan Byelaşnitsa ya da İgman'da yaklaşık 10 km uzunluğunda pistlere sahipken, şehirde bulunan bir diğer seçenek ise ahorina Kayak Merkezi. Burasıda şehir merkezine yaklaşık olarak yarım saat uzaklıkta bulunuyor. 1984 yılında Kış Olimpiyatları'nın düzenlendiği bu şahane pistlerde kaymanın keyfini mutlaka yaşamanı öneriyoruz. Aralıkta başlayıp mart sonuna kadar devam eden kayak mevsimine sahip Bosna Hersek, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Bosna Hersek uçak bileti almak için tıkla.

2. Mavrovo- Popova Sapka (Makedonya)

Makedonya Kayak

Muhteşem manzaranın keyfini çıkarabileceğin, sevdiklerinle unutulmaz dakikalar yaşayabileceğin Makedonya'nın ünlü kayak merkezi Mavrovo'da karlar erimeden karın keyfini yaşamanı öneriyoruz. Olağan üstü bir güzelliğe sahip olan Mavrovo Gölü ve Galiçnik köyleri ise Balkanlarda Osmanlı’nın izlerine rastlayabileceğin, tarih kokan sokaklarında gezerken geçmişe yolculuk yapabileceğin yerlerden.Mavrovo, Üsküp'e yaklaşık olarak 1,5 saat uzaklıkta kalıyor. Otobüs ile ulaşım sağlayabileceğin gibi taksi ile yolculuğu da seçebilirsin. Ohri Gölü 1979’da Unesco Dünya Mirası Listesine dahil edilirken, Ohri ise 1980 yılında Unesco Dünya Mirası Listesine dahil ediliyor. Pastoral görünümü ve nefes kesen güzelliğe sahip olan Ohri Gölünü ziyaret etmeden dönmemeni öneriyoruz.

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Makedonya otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

Otel

3. Kopaonik (Sırbistan)

Kopaonik Kayak

Sırbistan'ın en ünlü kayak merkezi olan Kopaonik'de doğa ile iç içe konaklayabileceğin, doğanın tadını çıkarabileceğin birçok konaklama seçeneği bulunuyor. Kışın uzun süre kar yağışı görülen bu bölgede 55 kilometre uzunluğunda pistler bulunuyor. Pistlerde 24 adet teleferik ve telesiyej mevcutken, Kopaonik Balkanlar’ın en büyük kayak merkezi olarak biliniyor. Kopanik’e, Belgrad üzerinden veya Kosova'nın başkenti Priştine üzerinden bu kayak merkezine ulaşabilirsin.

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Kopaonik otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

4. Brezoviça (Kosova)

Sırbistan Kayak

Balkanlardaki bir diğer kayak merkezi de Kosova’da bulunan Brezoviça. Başkent Priştine'ye 75 kilometre uzaklıkta bulunan bu merkez son yıllarda adından sık sık bahsettiriyor. Kış sporları için oldukça popüler olan Brezoviça Shar Dağları'nın eteklerinde bulunuyor. Farklı seviyelerde kayak pistleri bulunan merkezde kayak tatili için oteller, daireler, restoranlar ve kafeler bulunuyor. Çoğu kayak merkezine göre daha uygun fiyatlı olan Brezoviça, Türk vatandaşları için vizede istemiyor. Buraya kadar gelmişken sana önerimiz başkent Priştine'de, tarihi Osmanlı evleriyle ünlü Prizren'i de görmen.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Priştine uçak bileti almak için tıkla.

Uçak Bileti

5. Gudauri (Gürcistan)

Gürcistan Kayak

Gudauri, Gürcistan'da başkenti Tiflis'e yakın bir kayak merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Tiflis'e yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta, Kazbegi Dağları'nın eteklerinde yer alıyor. Gudauri, özellikle kayak ve snowboard severler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Karın kalitesi ve kayak koşullarıyla ünlü olan bu pistler her yıl binlerce misafire ev sahipliği yapıyor. Pistlerin toplamı 57 kilometreyi bulan Gudauri için Tiflis'e uçup oradan otobüs ya da araç kiralayarak gidebilirsin. Gudauri çevresinde aynı zamanda yerel Gürcü mutfağı ve kültürü hakkında deneyimler yaşayabileceğiniz restoranlar ve kafeler bulunuyor.

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Tiflis uçak bileti almak için tıkla.

Vizesiz ve pasaportsuz gidebileceğin ülkeler için pasaportsuz gidilebilecek ülkeler yazımıza da göz at!


ipekincir
İpek İncir
477 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN