Konut kredisi faizleri zirvede!

Konut kredisi faizleri zirvede!

Konut kredisi faiz oranları son 8,5 yılın zirvesini gördü. Pek çok bankada %1,20'nin üzerine çıkan faiz oranları geçtiğimiz yıl %0,90'nın altına kadar gerilemişti. Bu durumda ne yapmalı?

Konut kredisi ile alınan eve ortak tapu çıkar mı?

Konut kredisi ile alınan eve ortak tapu çıkar mı?

Konut kredisiyle ev satın alan çiftler için konutun tapusunun kimin üzerinde olacağı konusu bazıları için önemli olabiliyor. Bilindiği üzere aslında evlendikten sonra satın alınan mallar için çiftlerin de eşit hakları bulunuyor. Ancak evlenmeden önce ev satın alacaklar ya da ille de üzerinde tapu olmasını isteyenler için bu tapunun ortak olup olamayacağı ayrıntısı önemli. Aslında konut kredisiyle satın alınan evin tapusu da ortak olabilir. Ancak bunun için bazı şartlar var.

Torba yasada konut desteği arttırıldı

Torba yasada konut desteği arttırıldı

Konut desteğinden, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Bireysel Emeklilik'e kadar pek çok konuda yeniden düzenlemeler yapıldı. TBMM Genel Kurulu'ndan kabul edilen yeni Torba Yasa ile konut destek hesabında devlet katkı yapı %20'den %25'e çıkarıldı.

Ev satın almak için doğru zaman mı?

Ev satın almak için doğru zaman mı?

Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyenlerin kafalarının karışık olduğunu biliyoruz. Çünkü faiz oranları geçtiğimiz yıllara nazaran yüksek. Ancak böyle bir ortamda beklemek mi yoksa ev satın almak mı doğru? Siz de şu sıralar karar vermekte zorlanıyorsanız bu yazımıza mutlaka göz atın.

Tapunu ve evini e-devletten 3 boyutlu kontrol imkanı

Tapunu ve evini e-devletten 3 boyutlu kontrol imkanı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, evlerimizi 3 boyutlu izleme imkanına sahip olabileceğimiz yeni projesini tanıttı. Buna göre e-devlet üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) giriş yaparak konutların içini ve dışını 3 boyutlu görebilme imkanına sahip olunabilecek. Ankara'nın bir ilçesinde pilot olarak başlanan bu proje sayesinde satın aldığınız ya da alacağınız evin, binanın hangi katında hangi cephesinde olduğunu da rahatça görebileceksiniz. Böylece sık sık rastlanan ev karışmalarının da önüne geçilmiş olacak.

Türkiye'de konut metrekare fiyatları ne kadar arttı?

Türkiye'de konut metrekare fiyatları ne kadar arttı?

Türkiye'de konut metrekare fiyatları son 5 yılda %82.5 oranında arttı. Ev fiyatlarının sürekli yükselmesinden yakınanların da vurguladığı gibi, son 5 yılda Türkiye'de ev fiyatları ciddi oranda yükseldi. Örneğin İstanbul'da ortalama konut metrekare fiyatı 3.832 TL'ye yükseldi. Bu durumda İstanbul'da 100 metrekare bir evi 350.000 TL'nin altında almak neredeyse imkansız.

Konut faizleri yükseldi, ev satışları düştü

Konut faizleri yükseldi, ev satışları düştü

Geçen sene Ocak ayında pek çok bankada %0,95 olan konut kredisi faiz oranları %1,20'ye kadar çıkınca ev satışları da düştü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yılın aynı ayına göre ipotekli konut satışları %20 oranında azaldı. Bu arada kredi maliyetleri de yaklaşık %10 arttı.

Aynı anda iki tane konut kredisi kullanabilir miyim?

Aynı anda iki tane konut kredisi kullanabilir miyim?

Konut kredisi kullanarak bir ev satın aldınız ancak belli bir süre sonra yatırım için ya da başka bir sebepten dolayı bir ev daha almak istiyorsunuz. Aynı anda iki tane konut kredisi kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyorsanız kısaca 'evet' yanıtını verebiliriz ama bazı şartları var. Nedir bunlar?

Konutta vade farkı kalmadı!

Konutta vade farkı kalmadı!

Başlığa bakınca tam olarak ne demek istediğimi anlamamış olabilirsiniz. Konut kredisinde önceki yıllarda vadeler arasında faiz oranlarında farklar oluşurdu. Ancak son aylarda bankalar 60 aya da, 120 aya da standart faiz oranı vermeye başladı. Bu durumda kısa vadeli kullanmak istediğiniz kredinin faiz oranını belirlerken iyi bir hesaplama yapmanızı önereceğiz. Nasıl mı?

2018'de ev alma planları

2018'de ev alma planları

Yeni yıla girerken geçmiş hatalarımızdan ders almayı yeni başlangıçlar yapmayı planlarız. Pek çoğumuz bütçemizi daha iyi yönetmek ve yeni yatırımlar yapmak için de kararlar alırız. Bu yıl yıllardır arzuladığınız evi satın almak için planlar yapmaya ne dersiniz? Hiç hesapta yokken bile bakmışsınız yeni yılda 2018'de ev sahibi olmuşsunuz. Yeni yılda ev almak isteyenler 5 tüyo...

x