Ev satın almak istiyorsunuz, ne kadar kredi çekmeliyim, nasıl ödeme yapmam gerekir gibi sorularla boğuşmayın. Enuygun.com zaten size hızlı bir şekilde çekebileceğiniz kredi için hangi vade aralığına göre ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini gösteriyor. Biz de zaman zaman bu satırlardan size bazı tüyolar veriyoruz. Son yaptığım hesaplamalara göre günde 40 TL gibi bir ödeme yapabiliyorsanız yani “Aylık 1.215 TL’lik bir taksit ödemesi yapabilirim” diyorsanız işte o zaman 80.000 TL konut kredisi çekebilirsiniz. Aylık net hane halkı geliri net 2.500 TL ve üzerinde ise bu miktarda bir kredi banka tarafından onaylanabilir; elbette başka ödemeleriniz yoksa.

 

Günde 50 TL’ye 100.000 TL kredi

Ya da “Günlük 40 TL’den biraz fazlasını da öderim günde 50 TL’lik bir bütçe ayırabilirim” derseniz de 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanmanız mümkün. Bu tutarda kredinin aylık taksitleri de %1,12 faiz oranıyla 1.519 TL yapıyor. Bu da günlük 50 TL anlamına geliyor. Konut kredisi kullanımında en büyük avantaj ise kredi kullandığınız ilk yıl da 8.yılda 9. yılda yani sürekli aynı taksiti ödemek. Ancak 3-5 yıl sonra maaşınıza yapılacak enflasyon oranında zamlarla bile bu kredi taksitlerinin ödemeleri size daha kolay gelecektir. Olası faiz indirimi halinde de kredinizi yeniden yapılandırabiliyorsunuz.

Hesap kitap yapın

Ev satın almak gibi büyük ve önemli bir alım satım işine giriyorsanız hesap kitap yapmanız çok önemli. Günlük ya da aylık hesaplamalarla ne kadarlık kredi ödeyebileceğinize bakın. Bankalar değerlendirmelerinde gelirinizin %50-%60 ’ına kadar borçlanmanıza göre taksiti hesaplayıp kredi kullanmanızı onaylayabiliyor. Tabi sadece sizin değil, hane halkı gelirinin de %60’ı geçerli. Böyle olunca harcamalarınızdan bir takım kısıtlamalar yaparak da ev sahibi olabileceğini hatırlatalım. Konut kredisi sayfamızdan tüm bu hesaplamaları kolayca yapabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2330 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.