Ayda 2.000 TL'ye 145.000 TL

Ayda 2.000 TL'ye 145.000 TL

Konut kredisinde faiz oranlarındaki indirim devam ediyor. 120 ayda %0,88'e kadar düşen faiz oranları sonrasında aylık taksitler de de bir miktar azalma oldu. Örneğin ayda 2.000 TL hatta altında bir tutara, 145.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Büyükşehirlerde ev fiyatlarının yüksekliğinden yakınanlar için 150.000 TL ve üzeri krediler için aylık taksit ödemelerini yazalım.

Konut satışları arttı ev fiyatları da artar mı?

Konut satışları arttı ev fiyatları da artar mı?

Son dönem yapılan kampanyalar konut satışlarını arttırdı. Ocak ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %12.8 oranında artarken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları globalde konut fiyatlarının az da olsa artacağına yönelik rapor hazırladı. Peki konut satış hızı bu şekilde artarsa ev fiyatlarında yükselme olur mu?

Konutta KDV indirimi

Konutta KDV indirimi

Yeni ev alacakların dikkat etmesi gereken konuların başında KDV uygulaması geliyor. %8’e kadar düşürülen KDV uygulaması, Eylül 2017 sonuna kadar uzatıldı. 150 metrekarenin altında evler için istenen KDV ise %1 ancak bazı istisnalar var...

Konutta 60 ayda %0 ve 240 ayda %0,79 faizli kampanyalar

Konutta 60 ayda %0 ve 240 ayda %0,79 faizli kampanyalar

Konutta 240 aya varan düşük faizli kredili ev satışları başladı. Emlak Konut GYO’nun başlattığı ve iştiraki firmaların da katıldığı bu kampanyada 60 aya kadar %0 faiz, 120 ay vadede %0,45 ve 240 ay vadede ise %0,79 faiz fırsatı var. Kampanya 31 Mart’a kadar devam edecek.

Enerji kimlik belgesi olmayan ev satılamayacak

Enerji kimlik belgesi olmayan ev satılamayacak

Yıllar önce ev satışlarında DASK yani zorunlu deprem sigortası girdi hayatımıza. 2 Mayıs’ta devreye girecek yeni düzenlemeye göre de Enerji Kimlik Belgesi olmayan binanın alım satımı yapılamayacak. 2011 yılından önce ruhsatı alınmış tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) zorunluluğu geliyor. EKB belgesi olmayan binaların alımı ve satımı yapılamayacak.

Evlere karne geliyor

Evlere karne geliyor

Geçtiğimiz hafta Zeytinburnu’nda çöken evden sonra konutların yapı sorunlarıyla ilgili tartışmalar yine alevlendi. Çürük raporu olduğu için yıkım kararı çıkartılmış bir ev, deprem bile olmadan 1 dakika içinde çökebiliyor. Eskiden ev satın alırken dolabına kapısına vs. bakılırdı. Evin içinde kullanılan malzemeler bakardık oysa ki binanın nasıl inşa edildiğini, nasıl bir beton kullanıldığını, demirinin kalınlığını bilemezdik.

Eşler tapuya şerh koymaya başladı

Eşler tapuya şerh koymaya başladı

Eşinin kendinden habersiz oturduğu evi satmasını önlemek isteyen kadınlar, tapuya şerh koyma uygulamasına başladı. Geçtiğimiz yıldan bu yana bu hakkı kullanmak isteyen yaklaşık 14 bin kişi, tapuya 'Aile konutu” şerhi koydurdu. Uygulamanın başladığı günden bu yana da 90 binin üzerinde gayrimenkule aile konutu şerhi konulduğu açıklandı.

Ev fiyatları düşüyor mu?

Ev fiyatları düşüyor mu?

Konut fiyatlarının son yıllarda sürekli artmasına tanıklık ettik. Özelikle İstanbul, Ankara, Adana gibi büyükşehirlerde yıllık ortalama %20'leri bulan hatta geçen fiyat artışları oldu. Dolayısıyla da konuta yatırım yapan da, oturmak için satın alan da halinden memnundu. Ancak son aylarda ev fiyatlarının artmadığını hatta bazı semtlerde düştüğünü gösteren araştırmalar var. Peki ev fiyatları artıyor mu? Düşüyor mu? İşte ev fiyatlarıyla ilgili son gelişmeler.

Yeni yılda ev almak için 5 neden

Yeni yılda ev almak için 5 neden

2017 yılına az kaldı eminim pek çok kişi yeni yıl için planlar yapıyordur. Bunların içinde evini değiştirmek, yatırım yapmak ya da yıllardır hayalinizi kurduğunuz bir ev satın almak gibi planlarınız varsa tam zamanı. İşte yeni yılda ev almak için 5 neden:

Ev alamayan oda alacak

Ev alamayan oda alacak

Ev almaya gücü yetmeyenin evin bir bölümünü, odasını, mutfağını ya da salonunu satın alabilmesine olanak tanıyan yasa yürürlüğe girdi. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) çıkardığı Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde yapılan değişiklik. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre TOKİ, İller Bankası, belediyeler ile bunların bağlı ortaklıkları iştirakleri ya da yönetim kuruluna aday gösterme imtiyazının bulunduğu şirketler tarafından yapılan bağımsız bölümler. gayrimenkul yatırım portföyüne alınabilecek.

x