İstanbul özellikle son yıllarda konut inşaası anlamında çok büyük bir mesefe kaydetti. Siz de konut arzının artışını yönlendiren elliye yakın firmanın sunduğu onlarca projeden biri için konut kredisi arıyor olabilirsiniz. Peki sizi konut kredisi almaya iten gerçek sebepleri hiç düşündünüz mü?

Elbette ki kendi evinize sahip olmak için konut kredisi alıyorsunuz. Ancak bu verilebilecek en basit cevap. Açığa kavuşturmak istediğimiz, sizi Enuygun’da konut kredisi aramaya iten hazırlayıcı sebepler. Bunlardan biri arz-talep ilişkisi.


Konut Piyasasında Talebi Arz Belirliyor

Söz konusu durumu analiz etmek için Virtua Araştırma ve Danışmanlık Şirketi ile İnfoMag’in hazırladığı rapora göz atmakta fayda var. Rapor, konut sektörünün kendi yarattığı finansal modelin sürdürülebilir bir büyümeden ziyade, kısa vadeli ve yüksek kârlı satışlar  getirdiğini gösteriyor. Konut sektöründe talebin arzı getirmediğini, arzın talebi belirlediğini gösteriyor.

Rapora göre arz da İstanbul’daki ihtiyaçlar seviyesinde değil, mevcut üretim imkânları ile çerçevesinde şekilleniyor. Yani sizin konut kredisi talebinizin altında yatan önemli sebeplerden biri inşaat firmaların konut arzı.

Konut arzının yükselmesi, talebi, talebin artışı da konut kredilerinin artışını getiriyor.

Sinpaş İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik bu arzda devletin yani TOKİ’nin söz sahibi olduğunu söylüyor ve şöyle diyor;

Konut sektörü ilginç, düşünün ki sektörün en büyük oyuncusu aslında devlet yani TOKİ. Konut arzının yüzde 15’ini gerçekleştiren TOKİ’nin yanında bizler sadece yüzde 0,5 pay kapabiliyoruz. Üstelik bu sektördeki tüm oyuncular için geçerli.”

TOKİ konut arzında baskın olmasına rağmen İstanbul konut pazarının tek tip olmadığına, oyuncuların farklılaştığına da raporda yer veriliyor. Arzı sağlayan oyuncular üç ayrı tipolojide tanımlanıyor;

1.      Arsa Üreticileri

2.      Konut Üreticileri

3.      Proje Üreticileri

Bu da kendi evinize giden yolda, farklı konut kredilerinin karşınıza çıkmasını sağlıyor ve size daha fazla seçim hakkı sunuyor.

Konut kredisi talebinizi konut arzının tetiklediği aklınızın bir köşesinde dursun. Özellikle İstanbul piyasasında, talebin arzı belirlememesinden kaynaklanan, gerçek ihtiyaçlarınıza cevap vermeyen ya da ihtiyaçlarınızın çok üzerindeki projelere girmemeye dikkat edin. Konut ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun konut kredilerine başvurun.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.