Yükselen konut fiyatları gayrimenkulü en değerli yatırım araçlarından biri haline getirdi. Ancak konut, arsa ve arazi satışlarına artan talep, dolandırıcıların çoğalmasına sebep oldu. Peki konut, arsa ve tarla alırken tapuda nelere dikkat etmeliyiz?

Hisseli ve müşterek tapulara dikkat!

Konut, arsa, arazi ya da tarla alırken en çok dikkat etmeniz gereken konu hisseli ya da müşterek tapu konusu. Eğer almayı planladığınız taşınmaz hisseli arsa ya da konutsa, bu taşınmazsın satışında şüfa hakkı bulunuyor. Şüfa hakkı önalım hakkı anlamına geliyor. Örneklemek gerekirse 100.000 TL ödeyerek satın aldığınız arsanın tapusu hisseli ise diğer hissedarlar size dava açıp sadece 10.000 TL ödeyerek sizin hissenizi satın alabiliyorlar. Böyle bir durumda 100.000 TL’lik yatırımınızın değerlenmesini beklerken zarar etmiş oluyorsunuz. Bu durumla karşılaşmamak için mutlaka tapuda bu durumu sorgulamanız gerekiyor. Eğer hisseli tapu yapılacaksa hissedarlardan noter onaylı muvafakatname alınması gerekli.

İpotekli tapuda riski taşınmazı alan kişi üstleniyor

İpotekli evlerin satılıp satılmadığı merak edilen konular arasında. Kanunlara göre, bir evin üzerinde ipotek olması o evin satışına engel değil. Ancak ipotekli bir ev alan kişi tüm riski yüklenmiş oluyor çünkü eğer tapuya ipotek koyan kişi ya da kurum alacağını tahsil edemezse tapuda satış ya da devir işlemi yapabilir. Yani anlayacağınız evin ipotek edilmesine yol açan borç ödenmediğinde sizin satın aldığınız evi ipotek koyan kişi ya da kurum kimse satma hakkına sahip. Satın almak istediğiniz taşınmazın ipotekli olup olmadığını taşınmazın kayıtlı olduğu tapu dairesinden öğrenebilirsiniz.

Başkasına ait tapu sorgulama yapılır mı?

Yasal olarak başkasına ait bir gayrimenkulün tapusunu sorgulayamazsınız. Tapu kaydı sorgulama işlemleri tapu sahibine özeldir ve her vatandaş sadece kendi gayrimenkulü için sorgulama yapabilir. Başkasına ait bir tapu kaydını sorgulama işlemi sadece bir dava söz konusu olduğunda avukatlar tarafından yapılır. Avukatınız Türkiye Barolar Birliği TAKPAS Sorgulama Sistemi üzerinden sizin adınıza kayıtlı arsa, arazi, konut gibi taşınmazları sorgulayabilir. Bunun dışında başkasına ait tapu sorgulama işlemi yapma imkanı bulunmuyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
413 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN