Konut için özel bankalar, borç kapamak için kamu bankaları tercih ediliyor

betulsungurlu

 

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, yerli özel bankalar konut kredisinde sahip oldukları pazar payıyla kamu bankalarını geride bırakıyor. Çoğunlukla borç kapatmak amaçlı kullanılan ihtiyaç kredilerinde ise kamu bankalarının yarattığı kredi hacmi yerli özel bankaların oldukça üstünde. Her iki kredi türünde de yabancı bankalar üçüncü sırada yer alıyor. 

BDDK verileri ile derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre, Türkiye’de toplam tüketici kredileri hacminin %80’ini konut ve ihtiyaç kredileri oluşturuyor. Banka türü bazında incelendiğinde, sektörde konut kredisi hacminin %50’sine yerli özel bankaların sahip olduğu, kamu bankalarının pazar payının da %29 olduğu görülüyor. Çoğunlukla borç kapama için kullanılan ihtiyaç kredilerinde ise tam tersi bir durum söz konusu. Kamu bankalarının bu kredi türündeki pazar payı %53 seviyesine ulaşırken, yerli özel bankaların pazar payı ise %30. Yabancı bankaların her iki kredi türündeki pazar paylarının %20 civarında olduğu görülüyor.

Enuygun.com’un analizine göre, Şubat 2011 sonu itibariyle 135 milyarı bulan tüketici kredileri yılbaşından bu yana sektör genelinde %4,5 büyüdü. Aynı dönemde konut kredilerindeki büyüme %4, ihtiyaç kredilerinde ise %5,3 olarak gerçekleşti. Yerli özel bankalar konut kredisi hacimlerini yılbaşından bu yana %10, kamu bankaları ise %4 artırdı. Yabancı bankaların konut kredisi hacimleri ise %8 azaldı. 

İhtiyaç kredilerinde de yılbaşından bu yana %10 büyüme ile yerli özel bankalar hacim artışında başı çekerken bir yıl öncesine göre pazar paylarının %35’den %30’a gerilediği gözlendi. Kamu bankalarının ihtiyaç kredilerindeki büyümesi ise yılbaşından şubat sonuna dek %5 civarında gerçekleşti. Öte yandan, yabancı bankaların ihtiyaç kredisi hacimlerinde ise %2 azalma görüldü.

Bankalar en az sorunu konut kredilerinde yaşıyor

Kredilerde tüketiciye yönelik maliyet karşılaştırma servisi veren bir kurum olarak aslında kamu bankalarının da konut kredilerinde oldukça rekabetçi fiyatlamalara sahip olduğunu belirten Enuygun.com’un Baş Analisti Betül Sungurlu, “Konut kredilerinin takibe düşme oranı diğer kredi türlerine göre oldukça az. Bir başka deyişle, konut kredileri bankacılar için en az sorun çıkaran kredi türü. Bu sebeple özel bankaların stratejik olarak konut kredilerinde ihtiyaç kredilerinden daha aktif olmak istediklerini düşünüyoruz. Ayrıca yerli ya da yabancı, özel bankaların konut kredisi arayan müşteriye ulaşmak için alternatif dağıtım kanallarını oldukça yoğun kullandığını, yeni dağıtım modellerine de çok daha kolay adapte olabildiğini gözlemliyoruz. Biz de www.enuygun.com adresindeki sitemizde sunduğumuz kredi karşılaştırma araçlarıyla tüketicilerin kendileri için en uygun kredi türünü bulabilmelerine olanak sağlıyoruz,” dedi.

 

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar