Ev sahibi olma isteğimiz de, ihtimalimiz de artıyor!

Geçtiğimiz haftanın son günü açıklanan Tüketici Güven Endeksi’ndeki artış, ekonomik toparlanmanın sürdüğünün sinyali olarak basında çokca yer aldı. Tüketici Güven Endeksi, 2009’un son ayından başlayan artış trendini koruyarak Mart ayında da bir önceki aya göre %3.54 artarak 84.74 değerine yükseldi. Artışın devam ediyor olması, ekonomik toparlanmanın anahtarı olarak görülen iç talebin değişimi açısından elbette önemli ve olumlu bir gelişme. Ancak bu endekste 100’ün altı tüketici güveninde kötümserlik halini, 100’ün üstü ise iyimserlik halini ifade ediyor. Dolayısıyla tüketiciler açısından durumda önemli iyileşmeler olsa da henüz tam bir iyimserlikten bahsetmek için erken. Bir başka deyişle,  iç talepte kıpırdanmalar olsa da kriz öncesine yakın bir canlanma henüz oluşmadı, sadece toparlanmanın sinyali var bu bilgilerde.

Ancak konu konut satın alma ihtimali olunca durum biraz daha farklı ve iç açıcı. Bu endeksin alt kalemlerinden olan ‘Gelecek 12 ay içinde konut satın alma ya da inşa ettirme ihtimali’ ise bir önceki aya göre %21’lik artış göstererek Mart ayında 9.3 olarak gerçekleşti. Bu değer güven endeksini oluşturan diğer verilere göre en çok artışın olduğu başlık.  Üstelik bu rakam tüketici güven endeksinin 100’ün üzerinde seyrettiği en iyimser ve en güvenli dönemlerden biri olan 2006 yılının ilk yarısındaki rakamlarla neredeyse aynı seviyede. Yani genelde tüketiciler genel ekonomik durum ya da satın alma gücü açısından iyimser olmasa da konut alımı konusunda oldukça iyimser görünüyor. Bunda elbette düşük konut kredisi faiz oranlarının etkisi büyük. Bu verilere göre ankete katılan tüketiciler, satın alma güçlerindeki artışla birlikte ilk fırsatta konut alımı için harekete geçeceğe benziyor. Çünkü konut alım isteklerinin yanısıra ihtimalin de arttığını düşünüyorlar.

Bunun yanısıra tüketicilerin önümüzdeki 6 ay içerisindeki konut tamiratına para harcama ihtimali de en çok artış görülen kalemlerin ikincisi olarak göze çarpıyor. Konut ve ihtiyaç kredilerinde artışın devam edeceği bu verilerle de açıkça görülüyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.