Konut kredisinde ekspertiz raporuna dikkat!

tugbahacibayramoglu

Konut kredisi kullanacaklar alacağınız ev için ödemeniz istenen % 25 peşinat ekspertiz raporuna bağlı olarak yükselebilir de düşebilir de. Alacağınız ev piyasa değerinden düşükse evin neredeyse tamamına kredi çekebileceğiniz gibi, ev piyasa değerinden pahalıysa  daha fazla peşinat vermeniz gerekebilir.

Konut kredisiyle ev almak isteyenler, alacakları evin % 25’ini peşin ödeyip geri kalanına kredi çekebiliyorlar. Ancak bu yasal uygulama banka krediyi kullandırırken ekspertizin vereceği rapora göre kredi tutarını hesapladığı için ekspertiz raporu peşinatı aşağıya da çekilebiliyor, yukarıya da. Yani % 25 değil, belki de % 10, neredeyse % 100’üne kredi çekebildiğiniz gibi, kredi oranınız % 60’a kadar da düşebiliyor. Bir örnekle açıklayalım...

Örneğin 160 bin TL’ye bir ev almak istiyorsunuz. Almayı düşündüğünüz evin fiyatı son aylarda artmış, mal sahibi fiyatı yükseltmiş ancak ekspertiz raporuna göre bu evin değeri  120 bin.  Bu durumda 90 bin TL kredi kullanabiliyorsun. Bu durumda yaklaşık % 55’ine kredi kullanabiliyorsunuz.

Kelepir diye tabir edilen ihtiyaçtan fiyatı daha aşağıya çekilerek satılan bir evde ise tam tersi bir durum söz konusu. 160 bine almayı planladığnıız bir başka evde ekpertisz raporuna göre 200 bin ise bu durumda 150 bin TL kredi çekebiliyorsunuz. Neredeyse tamamına yakın kredi çekerek fazla bir peşinat bulmak zorunda kalmadan kredinizi alabiliyorsunuz. Konut kredisiyle ilgili en çok sorulan 5 soru yazımıza da bir göz atıp kafanızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Peşinat bulmakta zorlananan piyasa değerinin altında bir ev ile karşılaşırsanız fırsatı değerlendirin. Aynı şekilde alacağınız evin önceki satış bedellerine de mutlaka bir göz atın. Bankadan beklediğiniz oranda kredi çıkması da mümkün olmayabilir. İyisi mi siz Konut kredisi tablomuza bir göz atın ve ev satın alma planlarınızı bir kez daha gözden geçirin.

 

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar