İçindekiler

Kayak mevsimi başladı, sömestir tatili de yaklaştı. Yurt içi kayak merkezlerinde yer bulamadıysan ya da fiyatlar yüksek geldiyse; vizesiz de gidebileceğin, uygun fiyatlı yerler var. İşte Türk vatandaşlarından vize istemeyen direk pasaportunla, hatta nüfus cüzdanınla bile gidebileceğin kayak rotaları...

Byelaşnitsa ya da Jahorina (Saraybosna)

Bosna Hersek'te kayak yapabileceğin yerler çok. 1984 yılında Kış Olimpiyatları'nın düzenlendiği bu şahane pistlerde kaymanın keyfi çok güzel. Şehir merkezine 20 dakika uzaklıktaki Byelaşnitsa ya da İgman'da yaklaşık 10 km uzunluğunda pistler var. Şehirdeki bir başka seçenek de Jahorina Kayak Merkezi. Burası da kent merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta bir yer. Kayak mevsimi Aralık'ta başlayıp, Mart ayının sonuna kadar sürüyor. Bosna Hersek, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Saraybosna'da gezilecek yerler galerimize göz atıp kent hakkında bilgi sahibi olabilirsin. Uçak biletleri için de Saraybosna uçak bileti sayfasına bakman yeterli.

Mavrovo - Popova Sapka (Makedonya)

Makedonya'nın en ünlü kayak merkezi Mavrovo'da hem kaymanın keyfini sürebilir hem de muhteşem manzaranın tadını çıkartabilirsin. Mavrovo Gölü, olağanüstü manzarasını görünce 'İyi ki geldim' diyeceğin bir yer. Mavrovo ve Galiçnik köylerini gezerken Balkanlardaki Osmanlı izlerine rastlayabilirsin. Mavrovo, başkent Üsküp'e yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bir yer. Otobüsle de ulaşım var ancak sıkı bir pazarlıkla Üsküp'ten uygun fiyata taksiyle de gidebilirsin. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Ohri'yi de görmeni öneririm. Makedonya'nın Türk vatandaşlarından vize istemediğini hatırlatalım. Makedonya'da bir başka kayak merkezi de Popova Sapka. Burada otel fiyatları 10 Euro'dan başlıyor. Üsküp uçak biletlerine göz atmak için tıkla.

Bukovel (Ukrayna)

Türk vatandaşlarının vizesiz hatta pasaportsuz da gidebileceği Bukovel, Ukrayna'nın en popüler kayak merkezlerinden biri. 50 km uzunluğundaki pistleriyle kayak severlere hizmet veren bu merkezde akşam kayak yapma imkanı da var. Bukovel'e gitmek için en iyi seçenek Lviv şehrine uçmak. Lviv uçak biletlerine göz atabilirsin.

Kopaonik (Sırbistan)

Sırbistan'ın en ünlü kayak merkezi olan Kopaonik'de konaklayabileceğin doğayla uyumlu uygun fiyatlı oteller var. Kışın uzun süre kar yağışı görülüyor. 55 km uzunluğundaki pistlerinde 24 tane teleferik ve telesiyej mevcut. Başkent Belgrad üzerinden gidebilirsin ancak buraya ulaşman yaklaşık 4 saat sürebilir. Kosova'nın başkenti Priştine üzerinden de gidebilirsin. Kopaonik, Türkiye'deki Boşnakların göç ettiği Novi Pazar şehrine yakın... Sırbistan Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Belgrad uçak biletlerine göz atmaya ne dersin?

Brezoviça (Kosova)

Balkanlardaki bir başka kayak merkezi de Kosova'daki Brezoviça. Başkent Priştine'ye 75 km uzaklıktaki bu merkez son yıllarda hızla gelişiyor. Priştine'ye direkt vizesiz uçabilirsin. Yenileme çalışmaları süren bu merkezde fiyatlar uygun. Yeme içme konusunda çok fazla harcama yapmazsın. Yemekler, Türk damak tadına uygun. Gitmişken başkent Priştine'de, tarihi Osmanlı evleriyle ünlü Prizren'i de gezebilirsiniz. İnşaat çalışmalarının bitmesi durumunda Brezoviça'da pist uzunluğu 100 km'yi bulacak. Priştina uçak biletlerine göz atmak için tıkla.

Gudauri (Gürcistan)

Hem vizesiz hem de pasaportsuz gidebileceğinis Gudauri, Gürcistan'da başkent Tiflis'e yakın bir kayak merkezi. Fiyatlar oldukça uygun. 57 km uzunluğundaki pistleri bulunan Gudauri için Tiflis'e uçup oradan otobüs ya da araç kiralayarak gidebilirsin. Tifilis uçak biletlerine göz atmak için tıkla.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar