Kira ve konut satış fiyatlarında yaşanan artışlar, ev almayı düşünenler için kafa karıştırıcı olabiliyor. Gayrimenkul sahibi olmak istiyorsanız ancak doğru zamandan emin olamıyorsanız sizin için önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Kira fiyatları artıyor

Kiralık evlere talep fazla ancak kiralık konut stoğu bu talebe yetemiyor. Durum böyle olunca da kiralarda önemli ölçüde bir artış görülüyor. Özellikle bazı semtlerde kentsel dönüşüm projelerinin yoğunluğu, bu semtlerde yaşayanların ya da ev arayanların farklı semtlere yönelmesine neden oldu. İstanbul gibi büyükşehirlerde kiralarda çok yüksek oranda bir artış yaşanıyor. Üniversitelerin ve okulların açılmasıyla öğrencilerin ev talebinin artması da fiyatlara yansımış durumda.

Kentsel dönüşümü tamamlanmış yeni evler için kiralar oldukça yüksekken henüz kentsel dönüşüme girmemiş ve deprem yönetmeliğinden önce yapılmış evlerde de kiralar artırıldı. 2+1 bir daire için 2000 TL ile 2500 TL arası kiralar normal kabul ediliyor ancak bu fiyatlar asgari ücretle çalışanlar ve öğrenciler için sıkıntı oluşturuyor.

Kira yerine kredi ödeyin

Kiralık ev arayışınızda istediğiniz kiraya beğendiğiniz bir ev bulamadıysanız kira aralığınızı yükseltmek yerine ev satın almayı değerlendirebilirsiniz. Eğer elinizde bir miktar peşinat bulunuyorsa kredi kampanyalarından yararlanarak şu anki koşuldaki kiraları ödemek yerine kredi ödeyebilirsiniz. Konut kredisi faizleri %1,37’den başlıyor. 120 ay vadeli 200.000 TL konut kredisinin aylık ödemeleri 3.405 TL ediyor. İstanbul gibi bir şehirde beğendiğiniz ev için 3000 TL kira ödemek yerine 3.405 TL kredi ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Eğer merkezi semtlerde ev fiyatları yüksekse evinizi farklı bir semtten alarak kiraya verebilirsiniz. Böylece kira gelirinizi kredinizi ya da kiranızı ödemek için değerlendirebilirsiniz.

Müstakil konut fırsatlarını değerlendirin

Pandeminin etkisiyle birçok çalışan artık evden çalışmaya başladı. Bu sadece çalışanların hayatını kolaylaştırmakla kalmadı, aynı zamanda istedikleri yerde yaşama özgürlüğünü de sağladı. Yapı izin istatistikleriyle ilgili açıklanan verilere göre, 2021 yılının ilk 6 ayında yapı ruhsatı verilen binaların sayısı 63 bini geçti. Ruhsat verilen müstakil konutların sayısı geçen yıla kıyasla 2021 Ocak ve Haziran ayları arasında %156,6 artış gösterdi.

Pandeminin yanında ülkemizi sarsan depremler de tüketicileri az katlı ve müstakil konutlara yönlendirdi. Gayrimenkul firmaları da bu talebi karşılamak için yeni konutları buna göre inşa etmeye başladı. Eğer şirketiniz evden çalışma sistemine geçtiyse sizler de gayrimenkul almak konusunda daha esnek olabilirsiniz. Farklı şehirlerde, belki de kıyı kesimlerde, müstakil bir ev satın almayı değerlendirebilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar