Konut kredisinde düşen oranlar satışları artırdı

nihanbayram

Konut kredisi faizleri, 1 Haziran’da yapılan destek kampanyaları ile düşmüştü. Kamu bankaları sıfır konutlar için %0,64, ikinci el konutlar içinse %0,74 faiz oranı uygulamaya başladılar. Özel bankalar da konut kredisi faiz oranlarını %1'in altına düşürdü. Faiz oranlarındaki indirimli kampanyalar hala devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, konut satış oranlarında geçen yıla göre büyük bir artış görüldü.

1-27 Haziran tarihleri arasında 93.704 adet kredili konut satışı yapıldı. Geçen yıl aynı dönemlere bakıldığında ise kredili konut satışı 6.658 adet. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya kredili konut satışının bu yıl en çok olduğu 5 şehir.

Konut kredisi çekerken düşük faiz oranından yararlanmayı düşünüp ev arayışında olanlar ise konut fiyatlarının yükselmesinden şikayetçiler. Aslında konut kredisi için faiz oranları düşürüldüğünde ev fiyatlarının yükseldiğini hep görüyoruz ama bu her ev için geçerli bir durum değil. Faiz oranı ilk düşürüldüğünde ev fiyatlarında yüksek rakamlar görsek bile piyasayı takip ederek uygun fiyatlı evler bulmak mümkün olabiliyor.

Faiz oranları halen düşükken ev almak için araştırma yapmaya devam etmenizi öneririz. Ev satın almak istediğiniz semtte araştırmalarınızı yapmaktan vazgeçmeyin. Ev sahiplerinin ihtiyaçları ve fikirleri zaman içerisinde değişebilir ve pazarlık yaparak almak istediğiniz eve sahip olabilirsiniz.

nihanbayram
Nihan Bayram
488 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar