Bir süre önce Baş Analistimiz Betül Sungurlu, Konut Kredilerinde beklenen hareketlenmeni başladığını yazmıştı. O zamandan beri konut kredilerindeki hareketlenme artarak devam ediyor, ve bankalar da bu hareketlenmeye bağlı olarak faiz oranlarını düşürüyorlar. 

Son dönemde bankalar konut kredisinde aylık %1’in altında oran vermeye başladılar. Bu kredi türünde bankalar 240 ay ve üzeri vade sunuyor görünseler de, çoğunlukla 120 ay ve altını tercih ettikleri bilinen bir gerçek. Şu anda özellikle 48 ay ve altında (yani daha da kısa vadeli kredilerde) %0,70-%0,90 aralığını bile gözlemliyoruz. 

Bu vadelerde 4 ayrı bankanın uygun faizli konut kredisi seçeneklerini önerebiliriz. Örnek hesaplamalar, 50.000 liralık kredi için gerçekleştirildi, ama detay sayfasında siz dilediğiniz kredi tutarını girerek hesaplamayı yenileyebilirsiniz. 

Bu arada konut kredisi faiz oranları düşse de, unutmayın ki uzun vadeli borçlanma her zaman yüksek maliyetli ve daha riskli. Yalnız bankalar için değil, sizin için de öyle. O yüzden 10 yıl ve üzerinde vade istemeden önce yeniden düşünün.

Başvuru sonrasında banka ile faiz oranı konusunda küçük de olsa pazarlık şansınızın olabileceğini unutmayın. Her zaman sonuç elde edilmese de şansınızı deneyebilirsiniz.Daha az faiz ve aylık taksit ödemek isteyenler ise  bankaların komisyonlu kredilerini karşılaştırabilirler

Yazar : Filiz Kütaş