Kiralık konutlarda oturmak zorunda kalanlar yüksek kiralar nedeniyle zor durumlar yaşıyor. Bu durum hem yeni eve çıkmak isteyenleri hem de şu anki kiralarına zam gelecekleri tedirgin ediyor. Peki ev kiraları daha da artacak mı yoksa düşüş bekleniyor mu?

Ev kiralarının artış nedenleri

Konut kiralarının artışını birçok farklı etmen etkiliyor. Ancak en temel nedenlerden biri konut üretiminin yavaşlaması. Azalan konut üretimini artan talep takip etti. Pandemi döneminde ertelenen düğünler geçtiğimiz yıl itibarıyla yapılmaya başlanınca kiralık ev ihtiyacı arttı. Ayrıca okullar da yüz yüze eğitim sistemine geri döndü ve pandemi yüzünden kiradan çıkan öğrencilerin tekrar kiralık ev arayışı doğdu. Bu talep artışına kiralık konutlar yetişmedi ve fiyatlar arttı. 

Kentsel dönüşüm çok etkiledi

Kira fiyatlarının bu kadar yükselmesindeki en önemli noktalardan biri de kentsel dönüşüm. Birçok eski evin kentsel dönüşüme gitmesi nedeniyle yıkılan bu evlerde yaşayanlar kiraya çıkmak zorunda kaldı. Bu durum da talep artışını ekstra artırdı. Kentsel dönüşüme giden apartmanların yenilenmesi de otomatik olarak kira artışı anlamına geldi. Yenilenen evlerin sahiplerinin bazıları, kendi evlerine taşınmak yerine bu daireleri yüksek fiyatlardan kiraya vermeyi tercih etti.

Kiralar ne zaman düşecek?

Yüksek fiyatlarda kira ödeyenler, kira fiyatlarında düşüş olup olmayacağını merak ediyorlar. Kira fiyatlarının düşmesi için yapılması gereken konut sayısının artırılması. Artan talebi karşılayacak kadar konutun olması kiraların düşmesine yol açabilir. Yeni evliler ve öğrenciler ev aramaya devam edecek. Ayrıca işçi göçü ve semt değişikliği nedeniyle taşınma gibi durumlar da her zaman sürecek. Bunlar azalmayacağı için en önemli çözüm konut sayısındaki artış olacak. Ancak inşaat maliyetlerinin artması nedeniyle konut üretiminin hızlanması da oldukça zor.


nihanbayram
Nihan Bayram
512 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar