Türkiye’nin doğa harikası yerlerini keşfetmek isteyenler için Karadeniz bölgesi şaşırtıcı güzellikler sunuyor. Yaylalar, sahiller, şirin köyler, çay bahçeleri, göller, dereler…. Karadeniz’de yapılacak o kadar çok şey ve gezecek o kadar çok yer var ki. Tura başlamadan önce Karadeniz’in en güzel şehirlerine göz atmaya ne dersin?

İçindekiler

ArtvinArtvin Karagöl

Borçka, Karagöl gibi dünyada nadir bulunan doğal güzelliklere sahip Artvin’i gezmek için birkaç gün ayırman şart. Çünkü gezilecek yerler arasında ciddi mesafeler var. Ama hepsi de dünya harikası yerler. Bir de Artvin’e kadar gitmişken pasaportun olmadan, nüfus cüzdanıyla Gürcistan’a geçebilir, turistik şehri Batum’u gezebilirsin. Atatepe, Hatila Vadisi Milli Parkı, Dolishane Kilisesi, Cehennem Deresi Kanyonu, Mençuna Şelalesi, Karagöl Milli Parkı görmen gereken yerler arasında. Artvin otellerine göz atmak istersen tıkla.

Amasra - Bartın amasra

Bartın’a bağlı Amasra, Karadeniz'in kendine özgü güzelliklerini üzerinde toplamış küçük ve şirin bir ilçesidir. Daha sahile inmeden tepeden Amasra’nın o şahane manzarasını arkana alarak güzel bir fotoğraf molası vermelisin. Tarihi evleri, yeşille bütünleşmiş denizi, kalesi öyle güzel enstantaneler sunuyor ki. Üstelik el yapımı ürünlerin satıldığı güzel bir çarşısı da var. Lezzetli balıklar yiyeceğinin garantisini verebilirim. Efsane salatalarından mutlaka tatmalısın. Bütün sebzelerin karıştığı şahane bir salatası var. Amasra otel seçenekleri için tıkla.

Uçak Bileti

Giresungiresun1

Yaylalarıyla ünlü Giresun’da gezilebilecek çok sayıda tarihi yer bulunuyor. Tirebolu Kalesi, Bedrama Kalesi, Meryem Ana Manastırı, Kapu Camii gibi birçok yer gezilebilir. Yaylalar, şelaleler, dereler müthiş doğal güzellikler seni bekliyor. Karadeniz’in tek adası Giresun Adası ve etrafını tekne turuyla da gezebilirsin. Giresun’a kolay ve uygun fiyatlı uçak yolculuğu yapmak istersen tıkla.

Kastamonucatak kanyonu

Kastamonu için kanyonlar şehri desek yeri. Çatak, Horma, Valla, Malyas ve Kısık gibi dünyada eşi benzeri az bulunan eşsiz güzellikte çok güzel kanyonlar var. Tabii Ilgaz Dağları, Kastamonu şehir merkezi ve İnebolu’daki tarihi yapılar gibi görülecek yerler de çok. Cide, İnebolu ve Abana’da denize girilecek çok güzel koylar da var. Kastamonu otellerine göz atmaya ne dersin?

Orduorduboztepe

Dereleri, köyleri, her köşesi yeşille kaplı bitki örtüsüyle Karadeniz’in en turistik şehirlerinden biri Ordu. Üstelik kayak merkezinin de açılmasıyla yılın her mevsimi turizm imkanı da sunuyor. Ordu’yu keşfetmek için önce Boztepe’de çayını yudumlayıp program yapmaya başlamalısın. Teleferikle çıkılabiliyor. Şehrin en güzel manzarası oradan izlenir. Yoroz Kalesi, Ulugöl Tabiat Parkı, Gaga Gölü, Hoynat Adası, Yason Burnu, Ohtamış Şelalesi, Perşembe Yaylası gibi yerler gezilebilir. Ordu şehri konaklama seçenekleri burada.

SamsunBandırma  vapuru

Samsun gezisine tıpkı Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı gibi limandan başlayalım. Bandırma Vapuru Müzesi, Samsun’da görmen gereken yerlerin başında geliyor. Karadeniz bölgesinin en büyük şehri Samsun’da ayrıca Bedesten Çarşısı, Samsun Büyük Camii, Kent Müzesi gibi yerleri de gezebilirsin. Gezini Amisos Tepesi’nde şehrin manzarasını izleyerek tamamla. Samsun yemesi, içmesi konaklaması ucuz bir şehir. Samsun uçak bileti fiyatlarına göz atmaya ne dersin?

Sinopsinop

Türkiye’nin en mutlu insanlarının yaşadığı şehir. Sessiz, sakin, huzurlu hatta bir dönem trafik lambaları bile konulmaya gerek olmamış. Yaşayanların bu kadar mutlu olduğu şehri gezenler de haliyle keyif alıyor. Çünkü muhteşem manzaraları ve doğal güzellikleri var. Tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu kentte Sinop Kalesi, Etnografya Müzesi, Tarihi Cezaevi, Balatlar Kilisesi, İnceburun Deniz Feneri, İnaltı Mağarası gibi yerler gezilebilir. Sinop mantısı ve palamut pilakiyi tatmadan dönmeyin. Sinop otelleri için tıkla.

TrabzonTrabzon

Karadeniz’in tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir başka şehri de Trabzon. Sümela Manastırı, Atatürk Evi, Ayasofya Müzesi gibi tarihi yerleri mutlaka görün. Uzungöl, Maçka, Lapazan Yaylası, Kiraz Yaylası gibi yerler gezilebilir. Trabzon otel seçeneklerine göz atmaya ne dersin? Bir de fırsatın olursa bu şehirde futbol maçı izlemelisin. Futbol bu şehirde çok özel bir yerde. Bu güzel atmosferi yaşamak için Şenol Güneş Stadyumu’na bir bilet al. En uygun uçak biletleri için de tıkla.

RizeRize

Sabah kahvaltıda içmeye başladığımız ve gün boyu ikramlarımızın vazgeçilmezi çayın anavatanı Rize gezisine, çay bahçelerini gezerek başlamaya ne dersin? Türkiye ormanlarının %25’ine sahip bir şehirden söz ediyoruz. Böylesine oksijen deposu bir yerde, yeşilin tüm renklerini görmek mümkün. Sıcak yaz günlerinde Rize’nin serin yaylalarına çıkarak rahat bir nefes alabilirsin. Ayder Yaylası, balıyla ünlü Anzer Yaylası, Pokut Yaylası ve daha birçok yayla var. Rize Kalesi, Zil Kalesi görülmesi gereken tarihi yerlerden ancak Palovit Şelalesi’nin güzelliği başını döndürebilir. Ekstrem sporlara meraklıysan Fırtına Deresi’nde rafting yapabilirsin. Rize otellerine göz atmaya ne dersin?


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar