Kredili Mevduat Hesaplarına yeni kesinti

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Merkez Bankası’nın Kredili Mevduat Hesabı (KMH) hesaplarındaki faiz indiriminin ardından, bazı bankalar Bankacılık Hizmet Geliri adı altında para kesmeye başladı. Bu yüzden kredili hesaplarınızı mutlaka kontrol edin.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan bir habere göre KMH faiz gelirleri azalan bazı bankalar, çareyi başka gelir kapıları aramakta buldu. Buna göre bazı bankaların, Kredili Mevduat hesaplarından Bankacılık Hizmet Gelir adı altında para kesmeye başladığı ortaya çıktı.

Merkez Bankası üst sınır getirdi

Merkez Bankası mayıs ayında kredili mevduat hesabı (KMH) faiz oranlarına üst sınır getirdi. Düzenlemeye göre KMH faizleri kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami ve gecikme faiz oranlarını geçemeyecek. MB’nin yeni uygulamasında aylık azami faiz Türk Lirası için % 2.22, ABD Doları için % 1.70 ve euro için % 1.64.

İtiraz edip iadesini isteyin

Sizden böyle bir kesinti yapıldıysa itiraz edip geri iade edilmesini isteyebilirsiniz. Ancak bunun için bankayla biraz mücadele etmeniz gerekecek. Mevcut sistemde 800 liralık kredili mevduat hesabından 700 TL çeken bir kişi 35 lira faiz kesintisi ödüyor. Hesaplarınızı kontrol edip bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak itiraz edebilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar