Mevduatlarınız 50 bin TL’ye kadar sigortalı

betulsungurlu

Türkiye’de faaliyet gösteren ve mevduat toplamaya yetkili tüm kuruluşlarda bulunan mevduat hesaplarınız 50 bin TL’ye kadar devlet güvencesinde bulunmaktadır. Katılım bankaları ya da merkezi yurtdışında bulunan kuruluşların Türkiye’deki şubelerindeki hesaplarınız da buna dahildir. Devlet güvencesi sadece TL mevduat hesaplarını değil döviz (USD, EUR; CHF vb) ile altın,gümüş gibi kıymetli maden  mevduatlarını da içine alır. Ticari işlemlere konu olan hesaplar ile yerli bankaların yurtdışı şubelerindeki hesaplar bu güvenceden yararlanmazlar.

“Tasarruf mevduatı ve katılım fonu sigortası” olarak anılan bu güvence, paranızı yatırdığınız kurumun BDDK tarafından faaliyet izinlerinin kaldırılması halinde devreye girer ve paranızın 50 bin TL’ye kadar olan kısmının size ödenmesini garanti eder. Ödemeler yalnızca TL olarak yapılırken, ödenecek tutar belirlenirken anapara ve faizler toplamı dikkate alınır. Döviz hesapları için bankanın faaliyet izninin kaldırıldığı günkü Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden TL karşılığı hesap edilir. Altın hesapları içinse İstanbul Altın Borsası seans kapanış değeri esas alınır.

50 bin TL’lik güvence, her bir bankadaki hesaplarınız için ayrı ayrı tahsis edilir. Örneğin A Bankasında 30 bin TL’niz; B Bankasın’da ise 60 bin TL’niz varsa A bankasındaki paranızın tamamı, B bankasındaki paranızın ise 50 bin TL’si devlet güvencesi altındadır. Yani bu örnekteki dağılımda 90 bin TL’nizin 80 bin TL’si devlet güvencesi altında iken 90 bin TL’niz aynı bankada olsaydı devlet güvenceniz 50 bin TL olacaktı. Bu hesabınız aynı bankanın farklı hesaplarında ya da farklı şubelerinde olsa bile güvenceniz 50 bin TL ile sınırlı olmaktadır.

Ortak hesaplardaki devlet güvencesinde ise kişi başı 50 bin TL esas alınır. Örneğin kardeşiniz ile birlikte  A Bankası’nda 100 bin TL’niz var ise paranızın tamamı devlet güvencesindedir. Yine kardeşiniz ile birlikte bir başka bankada 90 bin TL mevduatınız varsa bankanın faaliyet izninin kaldırılması halinde ilgili sigorta her birinize 45 bin TL öder. Ortak hesaplarda hesaplamalar 2 kişilik hesap ise toplam para 2 eşit parçaya;  3 kişilik hesap ise 3 eşit parçaya bölünerek yapılır. Kişi başı devlet güvencesi maksimum 50 bin TL olmak suretiyle işlem görür.

Ödemelerin ilgili bankanın faaliyet izninin kaldırıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde yapılması gerekse de gerektiğinde bu süre 3 ay daha uzatılabilir. Zorunlu hallerde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bu süreyi  3 ayı geçmemek koşuluyla iki kez daha uzatma hakkına sahiptir. Sonuç olarak bankalardaki mevduatlarınızın sigortalı bölümü, ilgili bankanın faaliyet izninin kaldırılmasının ardından en geç 1 sene içerisinde ödenir.

Yazar : Betül Sungurlu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar