Konut kredilerinin yarısı İstanbul ve Ankara’ya gidiyor

betulsungurlu

Enuygun.com’un analizine göre 81 ile sahip Türkiye’de konut kredisi hacminin yarısı İstanbul ve Ankara olmak üzere sadece iki ilde toplanıyor. 2010 Eylül itibariyle bir önceki yıla göre konut kredisi hacim büyümesi Muğla (%7) hariç Türkiye’nin her bir ilinde %20’nin üzerinde gerçekleşti. 2011 yılında da artışın devamı öngörülüyor.

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un BDDK verileri ile derlenmiş analizine göre 2010 Eylül itibariyle Türkiye’de toplam 55 milyar TL’ye ulaşan konut kredisi hacmi bulunuyor. Konut kredisi hacmi İstanbul’da 20 milyar TL’ye, Ankara’da 7,6 milyar TL’ye, İzmir’de ise 4 milyar TL’ye ulaştı. 1 ile 2 milyar TL arasındaki hacim ile bu illeri sırasıyla Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana ve Mersin takip ediyor. Diğer illerdeki konut kredi hacmi ise 1 milyar TL’nin altında seyrediyor ve 13 milyon TL ile 750 milyon TL arasında değişiyor.

2010 Eylül ayı itibariyle Türkiye’de konut kredisi hacmi bir önceki yıla göre %32 büyüdü. Bu büyümenin %66’sı 8 büyük il tarafından gerçekleştirildi. Geriye kalan 73 ildeki konut kredisi kullanımı ise kredi hacmini aynı dönemde %34 artırdı. Büyümeye %1 ve üzerinde katkı sağlayarak hacim artışına 8 büyük ilden sonra en çok etki eden iller sırasıyla Konya, Kayseri, Gaziantep, Hatay, Manisa, Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Eskişehir, Aydın ve Diyarbakır oldu.

Enuygun.com’un analizine göre Türkiye’de konut kredisi hacminin %71’i 8 büyük il tarafından oluşturuluyor. İstanbul %36,3 ile bu hacimde en önemli paya sahip iken %13,8 ile Ankara ikinci sırada yer alıyor. Bir diğer ifadeyle İstanbul ve Ankara’daki konut kredisi hacmi, sektör toplamının yarısını oluşturuyor. 8 büyük ilin kalanının konut kredisi hacimlerinin sektör toplamına oranı ise şöyle: İzmir (%7,4), Antalya(%3,4), Bursa (%3), Kocaeli (%2,3), Adana (%2,4), Mersin (%2). Bu iller dışında aralarında Konya, Tekirdağ, Muğla ve Kayseri’nin de yer aldığı 11 il, Türkiye’deki toplam konut kredisi hacminin %13’ünü oluşturuyor. Bu illerdeki konut kredisi hacminin toplama oranı %1 ile %1,5 arasında değişirken, geriye kalan illerdeki konut kredileri miktarı oransal olarak %1’in de altında kalıyor.

Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, 2010 Eylül itibariyle bir önceki yıla göre 81 ilin kullandığı konut kredilerinin kendi içindeki büyümesine bakıldığında ise Muğla (%7) hariç bütün illerin büyümesinin %20’nin üzerinde gerçekleştiğini belirtiyor: “8 büyük il arasında %49 büyüme ile Adana ilk sırada, Bursa %43 büyüme ile ikinci sırada, Kocaeli ise %40 büyüme ile üçüncü sırada yer alıyor. Aynı dönemde İstanbul’daki konut kredisi hacim artışının ise %23, Ankara’da %37, İzmir’de de %29 olarak gerçekleşmiş bulunuyor. Konut kredilerindeki düşük faiz oranlarından her ilde bir miktar faydalanma olduğunu görmek sevindirici. 2011 yılında da büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz. Zira www.enuygun.com üzerinde konut kredisi incelemeleri, karşılaştırmaları son hızla devam ediyor.”

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar