Yıllardır gündemden düşmeyen ve çok tartışılan kart aidatı kaldırılmıyor ancak yeni düzenlemeye göre aidatlara sınırlama getiriliyor. Türkiye’deki yaklaşık 52 milyonluk kredi kartı kullanıcısının hemen hemen tamamının en büyük derdidir kart aidatları. Siz farkına varmadan bir anda ekstrenize yansır. Bankalar 40 TL, 50 TL hatta 75 TL gibi değişen fiyatlarda yıllık aidat ücreti altında masraf keserler. Bu konu çok tartışılsa da itirazlara rağmen bir türlü kaldırılmadı. Bankalar bu gelir kapısından vazgeçmek istemeyince de yeni çare olarak kart aidatlarına sınırlama getirilmesine karar verildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun, Merkez Bankası, SPK ve TMSF’nin katkılarıyla hazırladığı eylem planına göre kart aidatına sınırlama getiriliyor. Yüksek aidat rakamlarının aşağıya çekilip belli bir miktarı geçmemesi istenecek. Yazılı talep olmadan ek hesap açılamayacak ve bunların da faizine sınırlama getirilecek. Kart aidatı ödemekten nasıl kurtulurum başlıklı yazımızdan da bu konuda yardım alabilirsiniz.

İçindekiler

Rakip bankanın komisyonları hakkında da bilgi verilecek

Bankalar kredi verirken rakip bankaların da faiz ve komisyon oranlarını belirtmek zorunda kalacaklar. Bankanın tüketiciye riskler konusunda bilgi vermesi de istenecek. Çalışanların yakın zamanda ülkede meydana gelecek siyasi ve ekonomik gelişmelerle ilgili olarak müşteriyi bilgilendirmesi gerekecek.

Şikayetler için Tüketiciler Dairesi kurulacak

Kredi kartı verilmesi tamamen yazılı taleple olacak. Tüketiciler kredi ve kredi kartlarıyla ilgili şikayetleri de artık BDDK’nin kuracağı tüketiciler dairesi ile çözebilecek. Bu daire bankalar ile tüketiciler arasında köprü görevini görecek.

BDDK Başkanı Mukim Öztekin'in katıldığı toplantılarda bunu sürekli dile getirdiğini duyuyoruz. Ancak henüz net bir tarih açıklanmadı. Bizim tahminimiz, bu konu sık sık gündeme geldiği için, birkaç ay içinde çıkacağı yönünde. Ama tabi bankaların buna tüm güçleriyle karşı çıkmakta olduğunu tahmin etmek de zor değil. Zaman ne getirir bilemeyiz.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar