Aynı anda iki tane konut kredisi kullanabilir miyim?

Aynı anda iki tane konut kredisi kullanabilir miyim?

Konut kredisi kullanarak bir ev satın aldınız ancak belli bir süre sonra yatırım için ya da başka bir sebepten dolayı bir ev daha almak istiyorsunuz. Aynı anda iki tane konut kredisi kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyorsanız kısaca 'evet' yanıtını verebiliriz ama bazı şartları var. Nedir bunlar?

Konutta vade farkı kalmadı!

Konutta vade farkı kalmadı!

Başlığa bakınca tam olarak ne demek istediğimi anlamamış olabilirsiniz. Konut kredisinde önceki yıllarda vadeler arasında faiz oranlarında farklar oluşurdu. Ancak son aylarda bankalar 60 aya da, 120 aya da standart faiz oranı vermeye başladı. Bu durumda kısa vadeli kullanmak istediğiniz kredinin faiz oranını belirlerken iyi bir hesaplama yapmanızı önereceğiz. Nasıl mı?

2018'de ev alma planları

2018'de ev alma planları

Yeni yıla girerken geçmiş hatalarımızdan ders almayı yeni başlangıçlar yapmayı planlarız. Pek çoğumuz bütçemizi daha iyi yönetmek ve yeni yatırımlar yapmak için de kararlar alırız. Bu yıl yıllardır arzuladığınız evi satın almak için planlar yapmaya ne dersiniz? Hiç hesapta yokken bile bakmışsınız yeni yılda 2018'de ev sahibi olmuşsunuz. Yeni yılda ev almak isteyenler 5 tüyo...

Büyükşehirlerin ortalama ev fiyatları

Büyükşehirlerin ortalama ev fiyatları

Büyükşehirlerde yaşamak bazı yönlerden zor, hatta bazen çekilmez bile bulabiliyoruz. Ancak barındırdığı imkanlar diğer şehirlere göre öyle fazla ki, ister istemez bu şehirler milyonlar tarafından tercih ediliyor. İşte Türkiye’nin büyük şehirlerinden ortalama ev fiyatları...

Konut fiyatları geriliyor mu?

Konut fiyatları geriliyor mu?

Bu soruya bölgesine şehrine göre farklı yanıtlar verebiliriz. Ancak karşılaştırmamızı enflasyon ya da dövize göre yaparsak ‘Evet’ yanıtı vermemiz güç. Peki ev fiyatları geriliyor mu? Artış hızı ne yönde? Bu hafta dilerseniz bu sorulara yanıt arayalım.

Topraktan ev almak doğru bir karar mı?

Topraktan ev almak doğru bir karar mı?

Bu soruyu bundan yaklaşık 8-10 yıl önce sorsaydım size ‘Evet’ deme ihtimalim güçlüydü. Çünkü o dönemde inşaat şirketleri topraktan ya da maketten satışlarda çok ciddi indirimler yapıyorlardı. Yani pek çok firma, hatta mahalle arası müteahhit bile, topraktan evi bitmiş halinin yarı parasına satıyordu. Günümüzde ise fiyatlar inşaat başladıktan sonra %100 artmıyor. Eğer ciddi bir indirim yoksa bu riske girmeye gerek var mı?

Kirada oturmak mı konut kredisi kullanmak mı avantajlı

Kirada oturmak mı konut kredisi kullanmak mı avantajlı

Kira yerine konut kredisi ödeme fikri çok tartışılıyor. Etrafımızda o kadar çok yeni ev kampanyaları duyuyoruz ki, ister istemez bize de bu fikir cazip geliyor. Gerçekten de kira yerine konut kredisi taksiti ödenir mi? Konut kredisi kullanmak bu kadar kolay mı? Aslında kredi notunuz düşük değil ve geliriniz de müsaitse, evet konut kredisi kullanmak çok kolay. Artan kira ve ev fiyatlarını da dikkate aldığınızda da mantıklı. Gelin isterseniz başlıktaki fikri tartışalım. Kirada oturmak mı yoksa konut kredisi kullanmak mı. Hangisi mantıklı?

En çok kazandıran ev tipi hangisi?

En çok kazandıran ev tipi hangisi?

Sadece oturmak için değil yatırım için de ev satın alan var. Hatta istediği büyüklükte bir evi satın alamadığı için daha küçük ev alıp kiraya verenler de bulunuyor. Öğrenci ya da bekar olup ayrı eve çıkan ve boşananların da sayısında artış olunca 1+1 evlere talep arttı. Peki sizce en çok kazandıran ev tipi hangisi?

Konutta şimdi al ödemeye 2019'da başla

Konutta şimdi al ödemeye 2019'da başla

Konut kredisinde geçtiğimiz yaz sonundan itibaren hem faiz indirimleri oldu hem de çok sayıda kampanya yapıldı. Son olarak Emlak Konut GYO ve bazı özel inşaat şirketleri de “Konutunu şimdi al ödemeye 2019’da başla” adıyla yeni bir kampanya başlattı. Buna göre ev satın alacaklar konut kredisi taksitlerine 2019 yılı ocak ayında başlayabilecekler.

Tapu işlemlerinde internet dönemi

Tapu işlemlerinde internet dönemi

Tapu sahiplerinin işlemlerini tapu müdürlüklerine gitmeden de yürütebilecekleri web-tapu sistemi hayata geçti. E-devlet doğrulama sistemiyle birlikte kullanabileceğiniz bu sistemde ev, arsa, dükkan vs. gibi taşınmazınıza ait bilgileri görüntülüyebileceksiniz. İsterseniz karşı tarafın örneğin evinizi satın almak isteyenlerin de görüntülemesine izin verebileceksiniz. Üstelik bu sistem üzerinden yapılan tüm işlemler için size SMS ile bilgilendirme mesajı gelecek.

x