Evlere karne geliyor

Evlere karne geliyor

Geçtiğimiz hafta Zeytinburnu’nda çöken evden sonra konutların yapı sorunlarıyla ilgili tartışmalar yine alevlendi. Çürük raporu olduğu için yıkım kararı çıkartılmış bir ev, deprem bile olmadan 1 dakika içinde çökebiliyor. Eskiden ev satın alırken dolabına kapısına vs. bakılırdı. Evin içinde kullanılan malzemeler bakardık oysa ki binanın nasıl inşa edildiğini, nasıl bir beton kullanıldığını, demirinin kalınlığını bilemezdik.

Eşler tapuya şerh koymaya başladı

Eşler tapuya şerh koymaya başladı

Eşinin kendinden habersiz oturduğu evi satmasını önlemek isteyen kadınlar, tapuya şerh koyma uygulamasına başladı. Geçtiğimiz yıldan bu yana bu hakkı kullanmak isteyen yaklaşık 14 bin kişi, tapuya 'Aile konutu” şerhi koydurdu. Uygulamanın başladığı günden bu yana da 90 binin üzerinde gayrimenkule aile konutu şerhi konulduğu açıklandı.

Ev fiyatları düşüyor mu?

Ev fiyatları düşüyor mu?

Konut fiyatlarının son yıllarda sürekli artmasına tanıklık ettik. Özelikle İstanbul, Ankara, Adana gibi büyükşehirlerde yıllık ortalama %20'leri bulan hatta geçen fiyat artışları oldu. Dolayısıyla da konuta yatırım yapan da, oturmak için satın alan da halinden memnundu. Ancak son aylarda ev fiyatlarının artmadığını hatta bazı semtlerde düştüğünü gösteren araştırmalar var. Peki ev fiyatları artıyor mu? Düşüyor mu? İşte ev fiyatlarıyla ilgili son gelişmeler.

Yeni yılda ev almak için 5 neden

Yeni yılda ev almak için 5 neden

2017 yılına az kaldı eminim pek çok kişi yeni yıl için planlar yapıyordur. Bunların içinde evini değiştirmek, yatırım yapmak ya da yıllardır hayalinizi kurduğunuz bir ev satın almak gibi planlarınız varsa tam zamanı. İşte yeni yılda ev almak için 5 neden:

Ev alamayan oda alacak

Ev alamayan oda alacak

Ev almaya gücü yetmeyenin evin bir bölümünü, odasını, mutfağını ya da salonunu satın alabilmesine olanak tanıyan yasa yürürlüğe girdi. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) çıkardığı Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde yapılan değişiklik. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre TOKİ, İller Bankası, belediyeler ile bunların bağlı ortaklıkları iştirakleri ya da yönetim kuruluna aday gösterme imtiyazının bulunduğu şirketler tarafından yapılan bağımsız bölümler. gayrimenkul yatırım portföyüne alınabilecek.

Satın alacağınız konutun özellikleri nasıl olmalı?

Satın alacağınız konutun özellikleri nasıl olmalı?

Yüklü miktarda para ödeyeceğiniz belki de ömrünüzün çok önemli yıllarını geçirebileceğiniz bir ev satın alırken ister istemez düşünüyoruz. Bazıları hayatında belki en fazla bir ya da iki kez ev satın alabiliyor. Bu yüzden alacağınız konutun tüm özelliklerini iyice kıyaslamanız lazım. Hele ki konut kredisi kullanacaksanız ve uzun vadeli borç yükü altına girecekseniz dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılar var. Konut satın almadan önce vereceğimiz detaylara dikkat edip tercihlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ev satın almak isteyenlere kolaylıklar

Ev satın almak isteyenlere kolaylıklar

Ev satın almak isteyenler en çok konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğinden ve peşinat bulamamaktan yakınıyordu. Enuygun'a da konuyla ilgili sık sık kullanıcılarımızdan mesajlar geliyordu. Ancak son aylardaki uygulamalarla ev satın almak isteyenlere bir dizi kolaylık sağlandı. Nedir bunlar?

%0,90'dan başlayan 60 ay vadeli konut kredileri

%0,90'dan başlayan 60 ay vadeli konut kredileri

Konut kredilerinde faiz oranları 60 ayda %0,90'a kadar geriledi. Bu faiz indirimi toplam geri ödemeleri de ciddi oranda etkiledi. Özellikle 60 ay vadeli kredi kullananlar örneğin 75.000 TL kredi için toplamda yaklaşık 100.000 TL geri ödeme yapacak.

Konut kredisinde faizler düşüyor

Konut kredisinde faizler düşüyor

Bankalar konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmeye başladı. Bazı bankalar 120 ay vadede konut kredisi faiz oranlarını 0,95'e kadar çekti. Hatta faiz oranları 60 ayda %0,90'a kadar gerileyen bankalar da var.

Konut kredisinde faizler %1,10'a geriledi

Konut kredisinde faizler %1,10'a geriledi

Uzun zamandır konut kredisinde faiz oranlarının düşmesi yönünde bir beklenti vardı öyle de oldu. Bir çok banka konut kredisi faiz oranlarını %1'10 civarına çekti. Aslında ciddi bir düşüş yok ve beklenen faiz oranları %1'in altına inmedi. Ancak konut kredisinde %1 ile %1,10 faiz arasındaki taksit farkı kredi kullanımını erteleyecek boyutta değil. Örneğin %1,12 faiz oranlı 100.000 TL konut kredisi ile %0,98 faiz oranlı konut kredisi taksitleri arasındaki fark aylık yaklaşık 150 TL. Hatta %1,10 faiz ile %1 faiz arasında yaklaşık 100 TL'lik bir fark oluşuyor. Bu yüzden eğer istediğiniz gibi bir ev bulduysanız faiz indirimini beklemeyin derim.

x