Konut kredisi ödemelerinde örneklemeleri hep aylık taksitler üzerinden yapıyorum. Ancak bu hafta farklı bir bakış açışıyla bakmanızı istedim. Yani günlük ayırabileceğiniz kredi tutarını da bilirseniz, belki ev sahibi olmak size o kadar imkansız gelmeyecek. Örneğin günlük 50 TL'lik bir birikim ayırabiliyorsanız yani aylık 1.500 TL dolaylarında kredi taksiti ödeyebiliyorsanız, 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanmanız mümkün. Daha da ayrıntılı bilgilendirmek hatta yeni yılda ev sahibi olmanın planlarını yapmanızı kolaylaştırmak istiyorum.

Günlük ne kadar bir bütçe ayırabilirsiniz?

Konut kredisi yazılarında inanın bir banka ya da kredinin reklamını yapmıyorum. Aslında vurgulamak istediğim nokta hep, insanların ev sahibi olması üzerine. Gerçekten insanlar ev sahibi olmayı arzuluyor. Kim istemez ki? Ancak bazen birilerinin bu isteğinizin gerçekleşmesi için sizi motive etmesi ya da bilgilendirmesi gerekiyor. Aylık, haftalık ya da günlük ücretli çalışansanız yani siz günlük bir yerlere temizliğe, yardıma, çocuk bakmaya falan gidiyor ya da bir tamircide lokantada vs. çalışıyor olabilirsiniz. Yani geliriniz çok yüksek olmayabilir. Ancak karı koca çalışıyorsanız işiniz daha kolay. Eşiniz de çalışıyorsa, günlük 50 TL bir birikim yapabiliyorum diyorsanız, o zaman ne duruyorsunuz? Önce kendinize aylık ne kadar ödeme yapabilirim, hatta günlük ne kadar ödeme yapabilirim sorusunu sorun.

Başvuranlara konut kredisi uzmanları detaylı bilgi veriyor

Yeni yıla yeni evde girmenin planlarını yapmaya başlayın. Hayal kurun, hesap yapın, bütçenizi yeniden gözden geçirin. Hatta başvuru yapın. Konut kredisi başvurularında banka yetkilileri zaten sizi arayıp daha ayrıntılı bilgi veriyor. Gelir durumunuzdan yaşınıza, eşinizin işine ve maaşına kadar pek çok ayrıntı hesaplanıyor. O yüzden başarmanın yarısı önce istemekten geçer derler. Siz de sanırım günlük 50 TL, aylık 1.5000 TL dolaylarında bir taksit ödemesi yapabilecekseniz, 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisine başvurabilirsiniz. Örneğin Yapı Kredi Bankası böyle bir konut kredisi imkanı sunuyor. Yapmanız gereken tek şey 'Hemen Başvur' butonunu tıklamak. Sonrasında konut kredisi uzmanları sizi arayıp daha ayrıntılı bilgi verecektir. Siz de bu bilgiler ışığında 2016 yılında yani yeni yılda, yeni bir evde olmanın hayallerini kurabileceksiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.