Ev satın almak isteyenlere kolaylıklar

Ev satın almak isteyenlere kolaylıklar

Ev satın almak isteyenler en çok konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğinden ve peşinat bulamamaktan yakınıyordu. Enuygun'a da konuyla ilgili sık sık kullanıcılarımızdan mesajlar geliyordu. Ancak son aylardaki uygulamalarla ev satın almak isteyenlere bir dizi kolaylık sağlandı. Nedir bunlar?

%0,90'dan başlayan 60 ay vadeli konut kredileri

%0,90'dan başlayan 60 ay vadeli konut kredileri

Konut kredilerinde faiz oranları 60 ayda %0,90'a kadar geriledi. Bu faiz indirimi toplam geri ödemeleri de ciddi oranda etkiledi. Özellikle 60 ay vadeli kredi kullananlar örneğin 75.000 TL kredi için toplamda yaklaşık 100.000 TL geri ödeme yapacak.

Konut kredisinde faizler düşüyor

Konut kredisinde faizler düşüyor

Bankalar konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmeye başladı. Bazı bankalar 120 ay vadede konut kredisi faiz oranlarını 0,95'e kadar çekti. Hatta faiz oranları 60 ayda %0,90'a kadar gerileyen bankalar da var.

Konut kredisinde faizler %1,10'a geriledi

Konut kredisinde faizler %1,10'a geriledi

Uzun zamandır konut kredisinde faiz oranlarının düşmesi yönünde bir beklenti vardı öyle de oldu. Bir çok banka konut kredisi faiz oranlarını %1'10 civarına çekti. Aslında ciddi bir düşüş yok ve beklenen faiz oranları %1'in altına inmedi. Ancak konut kredisinde %1 ile %1,10 faiz arasındaki taksit farkı kredi kullanımını erteleyecek boyutta değil. Örneğin %1,12 faiz oranlı 100.000 TL konut kredisi ile %0,98 faiz oranlı konut kredisi taksitleri arasındaki fark aylık yaklaşık 150 TL. Hatta %1,10 faiz ile %1 faiz arasında yaklaşık 100 TL'lik bir fark oluşuyor. Bu yüzden eğer istediğiniz gibi bir ev bulduysanız faiz indirimini beklemeyin derim.

İstanbul'da ev fiyatları neden artıyor?

İstanbul'da ev fiyatları neden artıyor?

Özellikle İstanbul'dan ev almak isteyenlerin en büyük sıkıntısı hızlı fiyat artışı. Ev almaya karar verenler, arayıp bulana kadar artan ev fiyatlarıyla karşılaşabiliyor. İstanbul bu fiyat artışıyla da dünyanın 150 şehri arasında ilk 3 sıraya yerleşti. Global Şehir Endeksi 2016 verilerine göre İstanbul yıllık %20 fiyat artışıyla dünyada Çin'in Şenzhen ve Şanghay şehirlerinden sonra en hızlı fiyatı artan kent unvanına sahip oldu.

Ev alırken yeni mi yoksa ikinci el mi tercih etmeli?

Ev alırken yeni mi yoksa ikinci el mi tercih etmeli?

Ev satın alırken pek çok kişi bu soruyu soruyor. Tabi ki genelimiz yeni yani sıfır bir ev satın almak ister ancak özellikle merkezi yerlerde yeni binaların fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle ikinci el evi tercih etmek zorunda kalabiliyoruz ya da başka daha bir çok sebepten... Eğer siz de bu konuda kararsızsanız, saydığım özelliklere dikkat ederek tercihinize yön verebilirsiniz.

Asgari ücrete 85.000 TL konut kredisi

Asgari ücrete 85.000 TL konut kredisi

Konut kredisi faiz oranları düşmüyor üstelik ev fiyatları da yükseliyor, bu döngüde sanırım en çok bekleyenler zararlı çıkıyor. Ancak ev fiyatlarındaki artışa göre faiz oranları düşük kaldı, örneğin asgari ücret tutarında bir taksitle 85.000 TL konut kredisi ödeyebiliyorsunuz. %1,14 faizli Garanti Bankası Kiracıya Mortgage kredisinde aylık taksitler 120 ay vadeli 85.000 TL kredi için 1.303 TL. Toplam geri ödemesi de 157.750 TL.

Ucuz konut bulma yolları

Ucuz konut bulma yolları

Enuygun'a gelen yorumlardan da dikkatimi çekiyor. Ev almak isteyenlerin en büyük sıkıntısı fiyatların yüksekliği. Evet ev fiyatları ülkemizde, özellikle de büyük şehirlerde çok hızlı bir yükseliş gösteriyor ancak hala uygun fiyata da ev bulma şansınız var. Israrcı olursanız, iyi takip ederseniz, gelişecek bölgeleri seçerseniz ya da en azından başka şehirden ev almayı da göze alırsanız, uygun fiyata ev bulmanız mümkün. İşte size ucuz konut bulma yolları....

Yatırımlık veya oturmak için alınacak ev nasıl seçilir?

Yatırımlık veya oturmak için alınacak ev nasıl seçilir?

Ev satın alanların hepsi oturmak için satın almıyor. Kira geliri almak ya da en çok kazandıran yatırım aracı konut olduğu için satın alanlar da çok. Öyleyse ev satın alırken oturacaksanız farklı, yatırım için alacaksanız farklı kriterleriniz olmalı.

Konut fiyatları düşer mi?

Konut fiyatları düşer mi?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'deki konut fiyatlarına ilişkin raporunu okuyunca 'Konut fiyatları düşer mi?' başlıklı bir yazı yazmak istedim. Çünkü ev satın almak isteyen herkes bu soruyu soruyor. Türkiye'nin konut fiyat artışında dünyanın en hızlı 5 ülkesinden biri olduğunu belirten Moody's ancak bu artışın sürdürülebilir olmayacağını hatta yumuşak inişler beklendiğini açıkladı. Ancak müteahhit firmalara göre inşaat maliyetlerinde artış sürdüğü sürece fiyatlarda kolay kolay düşüş olmayacak.

x