• Anasayfa
  • Bilgi
  • Topraktan ev almak mı daha karlı yoksa anahtar teslim mi?

Topraktan ev almak mı daha karlı yoksa anahtar teslim mi?

nihanbayram

Ev almak oldukça büyük bir adım ve karar olduğu için bu kararı alırken en avantajlı olacağımız senaryoyu değerlendirmek istiyoruz. Akıllı bir yatırım yapmış olmak için daha uygun fiyatlı seçeneği değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu noktada topraktan ev almanın daha ucuz olabileceği düşüncesiyle bu seçeneğe yönelebiliyoruz. Peki topraktan yani inşaat başlamadan ev almak ne kadar avantajlı? 

İçindekiler

Topraktan ev almak nedir?

Topraktan ev2

Ev satın almak için araştırma yaparken ya da çevrenizdekilerle görüşürken topraktan ev almak tabirini sıkça duymuş olabilirsiniz. Topraktan ev almak, en temel anlamıyla inşaat başlamadan ev almak anlamına geliyor. Projelendirme aşaması tamamlanmış ancak henüz inşaat çalışmaları başlamamış dairelerin satılmasına topraktan satış deniyor. Arsaları satın alan müteahhitler, arsa sahipleriyle yaptıkları sözleşmeye göre müteahhit payına düşen arsaları inşaat bitmeden satışa çıkarabiliyor. Bu dairelere topraktan daire adı veriliyor.

Anahtar teslim konut nedir?

anahtar teslim

Konut projelerin çeşitli alanlardaki reklamlarında anahtar teslim tabirini sıkça görüyoruz. Peki anahtar teslim ne demek? Bir konutun inşaatının ve gerekli tüm işlemlerinin herhangi bir eksik olmadan tamamlanması ve konutu satan alan kişiye teslim edilmesine anahtar teslim deniyor. Anahtar teslim konutlarda konut projesini yapan inşaat ya da müteahhit firması gerekli tüm masrafları karşılıyor ve alıcıya konutu masrafsız teslim ediyor.

Topraktan ev almanın avantajları neler?

topraktan ev1

Henüz inşaatı başlamamış bir daireyi satın alma fikrine alışmak biraz zor olabilir ancak bazı fiyat anlamında oldukça avantajlı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Topraktan ev sahibi olmaya karar verdiğinizde evi daha uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. Topraktan ev almak ile anahtar teslim konut almak arasındaki fiyat avantajının oranı projelere göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak genelde topraktan ev satın aldığınızda yaklaşık %20 oranda daha avantajlı bir fiyat ödüyorsunuz. Tercih ettiğiniz projede bu oran %20 olmasa bile anahtar teslim bir daireden daha karlı olacağı kesin. Ayrıca topraktan dairenizi satın alacağınız firma, bankalarla kredi anlaşması yapmış olabilir. Bu anlaşmalar sayesinde avantajlı faiz oranlarından yararlanarak kredi çekebilirsiniz.

Özellikle ev fiyatlarındaki artışı göz önünde bulundurduğumuzda inşaat başlamadan satın aldığınız evin değeri, proje tamamlandıktan sonra artacaktır. Yani topraktan aldığınız daire tamamlandığında bu daireyi aldığınızdan daha yüksek fiyatlara satarak da kar edebilirsiniz. Yani topraktan ev almak, anahtar teslim konut almaktan daha karlı oluyor diyebiliriz.

Topraktan ev almanın bir diğer avantajı ise dairenizin hangi katta ve cephede olacağını gönlünüze göre seçebilme olanağınızın olması. Ev satın alacağınız projede henüz satılan dairelerin sayısı azalmamışsa kendi tercihlerinize göre seçim yaparak almak dairenizi alabilirsiniz. Ayrıca dairenin inşaatı henüz başlamadığı için dairenizle ilgili kişisel istekleriniz varsa bunları talep edebilirsiniz. Örneğin mutfak dolapları ya da parkelerinizin rengini kendi tercihinize göre belirleyebilirsiniz.

Topraktan ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Topraktan ev3

Topraktan ev almak, anahtar teslim dairelere göre daha avantajlı olsa da bazı riskleri de bulunuyor. Henüz inşaatına başlanmamış bir daireyi satın alacağınız için çok dikkatli olmanız gereken bazı durumlar var.

1- Topraktan ev alma kararı aldığınızda ilk yapmanız gereken şey satın alacağınız konutun projesini yöneten firmayı ya da müteahhitti detaylı bir şekilde araştırmak. Bu firmanın ya da kişinin önceki projelerini araştırıp incelemelisiniz. Geçmiş projelerde herhangi bir gecikme olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Önceki projelerini herhangi bir gecikme ya da sıkıntı olmadan planlayan firmalar ya da müteahhitler sizin konut alacağınız projeyi de sıkıntısız bir şekilde tamamlayabilirler.

2- Konut firması ya da müteahhit konusunda araştırma yapıp emin olsanız bile kendinizi garantiye almak için sözleşmenizi imzalarken bazı detayları belirlemeniz yararlı olacaktır. Bu detaylar arasında en önemlisi dairenin teslim tarihini belirlemek. Firmanın size daireyi teslim edeceği tarihi açık ve net bir şekilde sözleşmenize yazması sizi garantiye alır.

3- Sözleşmenizde mutlaka belirlemeniz gereken diğer önemli detaylar ise dairenizin metrekaresi, kat sayısı, cephesi, oda ve banyo sayısıdır. Tüm bu detayları sözleşmenizi imzalarken netleştirmek ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçer. İnşaatı bile olmadan satın aldığınız daireniz tamamlandığında sözlü olarak anlaştığınız metrekareden daha küçük bir evle karşılaşmak istemezsiniz. Bu adıma dikkat ederek bunun önüne geçebilirsiniz.

4- Anlaştığınızdan farklı bir katta ya da cephede bir daireyle karşılaşmamak dikkat edebileceğiniz kriterlerden bir diğeri ise kat irtifakı tapusu. Bu tapu, inşaatı henüz başlamamış konutların yapılacağı arsa üzerinde alacağınız dairenin hissesine düşen arsanın tapusu aslında. Kat irtifakı tapusu yaşanabilecek herhangi bir aksilikte sizi güvence altına alacak yegane belgedir.

5- Topraktan ev alırken projenin üstüne yapılacağı arsanın tapu kayıtlarını da incelemeye dikkat etmelisiniz. İmar planına ve kanunlara uygun bir proje hazırlanmış olması projenin başarıyla tamamlanacağına dair önemli bir işaret.

Anahtar teslim konut almanın avantajları nelerdir?

anahtar teslim1

Anahtar teslim konut satın almak, topraktan ev almaya göre daha pahalı bir seçenek olsa da anahtar teslim konutların bazı avantajları bu pahalılığın göz ardı edilmesine sebep olabiliyor. Bu konutların en önemli avantajı, satın aldığınız konutun nasıl olduğunu tam olarak görüp inceleyebiliyor olmanız. Konutla ilgili her detay tamamlanmış olduğu için herhangi bir sürprizle karşılaşma ihtimali ortadan kalkıyor. Aynı zamanda hiç beklemeden direkt olarak evinize taşınabiliyorsunuz. Topraktan satın aldığınız konuta taşınabilmek için projenin tamamlanmasını beklemek oldukça uzun ve zorlayıcı bir süreç gibi gelebiliyor. Özellikle de kira ödüyorsanız projenin tamamlanacağı tarihe kadar kira ödemeleriniz devam ediyor. Bu konutu kredi çekerek aldıysanız kira ve kredi ödemeleri sizi zorlayabilir ancak anahtar teslim konut satın aldığınızda direkt olarak evinize taşınıp kira sıkıntısından kurtulabilirsiniz. Böylece konut kredinizin borçlarını öderken de zorlanmazsınız.


nihanbayram
Nihan Bayram
413 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN