Kira ve konut satış fiyatlarında yaşanan artışlar, ev almayı düşünenler için kafa karıştırıcı olabiliyor. Gayrimenkul sahibi olmak istiyorsanız ancak doğru zamandan emin olamıyorsanız sizin için önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Kira fiyatları artıyor

Kiralık evlere ilgi büyük, ev stokları yetersiz. Kira bedellerinde büyük bir artış var. Bazı semtlerdeki kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle insanlar farklı semtlere yöneliyor. İstanbul gibi büyük şehirlerde kiralar çok yüksek seviyelere ulaştı. Üniversitelerin ve okulların açılmasıyla öğrencilerin ev talebi arttı ve bu da kira fiyatlarına yansıdı.

Kentsel dönüşüme girmiş evlerin kiraları oldukça yüksek, eski yapıların ve deprem yönetmeliğinden önce yapılan evlerin kiraları da arttı. 2+1 daireler için normal kabul edilen kira aralığı 2000 TL ile 2500 TL arasında. Bu fiyatlar asgari ücretle çalışanlar ve öğrenciler için zorluk yaratıyor.

Kira yerine kredi ödeyin

İstediğiniz kiraya beğendiğiniz bir ev çıkmıyorsa kira aralığınızı artırmak yerine ev alabilirsiniz. Bir miktar peşinatınız varsa kredi kampanyalarından yararlanarak kira ödemek yerine kredi ödemesi yapabilirsiniz. Konut kredisi faizleri %1,37'den başlıyor ve 120 ay vadeli 200.000 TL konut kredisi için aylık ödeme 3.405 TL olarak hesaplanıyor. İstanbul'da 3.000 TL'ye kiralayabileceğiniz bir ev yerine, 3.405 TL'ye kredi ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Merkezi semtlerde ev fiyatları yüksekse farklı bir semtten ev alıp kiraya verebilirsiniz. Bu şekilde kira gelirinizle kredinizi veya kiranızı ödeyebilirsiniz.

Müstakil konut fırsatlarını değerlendirin

Pandemi nedeniyle birçok insan evden çalışmaya başladı. Bu durum hem çalışanların hayatını kolaylaştırdı hem de istedikleri yerde yaşama özgürlüğü sağladı. Yapı izin istatistikleri incelendiğinde, 2021 yılının ilk 6 ayında yapı ruhsatı verilen binaların sayısı 63 bini aştı. Ruhsat verilen müstakil konut sayısı geçen yıla göre %156,6 arttı.

Ayrıca depremler de tüketicileri düşük katlı ve müstakil konutlara yönlendirdi. Bu talebi karşılamak için gayrimenkul firmaları yeni konutlar inşa etmeye başladı. Şirketiniz evden çalışma sistemine geçtiyse müstakil bir ev satın almak gibi daha esnek seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Farklı şehirlerde veya kıyı kesimlerinde bir ev satın alabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
407 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN