Büyükşehirlerin ortalama ev fiyatları

Büyükşehirlerin ortalama ev fiyatları

Büyükşehirlerde yaşamak bazı yönlerden zor, hatta bazen çekilmez bile bulabiliyoruz. Ancak barındırdığı imkanlar diğer şehirlere göre öyle fazla ki, ister istemez bu şehirler milyonlar tarafından tercih ediliyor. İşte Türkiye’nin büyük şehirlerinden ortalama ev fiyatları...

Konut fiyatları geriliyor mu?

Konut fiyatları geriliyor mu?

Bu soruya bölgesine şehrine göre farklı yanıtlar verebiliriz. Ancak karşılaştırmamızı enflasyon ya da dövize göre yaparsak ‘Evet’ yanıtı vermemiz güç. Peki ev fiyatları geriliyor mu? Artış hızı ne yönde? Bu hafta dilerseniz bu sorulara yanıt arayalım.

Topraktan ev almak doğru bir karar mı?

Topraktan ev almak doğru bir karar mı?

Bu soruyu bundan yaklaşık 8-10 yıl önce sorsaydım size ‘Evet’ deme ihtimalim güçlüydü. Çünkü o dönemde inşaat şirketleri topraktan ya da maketten satışlarda çok ciddi indirimler yapıyorlardı. Yani pek çok firma, hatta mahalle arası müteahhit bile, topraktan evi bitmiş halinin yarı parasına satıyordu. Günümüzde ise fiyatlar inşaat başladıktan sonra %100 artmıyor. Eğer ciddi bir indirim yoksa bu riske girmeye gerek var mı?

Kirada oturmak mı konut kredisi kullanmak mı avantajlı

Kirada oturmak mı konut kredisi kullanmak mı avantajlı

Kira yerine konut kredisi ödeme fikri çok tartışılıyor. Etrafımızda o kadar çok yeni ev kampanyaları duyuyoruz ki, ister istemez bize de bu fikir cazip geliyor. Gerçekten de kira yerine konut kredisi taksiti ödenir mi? Konut kredisi kullanmak bu kadar kolay mı? Aslında kredi notunuz düşük değil ve geliriniz de müsaitse, evet konut kredisi kullanmak çok kolay. Artan kira ve ev fiyatlarını da dikkate aldığınızda da mantıklı. Gelin isterseniz başlıktaki fikri tartışalım. Kirada oturmak mı yoksa konut kredisi kullanmak mı. Hangisi mantıklı?

En çok kazandıran ev tipi hangisi?

En çok kazandıran ev tipi hangisi?

Sadece oturmak için değil yatırım için de ev satın alan var. Hatta istediği büyüklükte bir evi satın alamadığı için daha küçük ev alıp kiraya verenler de bulunuyor. Öğrenci ya da bekar olup ayrı eve çıkan ve boşananların da sayısında artış olunca 1+1 evlere talep arttı. Peki sizce en çok kazandıran ev tipi hangisi?

Konutta şimdi al ödemeye 2019'da başla

Konutta şimdi al ödemeye 2019'da başla

Konut kredisinde geçtiğimiz yaz sonundan itibaren hem faiz indirimleri oldu hem de çok sayıda kampanya yapıldı. Son olarak Emlak Konut GYO ve bazı özel inşaat şirketleri de “Konutunu şimdi al ödemeye 2019’da başla” adıyla yeni bir kampanya başlattı. Buna göre ev satın alacaklar konut kredisi taksitlerine 2019 yılı ocak ayında başlayabilecekler.

Tapu işlemlerinde internet dönemi

Tapu işlemlerinde internet dönemi

Tapu sahiplerinin işlemlerini tapu müdürlüklerine gitmeden de yürütebilecekleri web-tapu sistemi hayata geçti. E-devlet doğrulama sistemiyle birlikte kullanabileceğiniz bu sistemde ev, arsa, dükkan vs. gibi taşınmazınıza ait bilgileri görüntülüyebileceksiniz. İsterseniz karşı tarafın örneğin evinizi satın almak isteyenlerin de görüntülemesine izin verebileceksiniz. Üstelik bu sistem üzerinden yapılan tüm işlemler için size SMS ile bilgilendirme mesajı gelecek.

100 metrekare ev kaç yılda amorti eder?

100 metrekare ev kaç yılda amorti eder?

Ev satın alırken konutun özellikleri, kredi faiz oranları, evin dekorundan bulunduğu semte kadar pek çok detaya bakıyoruz. Ancak evin aslında değerini öğrenmek için en çok başvurulan yöntem amorti hesabı. Örneğin satın aldığınız evin amorti hesabını yapmak için satış fiyatını yıllık kira getirisine bölüyorsunuz. Böylece evin amorti hesabı ortaya çıkıyor.

Aynı gelirle en az metrekareyi İstanbullu satın alıyor

Aynı gelirle en az metrekareyi İstanbullu satın alıyor

Ev fiyatlarının pahalılığından şikayet ediyoruz. Ev satın almak isteyenler de en çok uygun fiyatlı ev bulamamaktan yakınıyor. Yüksek ev fiyatlarında başı ise İstanbul çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurt içi Hasıla verisine göre, kişi başına düşen yıllık gelirin en fazla olduğu kent İstanbul. Ancak konut metrekare fiyatlarına göz attığınızda ise İstanbullu yıllık geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabiliyor. Peki diğer şehirdekiler gelirlerine göre ne kadar metrekare satın alabiliyor?

Ayda 2.000 TL'ye 140.000 TL konut kredisi

Ayda 2.000 TL'ye 140.000 TL konut kredisi

Konut kredisinde faiz oranlarında artışlar oldu. Geçtiğimiz yaz sonu başlayan faiz indirimleri uzun süre devam etmişti. Yılbaşından sonra da bankalar kademe kademe kredi faizlerini arttırdı. Ancak hala ev satın almak istiyorsanız konut kredisi kullanmak cazibesini koruyor. Ev fiyatları geçen yıldan bu yana çok da artmadığı için faiz artışları aylık taksitlere 100-200 TL gibi bir etki yapıyor. Örneğin aylık yaklaşık 2.000 TL taksitle 140.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. 60.000 TL gibi bir tutarda peşinatınız varsa da 200.000 TL ve üzeri ev satın almanız mümkün.

x