En çok kazandıran ev tipi hangisi?

En çok kazandıran ev tipi hangisi?

Sadece oturmak için değil yatırım için de ev satın alan var. Hatta istediği büyüklükte bir evi satın alamadığı için daha küçük ev alıp kiraya verenler de bulunuyor. Öğrenci ya da bekar olup ayrı eve çıkan ve boşananların da sayısında artış olunca 1+1 evlere talep arttı. Peki sizce en çok kazandıran ev tipi hangisi?

Konutta şimdi al ödemeye 2019'da başla

Konutta şimdi al ödemeye 2019'da başla

Konut kredisinde geçtiğimiz yaz sonundan itibaren hem faiz indirimleri oldu hem de çok sayıda kampanya yapıldı. Son olarak Emlak Konut GYO ve bazı özel inşaat şirketleri de “Konutunu şimdi al ödemeye 2019’da başla” adıyla yeni bir kampanya başlattı. Buna göre ev satın alacaklar konut kredisi taksitlerine 2019 yılı ocak ayında başlayabilecekler.

Tapu işlemlerinde internet dönemi

Tapu işlemlerinde internet dönemi

Tapu sahiplerinin işlemlerini tapu müdürlüklerine gitmeden de yürütebilecekleri web-tapu sistemi hayata geçti. E-devlet doğrulama sistemiyle birlikte kullanabileceğiniz bu sistemde ev, arsa, dükkan vs. gibi taşınmazınıza ait bilgileri görüntülüyebileceksiniz. İsterseniz karşı tarafın örneğin evinizi satın almak isteyenlerin de görüntülemesine izin verebileceksiniz. Üstelik bu sistem üzerinden yapılan tüm işlemler için size SMS ile bilgilendirme mesajı gelecek.

100 metrekare ev kaç yılda amorti eder?

100 metrekare ev kaç yılda amorti eder?

Ev satın alırken konutun özellikleri, kredi faiz oranları, evin dekorundan bulunduğu semte kadar pek çok detaya bakıyoruz. Ancak evin aslında değerini öğrenmek için en çok başvurulan yöntem amorti hesabı. Örneğin satın aldığınız evin amorti hesabını yapmak için satış fiyatını yıllık kira getirisine bölüyorsunuz. Böylece evin amorti hesabı ortaya çıkıyor.

Aynı gelirle en az metrekareyi İstanbullu satın alıyor

Aynı gelirle en az metrekareyi İstanbullu satın alıyor

Ev fiyatlarının pahalılığından şikayet ediyoruz. Ev satın almak isteyenler de en çok uygun fiyatlı ev bulamamaktan yakınıyor. Yüksek ev fiyatlarında başı ise İstanbul çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurt içi Hasıla verisine göre, kişi başına düşen yıllık gelirin en fazla olduğu kent İstanbul. Ancak konut metrekare fiyatlarına göz attığınızda ise İstanbullu yıllık geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabiliyor. Peki diğer şehirdekiler gelirlerine göre ne kadar metrekare satın alabiliyor?

Ayda 2.000 TL'ye 140.000 TL konut kredisi

Ayda 2.000 TL'ye 140.000 TL konut kredisi

Konut kredisinde faiz oranlarında artışlar oldu. Geçtiğimiz yaz sonu başlayan faiz indirimleri uzun süre devam etmişti. Yılbaşından sonra da bankalar kademe kademe kredi faizlerini arttırdı. Ancak hala ev satın almak istiyorsanız konut kredisi kullanmak cazibesini koruyor. Ev fiyatları geçen yıldan bu yana çok da artmadığı için faiz artışları aylık taksitlere 100-200 TL gibi bir etki yapıyor. Örneğin aylık yaklaşık 2.000 TL taksitle 140.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. 60.000 TL gibi bir tutarda peşinatınız varsa da 200.000 TL ve üzeri ev satın almanız mümkün.

Konut fiyatları artar mı?

Konut fiyatları artar mı?

Son bir yılda eskiye nazaran konut fiyatlarında çok ciddi artışlar olmadı. Özellikle ikinci el evlerde geçtiğimiz yıllardaki gibi bir yılda %20 ve üzeri artış yaşanmadı. Ancak yeni yapılan konutlar için aynı şeyi söylemek zor. Yeni evlerin fiyatları ister istemez artıyor. Çimento, demir, inşaat malzemelerine vs. yapılan zamlar ev fiyatlarını etkiliyor. Hatta asgari ücrete zam olduğunda, inşaatta çalışacak işçiler de ücretine zam istiyor. Dolayısıyla bu sektördeki artışlar enflasyon artışının bile üzerine geçiyor. Haliyle de müteahhit firmalar ev fiyatlarını arttırmak zorunda kalıyor. Peki önümüzdeki dönem için nasıl bir öngörü de bulunabiliriz.

Ev alıp satarken dikkat!

Ev alıp satarken dikkat!

Gayrimenkul sektöründe alım satımlara ilişkin yeni düzenlemeler yolda. Artık belediyelerin rayiç bedelleri yerine, tüm Türkiye’yi kapsayan arsa-konut değerleme sistemine göre fiyatlar belirlenecek. Sürekli güncellenecek bu değerlendirme sisteminde, sokak sokak cadde cadde ev, iş yeri ya da arsalara bir rayiç bedel oluşturulacak.

Gayrimenkul sektöründe yeni düzenlemeler

Gayrimenkul sektöründe yeni düzenlemeler

İnşaat sektörünün anayasası sayılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde değişiklikler yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemelere göre artık stüdyo daire yapılamayacak. Kot farkından fazla daire yapımına ve belediyelerin emsal rantı yapmasına kısıtlama getirilirken, jandarma ve sahil güvenliğe ait araziler de imara açılabilecek. Ayrıca 3 katlı binalara da asansör zorunluluğu getirildi. İşte 1 Ekim 2017’de yürürlüğe girecek yeni yönetmelik....

Yeni evleneceklere ev alma tüyoları

Yeni evleneceklere ev alma tüyoları

Yaz ayı gelince evleneceklerin de sayısı artıyor. Evlilik demek aynı zamanda çiftlerin ailelerinden ayrılıp başka bir eve çıkmaları anlamına geliyor. Peki “Yakında evleneceğim aslında kira yerine ev satın almak istiyoruz ama nasıl yapacağız” diyenlerdenseniz sizlere tavsiyelerimiz olacak.

x