Konut kredilerinde en çok sorulan 5 soru

filizkuntas
İçindekiler

Bu hafta konut kredilerinde bize en çok sorulan 5 soruyu sizin için cevapladık:

Önce ev mi, önce kredi mi?

Bankaların konut kredilerinde kredi kararı verebilmesi için ev seçiminiz sizin geliriniz ,ödeme performansınız kadar önemli. Evin bulunduğu il, ilçe, evin kaç senelik olduğu, evin tamamlanmış ya da inşaat halinde olması, evin kat mülkiyetinin olup olmaması, değeri, kredi kararını doğrudan etkiliyor. Üstelik banka kredi başvurunuzu değerlendirmek için seçtiğiniz eve ait eskpertiz yaptırmak isteyecek. Bu durumda önce evinizi bulup sonra kredi başvurusu yapmanız kredi sürecinin daha hızlı ilerlemesi için ciddi bir avantaj sağlıyor.

Evim inşaat halinde, konut kredisi kullanabilir miyim?

Evet, inşaat halindeki ev için de konut kredisi kullanılabilir. Ancak inşaatın %80 oranında tamamlanmış olması istenecektir. Bu tamamlanma oranına da ekspertiz karar veriyor tabi. 

En çok ne kadar kredi kullanabilirim?

Standart olarak evin ekspertiz değerinin en çok %75’i kadar kredi kullanabilirsiniz. Bu arada evin ekspertiz değeri her zaman satış bedeline eşit olmayabilir. Tapu bilgilerine ya da evin mevcut durumuna bağlı olarak satış bedeli ile ekspertiz bedeli farklı olabilir. Buna ek olarak banka, rapordaki ekspertiz değerini yukarı ya da aşağı yönde çok az da olsa değiştirme yetkisine sahip. Unutmayın: Özellikle alacağınız ev yeni değil ise ekspertiz raporunun beklediğinizin altında olma olasılığı yükseliyor. Yani daha çok peşinat ödemeniz gerekebilir.

Konut kredisi başvurusu yaptım, şimdi ne olacak?

Başvurunuzun ardından banka önce sizi arayarak bu vade ve tutardaki faiz ve masraflar hakkında sizi bilgilendirecek. Bu aşamada özellikle ödemelerini zamanında yapan, yani iyi bir kredi müşterisi iseniz, faiz ve komisyonlarda indirim istemeyi, yani pazarlık etmeyi unutmayın. Kredi başvuru girişi için banka nüfus cüzdanı, gelir belgesi, başvuru formu, tapu fotokopisi gibi evraklarınızı isteyecektir. Sonra da banka, kredibilitenize bakarak size ön onay verecek ve ekspertiz raporu için ilgili firmayı yönlendirecektir. Bu aşamada sizin ekspertiz ücretini yatırmanız istenir. Unutmayın: Krediyi kullanmasanız da ekspertiz ücretini ödemeniz gerekiyor. 

Eğer birden çok bankada konut krediniz ön onay aldı ise öncelikle aralarından bir bankayı tercih edin ki ekspertiz ücretini 2 kere ödemek durumunda kalmayın. Tabi ki ekspertiz raporunu bekleyerek risk almak istemiyorum, farklı bankalarla paralel devam edeceğim derseniz de karar sizin. 

Ekspertiz sonrası rapor bankaya 1-3 iş gününde ulaşıyor. Sonra da banka, kredi ile ilgili kesin kararını veriyor. Eğer kredi talebiniz onaylanırsa kredinizin kulandırımı için tapu ipotek işlemleri yapılıyor ve banka evi satan kişiye hesap açarak ödemeyi yapıyor. 

Başvuru sonrası konut kredisi kullanma süresi herşey yolunda gider ve problem çıkmaz ise 5-10 iş günü arasında değişiyor.

Ben evi kardeşimden / babamdan alacağım, kredi kullanabilir miyim?

Maalesef, aynı soyadı ile yapılan aile içi satışlarda konut kredisi kullandırılmıyor. Bunun nedeni, bankacılıkta bu tarz işlemlerin “muvazaalı” olabileceğiyle ilgili endişe.

Eviniz hazır ve henüz konut kredisi başvurusu yapmadıysanız, konut kredilerinde düşen faiz oranlarını karşılaştırın. Hemen başvurun, bankalar sizi arasın! 

 

Yazar : Filiz Kütaş

Uzman Yazarlar