Konut satın alırken bunlara dikkat edin!

nihanbayram
Nihan Bayram
5 Nisan 2022
I
2 dk
I
0
I
Güncellenme: 5 Nisan 2022

Artan konut satış fiyatları ev sahibi olmak isteyenlerin daha dikkatli karar vermesine yol açtı. Yüklü miktarlarda ödeme yaparak satın alacağınız eve karar vermek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. İşte konut alırken dikkat etmeniz gerekenler!

İhtiyaçlarınızı iyi belirleyin

Konut alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlemek. Konut satın almak isteyenler genelde ihtiyaçlarını detaylı bir şekilde belirlemeden bazen evin konumuna bazen de dış görünüşe göre karar veriyor. Bu da satın aldığınız konuta belki de ihtiyacınızdan daha fazla para ödemenize neden oluyor. Bunu engellemek için satın alacağınız evden ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi net bir şekilde bilmelisiniz.

Satın almak istediğiniz evin tüm olanaklarını değerlendirin

Bir ev alırken sadece iç görünüşü ya da apartmanın geneli güzel diye ev alınmaması gerek. Evin merkezi noktalara yakınlığı ve toplu ulaşım araçları açısından sunduğu imkanlar çok iyi değerlendirilmeli. Alacağınız ev şu an yaşadığınız şehrin temel toplu ulaşım aracına yakın olmayabilir ancak önümüzdeki yıllarda yapılacak ulaşım projeleri sayesinde birkaç yıl içerisinde toplu ulaşım araçlarına yakın olabilir. Bu noktaları iyi araştırarak yatırımınızı iyi yapmalısınız.

Evin metrekare bilgilerini iyi öğrenin

Konut satış fiyatlarını belirleyen en önemli etkenlerden biri evin büyüklüğü oluyor. Ancak satın alacağınız eve değerinden fazla para ödememelisiniz. Bunun için de brüt ve net metrekare arasındaki farkı iyi bilmelisiniz. Net metrekare evde sizin kullanabileceğiniz tüm alanların metrekaresi iken brüt metrekare içine duvarlar, kolonlar ve balkon gibi evin tamamının alanlarını içeren ölçüdür. Bu bilgileri iyice öğrendiğinizden emin olmadan ev almaya karar vermemelisiniz. Ayrıca brüt 100 metrekare bir evle net 100 metrekare başka bir evin fiyatları aynı olması durumunda brüt 100 metrekare evin farklı özelliklerini beğendiğinizde evinizin net kullanım alanının daha düşük olacağını bilmelisiniz.

Evi görmeden kapora vermeyin

Günümüzde birçok alışverişi internet üzerinden yapıyoruz. Konut satın alırken de internet ilanlarını incelemek kolaylaştırıcı yöntemlerden biri ancak evi görmeden kapora vermemeniz gerektiğini unutmamalısınız. İnternet ilanlarında bazen evlerin gözle görülmeyecek özelliklerinden bahsetmedikleri durumlar olabilir. Bu nedenle beğendiğiniz evi mutlaka gidip görmelisiniz. Satın alacağınız evin güneş alıp almadığı, rutubetli olup olmadığı gibi önemli noktaları iyice incelemelisiniz. Ayrıca su ve elektrik tesisatlarını da kontrol etmelisiniz. Evinizin depreme dayanıklılığı ve malzeme kalitesi gibi noktalar da çok önemli olduğu için bunları da mutlaka sorgulamalısınız.


nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar