• Anasayfa
  • Bilgi
  • Türkiye konut fiyatları artışında Avrupa’da birinci

Türkiye konut fiyatları artışında Avrupa’da birinci

nihanbayram

Avrupa İstatistik Ofisi’nin son raporuna göre, Türkiye’de son 1 yılda konut fiyatları %32 arttı ve Avrupa ülkeleri arasında konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke oldu. Türkiye’yi %17’lik artışla Lüksemburg, %15,3’lük artışla Danimarka ve %12 ile Litvanya takip ediyor. Avrupa Birliği’nde ise 2021’in ilk döneminde geçen yılın birinci dönemine göre %6,1’lik bir artış görüldü.

AB ülkelerinde konut fiyatları düşüşte

Çoğu ülkede konut satış fiyatlarında artış yaşanırken Avrupa Birliği ülkelerinde fiyatlarda sert bir düşüş gözlemlendi. Bunun nedeni ise ülkelerde yaşanan borç krizleri. Yunanistan’da yaşanan borç krizi Kıbrıs, İspanya ve İtalya’yı da etkiledi. Bu ülkelerde bankalardan kredi alma kriterleri zorlaştığından konut satın almaları azaldı. Durum böyle olunca da konut fiyatlarında artış yapılamadığı gibi düşüş görüldü. Kıbrıs’ta konut fiyatlarında %5,8 değer kaybı görüldü. İspanya %1, Romanya %1,4 ve İtalya %1,7 ile en az artış yaşanan ülkelerden.

Kira fiyatları da arttı

Türkiye genelinde kira fiyatlarında %9,4 artış görüldü. Bu artışla Avrupa ülkeleri arasında kira fiyatları en çok artan ülke Türkiye oldu. Türkiye’nin ardından %5’lik artış Avusturya, %4,1’lik artış ile Letonya geliyor. Avrupa Birliği genelinde kira fiyatlarında %1,2’lik bir artış yaşandı. Estonya’da kira fiyatları %3,1, Malta’da %2,4, Slovenya’da ise %2,2 azaldı.


nihanbayram
Nihan Bayram
414 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN