Mevcut koşullarda taşıt kredileri ile ihtiyaç kredilerinin faiz oranları birbirlerine çok yakın seyrediyor. Üstelik ihtiyaç kredilerinde de taşıtta  olduğu gibi 48 hatta 60 aya varabilen vadeler sözkonusu. Bu sebeple ilk kez otomobil alacaklar ya da aracını yenilemeyi düşünenler için ihtiyaç kredileri, taşıt kredilerine alternatif oluşturuyor. Hatta bazen daha avantajlı duruma geçiyor.

 Taşıt ile ihtiyaç kredisindeki en önemli fark teminattır. Taşıt kredilerinde teminat, krediye konu olan taşıtın üzerine konulan banka lehine rehindir. Araç, kredi tamamen ödenene dek bankaya rehnedilir. İhtiyaç kredilerinde ise genellikle teminat gerekli değildir. Sadece çok gerekli durumlarda kefil istenmektedir. Üstelik taşıt kredilerinde genel uygulama da aracın kaskosunun da olması beklenir. Kasko her ne kadar gerekli olsa da kredinin maliyetini arttırdığı şeklinde de yorumlanabilmektedir.

 Bazen aynı bankanın taşıt kredisini yine o bankanın ihtiyaç kredisi ile karşılaştırabileceğiniz gibi farklı bankaların taşıt ve ihtiyaç kredilerini birbirleri arasında da karşılaştırabilirsiniz. Bazen bir bankanın taşıt kredisinin, bazen de bir başka bankanın ihtiyaç kredisinin daha avantajlı duruma geldiğini göreceksiniz. Bunun için yapılması gereken en kısa yol www.enuygun.com üzerinden en avantajlı taşıt kredisini, ardından da en avantajlı ihtiyaç kredisini belirlemek olacaktır.  Böylece hangi bankanın hangi tür kredisinin araç alımınızda daha avantajlı olduğuna karar verebilirsiniz.

 Örneğin 30.000 TL taşıt için 20.000 TL kredi ihtiyacınız olduğunu ve bu krediyi 36 ay vade ile ödemeyi düşündüğünüzü varsayalım. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle en avantajlı taşıt ve ihtiyaç kredisinin karşılaştırmasını aşağıda görebilirsiniz.

  Taşıt Kredisi İhtiyaç Kredisi
Taksit (TL) 658.34 672.11
Masraf (TL) 500 89
Toplam Ödeme (TL) 24.200 24.284
Ferdi Kaza/Hayat Sigortası var var
Kasko var yok

 

Buna göre taksit ödemeleri açısından taşıt kredisi ihtiyaç kredisine göre daha avantajlı olduğu halde iki kredinin sigorta hariç toplam ödemesi başlangıçta ödenen kredi masrafları nedeniyle birbirine çok yakındır. İşin içine sigortalar girdiğinde ise, taşıt kredisi için bir de kasko masrafı ortaya çıkmaktadır. Buna aracın üstüne bankanın rehni konulacağı da düşünülürse, teminatsız ihtiyaç kredisi taşıt kredisine göre çok daha mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkar.  Bu sebeple önerimiz taşıt kredisi sorgulaması yapıyorsanız mutlaka ihtiyaç kredilerine de bir göz atmanız şeklinde olacaktır. 

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.