Konut kredileri, peşin parası olsun olmasın, ev almaya karar veren herkesin evi satın alana dek gündemindedir. Gündemin ana maddesini ise ‘en avantajlı koşullarla kredi veren bankanın hangisi olduğu’ oluşturur. Üçün beşin hesabını yapmayıp kendi bankasından ya da en güleryüzlü bankacıdan yana tercih kullananlar bile akıllarının bir köşesinde doğru karar verip vermediğini sorgular durur.

Doğru kararı kendileri hesaplamadan rahat edemeyenler ise en uygun krediyi kendi yöntemleriyle belirlemeye çalışır ve kredilerin faiz oranlarını taramaya başlarlar. Elbette krediye has ücretleri de unutmamak gerek. Ama bankaların faiz dışında belirledikleri ücretler o kadar farklıdır ki durum daha da karmaşık bir hal alır. Tüm bunlara rağmen yılmadan dört işlem bilgilerine de güvenerek başlarlar hesap yapmaya... Önce kredinin vadesi boyunca bankaya ödenecek faiz toplamı belirlenir, ardından bu rakama toplam masraflar eklenir. Kredinin toplam maliyeti işte çıkmıştır ortaya. Gidilen her bankada işlem tekrarlanır ve sonunda en az maliyetli banka seçilir! Eee… madem bu kadar kolaydı bankalar ne diye yıllık maliyet oranıyla kafamızı karıştırıyordu ki bizim?

Doğru karar kişiden kişiye değişse de finansal açıdan en doğru kararı vermenin aslında tek bir yöntemi vardır.Gerçekte yukarıda yapılan hesaplamada atlanan küçük bir detay var ki o da finans piyasasının en önemli kavramı olan ‘paranın zaman değeri’dir.

Aslında pratikte bunu çok iyi biliriz. Mesela nakit para vermek yerine ödemesini bir ay sonra yapacağımız kredi kartından alışveriş yapmayı hatta peşin fiyatına 12 taksitle alma fırsatını değerlendirmeyi tercih ederiz. Çünkü cebimizden şimdi çıkacak para daha değerlidir bir başka deyişle daha maliyetlidir. ‘Eldeki kuş daldaki kuştan iyidir’ özdeyişini de çoğumuz biliriz ama nedense kredi alırken bunun maliyetimizi etkileyebileceğini gözden kaçırabiliyoruz. Üstelik çok daha uzun vadelerle borçlandığımız halde! Yıllık maliyet oranı ya da bir diğer adıyla MDFO (Masraf Dahil Faiz Oranı) doğru yöntemlerle hesaplanırsa finansal açıdan en doğru karar vermemizi sağlayacak olan parametredir. Çünkü paranın zaman değerinin maliyetimizi nasıl etkilediği de bu hesaplamanın içinde bulunmaktadır. Rakamsal örneklerle de konuyu biraz daha incelemek isterseniz aşağıda A ve B Bankalarının 100.000TL ve 10 yıl vade için konut kredisi tekliflerine göz atabilirsiniz. Gerçekte yukarıda yapılan hesaplamada atlanan küçük bir detay var ki o da finans piyasasının en önemli kavramı olan ‘

Banka

Faiz Oranı (Aylık)

Komisyon+Masraf

(Başlangıçta Alınan)

MDFO

Yıllık

Masraf+Komisyon+Faiz Toplamı

A

1.05

950 TL

% 12.84

77303 TL

B

0.99

4400 TL

% 13.01

75734 TL

A Bankası’nın açıkladığı kredi faiz oranı B Bankası’ndan yüksektir. Üstelik kredi vadesi boyunca cebinizden çıkacak masraf ve faiz  toplamlarını incelediğinizde yine A Bankası B Bankası’ndan pahalı çıkmaktadır. Başlangıçtaki masraflar haricindeki tüm veriler sizi A Bankası’ndan uzaklaştıracaktır. Ama aslında A Bankası finansal açıdan doğru seçimdir. Çünkü A Bankası başlangıçta daha az bir masraf talep etmiş, faizi daha yüksek tutmuştur. Yani sizden kazanacağı paraları vadeye yaymıştır. Toplamda B Bankasına ödeyeceğiniz para A’ya ödeyeceğiniz paradan az da olsa finansal açıdan B Bankası daha maliyetlidir. Çünkü cebinizden çıkan bugünkü paranın maliyeti gelecekte cebinizden çıkacak olan paradan daha fazladır. Zaten MDFO bir diğer adıyla yıllık maliyet oranı bilgisi A Bankası’nın finansal olarak daha avantajlı olduğunu size söylemektedir.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.