Konut fiyat artışında Ankara dünya zirvesinde!

tugbahacibayramoglu

Son aylarda konut fiyatlarında çok ciddi artışlar var. İnşaat maliyetlerindeki hızlı artış ister istemez ev fiyatlarına da yansıdı. Ve bu fiyat artışı Türkiye’de büyük kentlerimizi dünya zirvesine taşındı. Ankara yıllık %30 fiyat artışıyla dünyada ev fiyatlarının en çok arttığı il oldu. Ankara’yı bakın başka hangi şehirlerimiz izledi.

3 büyük şehir zirvede

Uluslararası gayrimenkul danışmanlık firmasının yayımladığı 2020 yılı 4. çeyrek raporuna göre dünyada üzerinde ev fiyatlarının en çok arttığı il %30’luk yükselişle başkent Ankara oldu. Ankara’yı %29,4 artışla İzmir ve %27,9’lık artışla da İstanbul izledi.

Raporda dünya başkentlerine göz attığımızda Güney Kore’nin başkenti Seul, Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde %20’nin üzerinde artış var. Berlin ve Londra'da %4, Paris'te ise %7'lik artış var.

Fiyatlar bazı yapılarda daha da çok yükselmiş Ben de konut yazılarını yazarken düzenli olarak belli semtlerde fiyatlara göz atıyorum. Benim gözlemlerim geçen yıla göre özellikle yılbaşından sonraki artışları da eklersek gerçekten de fiyatlarda %30’ları geçen bir yükselme var. Özellikle deprem sonrası yapılar, siteler, ortak yeşil alanı olan konutlar ve müstakil evlerde fiyat artışları çok daha yüksek.

İnşaat maliyetlerinde artış var

Yaz aylarında ev fiyatları konut kredisi faiz oranlarının düşmesinden dolayı arz talep dengesine bağlı olarak yükseldi. Şimdilerde ise inşaat maliyetlerinde artış nedeniyle yükselince, bu diğer evlerin de fiyatlarını etkiliyor. Fiyatı artmayan evler sadece eski deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılar. Fiyatlar yükseldi, peki ya bu fiyatlara ev satılıyor mu? Bu sorunun yanıtını da önümüzdeki hafta satış rakamlarına bakarak verelim ne dersiniz?


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN