Kahve falları gibi astroloji de “fala inanma falsız da kalma” dedirtircesine merak duygusu uyandırır içimizde. Hiç inanmayanlar bile, şöyle bir göz ucuyla bakıverir burcunun gazetedeki günlük yorumuna! Şaşıracaksınız belki ama Bankalararası Kart Merkezi de konuya ilgi gösterenlerden…İngiltere’de kredi kart, banka kartı, çek vb  ödeme sistemleri ile ilgili kuruluşların bir araya geldiği bir organizasyon olan UKPA (eski adıyla APACS)’dan edindiği bilgilere göre burçların finansal özelliklerini sıralamış sitesinde. Burcunuz bir gün, kredi notunuz hesaplanırken de değerlendirme kriterlerinden biri haline gelir mi bilemeyiz ama sonuçlar bize oldukça ilginç geldi!  Siz de finansal açıdan burcunuzun özelliklerini taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmek isterseniz aşağıda derlediğimiz kısa bilgilere göz atabilirsiniz.  Doğrusu yorumlarınızı merakla bekliyoruz!

Koç (21 Mart-20 Nisan)

Koçlar finansal yönetimde oldukça tutarlı kişiler olmasına rağmen hesap ve kredi kart ekstrelerini düzenli kontrol etmekte çok başarılı değiller.  Bu özellikleri ekstrelerindeki olağan dışı durumları yakalama olasılığını azalttığından riske açık grupta yer alıyorlar. Finansal işlemlerinde oldukça güvenilir bulunan Koçlar, kredi kart faturalarını ortalamanın üzerinde düzenli ödeyen kişiler aynı zamanda!  Koç grubu kişilerin yarısından fazlası her bir banka ya da kredi kartı için farklı şifre belirliyor. Yani şifre güvenliği de onlar için oldukça önemli!

Boğa (21 Nisan-21 Mayıs)

Boğalar finansal yönetim konusunda oldukça dikkatli ve özenliler… Banka ve kredi kart ekstrelerini düzenli inceler ve olağandışı durumları hemen fark ederler. Kredi kartından ziyade nakit ve banka kartı kullanmayı tercih eden Boğalar, şifre yönetiminde de oldukça duyarlıdır. Neredeyse her iki boğadan biri her kartı için farklı şifre belirleyerek kendini bu konuda güvenceye almaya çalışır. Boğaların finansal açıdan zayıf noktası ise bankalardan gelen ekstre gibi belgeleri gerektiği gibi imha etmeye özenli olmamaları…

İkizler (22 Mayıs-21 Haziran)


İkizler ne yazık ki finansal yönetim konusunda ortalamanın altında performans sergilerler. Ekstreleri kontrol etme, ödemeleri tam yapma konusunda çok başarılı sayılmazlar. Aynı şekilde banka belgelerinin güvenli bir şekilde imha edilmesi ya da saklanması konusuna da ortalamanın altında özen gösterirler. Çek defteri kullanmayı severler.

Yengeç (22 Haziran-23 Temmuz)

Yengeçler ekstrelerinin yakın ve düzenli takipçileri olmasına rağmen aylık faturalarını tam olarak ödemek konusunda aynı oranda başarılı değiller. Kredi kartını almadan evden çıkmayan Yengeçler, nakit kullanmayı sevmezler. Kredi kartından sonraki tercihleri banka kartıdır. Yengeç burcu insanları aynı zamanda internet bankacılığını kullanma yönünde güçlü bir eğilim sergilerler.  

Aslan (24 Temmuz-23 Ağustos)

Aslanlar banka kartlarının şifrelerini yönetmekte zorlanırlar. Bu burçtan olanların neredeyse yarısı tüm kartları için aynı şifreyi belirler.  Bu ise şifre güvenliğinde onlar adına tehlike yaratır. Banka ve kredi kart ekstrelerindeki detayları kontrol etmek konusunda da en başarılı burçla arasında sayılmasalar da genellikle faturalarını tam olarak öderler. Belge parçalamaya bayılan Aslanlar, sorumlu bir şekilde ekstrelerini imha ederek belge güvenliklerini özenle sağlarlar.

Başak (24 Ağustos-23 Eylül)

Banka kartı yerine nakit ve kredi kartı kullanmayı tercih eden Başaklar birikimi sever. Ekstrelerini her ay en az bir kez olmak üzere kontrol ederler. Hatta bu ekstreleri, gelecekte başvurmak üzere saklama eğilimindedirler. Posta yoluyla gelen ekstrelerden ziyade çevrimiçi ekstre kullanmaktan hoşlanan Başak insanı, finansal belgeleri imha etmekten ziyade dosyalamayı tercih eder.

Terazi (24 Eylül-23 Ekim)

Teraziler konu finansal yönetim olduğunda ayrıntılara dikkat etme ve ayrıntılarla ilgilenme noktalarında belirgin bir eksiklik sergilerler. Hesap özetlerini kontrol etmede ağır davranırlar ve bunları kontrol etseler bile ayrıntılara fazla dikkat etmezler. Genellikle sadece olağandışı bir aktivite olup olmadığını kontrol ederler. Bu konuda ortalamanın altında kalırlar. Ayrıca belge imha etmenin çok da önemli olmadığını düşünürler.

Akrep (24 Ekim-22 Kasım)


Finansal açıdan dikkatli ve bilinçli olan Akrepler her ay kredi kart faturalarının tamamını öderler. Ancak ödeme aracı olarak kredi kartından ziyade banka kartı ya da nakit kullanmayı tercih ederler. Öyle ki evden çıkmadan banka kartlarının yanında olup olmadığından emin olmak isterler. Hesap ekstrelerini dikkatlice inceler ve bunları gelecekte başvurmak üzere saklarlar.

Yay (23 Kasım-21 Aralık)

Nakit kullanmayı çok sevmeyen Yaylar, ödeme aracı olarak banka kartı ya da kredi kartını tercih ederler. Finansal açıdan çok düzenli olmasalar da faturalarını ödeme ve ekstrelerini kontrol etme konusunda sorumlu davranırlar. Yayların yarısından fazlası çoğunlukla kredi kart faturalarının tamamını öder. Kredi kartlarını kitap ayıracı olarak kullanacak kadar da ilginç yaklaşım sergileyebilirler.

Oğlak (22 Aralık-20 Ocak)

Oğlaklar kredi kart faturalarını ödemek dışında finansal açıdan en sorumlu davranan burçlardan biridir. Mali durumlarını yönetmede finansal açıdan en akıllı davranan burcun üyeleri olarak kabul edilirler. Ancak kredi kartları söz konusu olduğunda faturalarını ödeme konusunda hayal kırıklığı yaratırlar. Hesap ya da kart ekstrelerinin her satırını dikkatle inceleyen Oğlaklar, aynı zamanda istifçidir. Ekstrelerini gelecekte başvurmak üzere özenle saklarlar.

Kova (21 Ocak-19 Şubat)

Kovaların çoğunluğa yakını nakit ödemenin ödeme yapmakta en önemli araç olduğuna inanır. Bununla birlikte kredi kartlarına da en çok ilgi duyan burçlar arasında yer alırlar. Kovaların üçte ikisi her zaman ya da çoğunlukla faturalarının tamamını öder. Diğer taraftan ekstrelerini kontrol etmeye önem vermezler. Bu sebeple olağandışı durumları yakalama ihtimalleri de düşük olduğu için risk almış olurlar. Ekstre gibi finansal belgeleri de gerektiği gibi imha etmekte başarılı sayılmazlar.

Balık (20 Şubat-20 Mart)

Finansal açıdan oldukça sorumlu davranış sergileyen Balıklar, çoğunlukla kredi kart faturalarının tamamını öderler. Banka ve kredi kart ekstrelerini düzenli ve detaylı bir biçimde kontrol ettikleri gibi gerektiği şekilde de imha ederler.  Şifre güvenliği konusunda da aynı sorumlu yaklaşımı gösteren Balık burcu insanı, tüm banka ve kredi kartları için ayrı ayrı şifre belirleyerek bu konuda ideal yaklaşım sergilerler.

Not: Yukarıdaki bilgilere 2006 yılında İngiltere’de yaşayan 2000 kişiyle yapılan bir anket sonucunda ulaşılmıştır.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.