Ayda 2.000 TL'ye 140.000 TL konut kredisi

Ayda 2.000 TL'ye 140.000 TL konut kredisi

Konut kredisinde faiz oranlarında artışlar oldu. Geçtiğimiz yaz sonu başlayan faiz indirimleri uzun süre devam etmişti. Yılbaşından sonra da bankalar kademe kademe kredi faizlerini arttırdı. Ancak hala ev satın almak istiyorsanız konut kredisi kullanmak cazibesini koruyor. Ev fiyatları geçen yıldan bu yana çok da artmadığı için faiz artışları aylık taksitlere 100-200 TL gibi bir etki yapıyor. Örneğin aylık yaklaşık 2.000 TL taksitle 140.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. 60.000 TL gibi bir tutarda peşinatınız varsa da 200.000 TL ve üzeri ev satın almanız mümkün.

Konut fiyatları artar mı?

Konut fiyatları artar mı?

Son bir yılda eskiye nazaran konut fiyatlarında çok ciddi artışlar olmadı. Özellikle ikinci el evlerde geçtiğimiz yıllardaki gibi bir yılda %20 ve üzeri artış yaşanmadı. Ancak yeni yapılan konutlar için aynı şeyi söylemek zor. Yeni evlerin fiyatları ister istemez artıyor. Çimento, demir, inşaat malzemelerine vs. yapılan zamlar ev fiyatlarını etkiliyor. Hatta asgari ücrete zam olduğunda, inşaatta çalışacak işçiler de ücretine zam istiyor. Dolayısıyla bu sektördeki artışlar enflasyon artışının bile üzerine geçiyor. Haliyle de müteahhit firmalar ev fiyatlarını arttırmak zorunda kalıyor. Peki önümüzdeki dönem için nasıl bir öngörü de bulunabiliriz.

Ev alıp satarken dikkat!

Ev alıp satarken dikkat!

Gayrimenkul sektöründe alım satımlara ilişkin yeni düzenlemeler yolda. Artık belediyelerin rayiç bedelleri yerine, tüm Türkiye’yi kapsayan arsa-konut değerleme sistemine göre fiyatlar belirlenecek. Sürekli güncellenecek bu değerlendirme sisteminde, sokak sokak cadde cadde ev, iş yeri ya da arsalara bir rayiç bedel oluşturulacak.

Gayrimenkul sektöründe yeni düzenlemeler

Gayrimenkul sektöründe yeni düzenlemeler

İnşaat sektörünün anayasası sayılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde değişiklikler yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemelere göre artık stüdyo daire yapılamayacak. Kot farkından fazla daire yapımına ve belediyelerin emsal rantı yapmasına kısıtlama getirilirken, jandarma ve sahil güvenliğe ait araziler de imara açılabilecek. Ayrıca 3 katlı binalara da asansör zorunluluğu getirildi. İşte 1 Ekim 2017’de yürürlüğe girecek yeni yönetmelik....

Yeni evleneceklere ev alma tüyoları

Yeni evleneceklere ev alma tüyoları

Yaz ayı gelince evleneceklerin de sayısı artıyor. Evlilik demek aynı zamanda çiftlerin ailelerinden ayrılıp başka bir eve çıkmaları anlamına geliyor. Peki “Yakında evleneceğim aslında kira yerine ev satın almak istiyoruz ama nasıl yapacağız” diyenlerdenseniz sizlere tavsiyelerimiz olacak.

Gelirime göre ne kadarlık bir ev satın alabilirim?

Gelirime göre ne kadarlık bir ev satın alabilirim?

Pek çok kişi büyük ve görkemli bir ev sahibi olmak ister ancak satın alacağınız evin de bütçenize uygun olması gerekir. Konut kredisi kullanarak ev satın almak istiyorsanız gelirinize göre kredi başvurusunda bulunmanız lazım. Peki gelirinize göre ne kadarlık bir ev satın alabilirsiniz?

Krediyle ev alacakların dikkat etmesi gereken 7 özellik

Krediyle ev alacakların dikkat etmesi gereken 7 özellik

Krediyle ev satın almaya karar verdiyseniz bu yazdıklarımıza mutlaka göz gezdirin. Kredi kullanmadan önce dikkat edeceğiniz bu özellikler sayesinde kredinizi de evinizi de sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. İşte krediyle ev alacakların dikkat etmesi gereken 7 özellik...

Konutta 72 ay vade avantajları

Konutta 72 ay vade avantajları

Konut kredisi kullanırken toplamda faize fazla para ödemek istemeyenler kısa vadeyi tercih ediyor. Ancak kısa vadede de ödemeler sizi zorlayabilir. Bu yüzden borcunuzu kısa sürede tamamlamak isterseniz 72 ay vade seçeneğine de göz atmanızı öneririz. 60 ay vadede taksitler sizi zorlarsa 72 ay vadeli krediler de cazip gelebilir. İşte 72 ay vadeli kredilerin ödemeleri...

Ev satın alırken dikkat etmeniz gereken 5 püf noktası

Ev satın alırken dikkat etmeniz gereken 5 püf noktası

Ev satın alırken yaşanan süreç biraz zorlayıcı olabiliyor. Neticede ederi yüksek bir alışveriş yapıyorsunuz belki yüklü bir de borca giriyorsunuz. Bu yüzden ev satın alırken bazı kriterlere dikkat etmek şart. İşte ev satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli 5 püf noktası.

Konutta 60 ay vadede %1'in altında krediler

Konutta 60 ay vadede %1'in altında krediler

Konut kredisinde borcunu daha kısa sürede bitirip evinin sahibi olmak isteyenler için avantajlı koşullar var. Neredeyse tüm bankalarda 60 ay vadede kredi faizleri %0,1’in altında. Örneğin aylık yaklaşık 1.500 TL taksitle 60 ay vadeli 70.000 TL kredi kullanabilirsiniz. 5 yılda borcunuzu bitirebileceğiniz 60 ay vadeli kredilerin ödeme planlarına bakalım...

x