Konut fiyatlarında indirimler kapıda

nihanbayram

Bir süredir inşaat maliyetlerine yüklü miktarda zam gelmesinin de etkisiyle konut fiyatları ev sahibi olmayı zorlaştıracak seviyeye geldi. Bu durum karşısında da konut sahibi olma hayali kuranlar planlarını bekletmek zorunda kalıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı da artan konut fiyatlarında indirim fırsatı sağlamak için yeni düzenlemelerin hazırlığına başladı.

KDV ve tapu harcı indirimi

İnşaat sektörü artan maliyetler nedeniyle zor zamanlar geçiriyor. Bu noktada da çözüm olarak KDV ve tapu harcı indirimi talebinde bulundular. Bir süredir gündem konusu haline getirilen indirimler için Hazine ve Maliye Bakanı yeşil ışık yaktı ve konuyla ilgili çalışmaların yapıldığını açıkladı. KDV düzenlenmesi tamamlandığında KDV indirimi sıfır konutlarda geçerli olacak. Şu an 150 metrekareyi geçen sıfır konutlarda %18 olan KDV, eğer alacağınız ev 151 metrekare olursa da %18 uygulanıyor. Yeni sistemin kabul edilmesi durumunda alacağınız evin 150 metrekarelik bölümü için %8 KDV öderken, kalan 1 metrekarelik bölüm için %18 KDV ödeyeceksiniz. Bu düzenlemenin olmasıyla konutlara talebin artacağı düşünülüyor. KDV indirimiyle birlikte tapu harcı ile ilgili de indirim yapılması bekleniyor. Şu an evi satan kişi %2, evi alan kişi %2 oranında tapu harcı ödüyor. Yapılacak düzenlemelerle bu harcın %1’e düşebileceği söyleniyor.

Demir fiyatlarında tüccar indirimi

Son dönemde dünya genelinde yaşanan krizler nedeniyle demire gelen zamlar inşaatları durduracak seviyeye geldi. Müteahhitler demir alımlarını durdurmak zorunda kaldı ve şantiyelerde işler durdu. Demir fabrikaları fiyatları sabit tutarken demir tüccarları stok maliyeti artınca indirim yapma kararı aldı. Demir satış bayilerine gelen talep azalınca stoklar elde kaldı. Bu durumda da stok maliyeti arttı. Stokları erisin isteyen tüccarlar indirimli fiyatlarla demirlerini sattılar. Sektör yetkilileri bu indirimin konut fiyatlarına da yansıyacağını düşünüyor. Demiri indirimli alan müteahhitler maliyet giderini kısmış olacağı için konut fiyatlarını düşürebilir.

Konut kredilerinde faiz indirimi olacak mı?

Emlak sektörü, 2020 senesinde yapılan düşük faizli konut kredisi desteği kampanyasının yenilenmesini istediklerini sık sık dile getiriyorlar. Sıfır konutlar için faiz oranının %0,99’a düşürülmesini talep ediyorlar. KDV ve tapu harcı indirimi sağlayacak olan çalışmalarla beraber faiz oranında da indirim yapılmasını beklentiler arasında. Şu an konut kredisinde en düşük faiz %1,29 oranıyla Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından veriliyor. Bu bankalardan 500.000 TL’lik 120 ay vadeli konut kredisi çektiğinizde ayda 8.214 TL taksit ödüyorsunuz. Kredinizin toplam geri ödemesi ise 989.054 TL ediyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar