Konut kredilerinin tüketici kredileri içindeki payı azalıyor


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 25 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

 

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un BDDK verileri ile derlenmiş analizine göre 2011 yılının ilk yarısında konut kredilerinin tüketici kredileri içindeki payı yılbaşından bu yana %47’den %45’e gerilerken, ihtiyaç kredilerinin toplam tüketici kredileri içindeki payı %36’dan %38’e yükseldi.  Yılın ilk yarısında tüketici kredilerindeki artışın %50’si ihtiyaç kredilerinden, %37’si ise konut kredilerinden kaynaklandı. Taşıt kredilerinin tüketici kredileri içindeki payı ise aynı dönemde %4,4 ‘den %4,2’ye geriledi. Taşıt kredilerinde yılın ilk yarısında yaşanan %14’lük artış, toplam tüketici kredilerinin sadece %4 büyümesine neden oldu. 

www.enuygun.com üzerinden yapılan konut kredisi karşılaştırmaları ise 2011 yılının ilk altı ayında geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %100’ün üzerinde artış gösterirken, ihtiyaç kredisi karşılaştırmalarındaki artış %60’ta kaldı. Oransal olarak da karşılaştırma yapılan her beş TL krediden üçünün konut kredileri olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Hem rakamsal hem de oransal olarak konut kredileri karşılaştırmalarının ihtiyaç kredilerinin üstünde arttığını gözlemliyoruz. Bundan iki sonuç çıkarabiliriz. Birincisi, tüketiciler en çok konut kredisini karşılaştırıyor. İkicisi ise konut kredilerine ilgi hâlâ çok yüksek ama karar verme sürecinde tereddüt yaşanıyor,” dedi. 

Sektör verilerine göre 2011 yılının ilk yarısında tüketici kredilerinin parlayan yıldızının ihtiyaç kredileri olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Başlangıçta konut kredileri dikkat çekmişti ve önlemler ona göre alınmıştı, şimdi de ihtiyaç kredilerindeki büyüme fark edildi. Bu zamana kadar olan büyüme hızları dikkate alınır ve devamı gelirse artış %25’in üzerine çıkacaktır. Ancak bankalardan gelen açıklamalar onlar tarafından da %25’lik büyümenin hedeflendiğine işaret ediyor. Bu da yılın ikinci yarısında faiz artışları talebin önünü kesmese bile kredilerin yavaşlayacağını gösteriyor. Elbette bankaların hangi kredi türünde büyüyeceği ya da hangisinde küçüleceği kendi stratejileri olacak. Sonuçta %25’lik büyüme sadece tüketici kredileri için değil toplam krediler için hedeflenen bir rakam. Bu sebeple farklı kredi türlerinde daha rekabetçi olmak isteyebilecek bankalar da olabilir. Bizim tüketicilere tavsiyemiz, türü ne olursa olsun kredi almadan önce karşılaştırma yapmaları ve kendi bütçelerine uygun olanı seçmeleri,” dedi.

Enuygun.com’un analizine göre, tüketici kredileri yılbaşından bu yana %20, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre ise %43 büyüyerek 155 milyar TL’ye ulaştı. Konut kredileri, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %36 büyüyerek 70,4 milyar TL’ye ulaşırken yılbaşından bu yana %16 artmış oldu.  İhtiyaç kredileri ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %30,7, yılbaşından bu yana ise %28 artarak 58,8 milyar TL’ye ulaştı. Taşıt kredileri ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %48, yılın ilk yarısında ise %14 büyüyerek 6,5 milyar TL’ye çıktı. 

 

 

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.